Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Duruşma Tecrübesi

Yanıt
Old 20-04-2011, 22:10   #1
sera24

Varsayılan Duruşma Tecrübesi

Duruşmada davalı avukatı olarak hakimin hangi tarafında olmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Old 21-04-2011, 06:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sera24
Duruşmada davalı avukatı olarak hakimin hangi tarafında olmam gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Hukuk davalarında; davacı avukatı hakimin sağında, davalı avukatı ise solunda yer alır.
Ceza davalarında; mağdur/şikayetçi/katılan vekili hakim ya da heyetin sağında, sanık müdafii ise solunda yer alır.
Old 21-04-2011, 07:58   #3
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hukuk davalarında; davacı avukatı hakimin sağında, davalı avukatı ise solunda yer alır.
Ceza davalarında; mağdur/şikayetçi/katılan vekili hakim ya da heyetin sağında, sanık müdafii ise solunda yer alır.

Peki asli müdahilse nerede durucak? Çünkü davacıya da davalıya da karşı.
Old 21-04-2011, 08:08   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Cengiz Bey'in belirttiği gibi hukuk davalarında davacı, hakimin durduğu yerden bakıldığında "Hakimin sağında" durur, şeklinde değerlendiriniz. Yani hakimin oturduğu yerde siz oturuyormuş gibi düşünün, sağ kolunuzun bulunduğu taraf davacı, sol kolunuzun bulunduğu taraf davalı içindir.

Çünkü genellikle kişi, kendi durduğu yere göre hakimin sağına soluna baktığı için kafalar karışabilmektedir.
Old 21-04-2011, 08:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Hakimin göstereceği yerde durur.
Old 21-04-2011, 08:34   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray

Asli müdahil de davacı konumundadır ve hakimin sağında durur.
Old 21-04-2011, 09:13   #7
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Asli müdahil de davacı konumundadır ve hakimin sağında durur.

Diğer davacı ne olacak?
Old 21-04-2011, 09:15   #8
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Cengiz Bey'in belirttiği gibi hukuk davalarında davacı, hakimin durduğu yerden bakıldığında "Hakimin sağında" durur, şeklinde değerlendiriniz. Yani hakimin oturduğu yerde siz oturuyormuş gibi düşünün, sağ kolunuzun bulunduğu taraf davacı, sol kolunuzun bulunduğu taraf davalı içindir.

Çünkü genellikle kişi, kendi durduğu yere göre hakimin sağına soluna baktığı için kafalar karışabilmektedir.

Kuantum fiziği gibi... )))
Old 21-04-2011, 09:19   #9
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Hakimin göstereceği yerde durur.

Mesela Hakim yanıma otur derse bu usulsüz olmaz mı? Silahların eşitliği ilkesi falan...
Old 21-04-2011, 09:38   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Diğer davacı ne olacak?

Birden fazla davacı varken ne oluyorsa aynısı olacak: Davacı konumunda yanyana duracaklar. Duruşmada kavga etmezler herhalde.
Old 21-04-2011, 09:44   #11
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Birden fazla davacı varken ne oluyorsa aynısı olacak: Davacı konumunda yanyana duracaklar. Duruşmada kavga etmezler herhalde.

Burada birbirine hasım olan davacılar var. Elini sallasa çarpar...
Old 21-04-2011, 10:08   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Mesela Hakim yanıma otur derse bu usulsüz olmaz mı? Silahların eşitliği ilkesi falan...

Merak etmeyin, hakim duruma da hakim olur.
Old 29-04-2011, 11:40   #13
meltem2007

Mutsuz

Bir davamda asli müdahil vekiliydim.Davacı tarafta davacı vekili arkadaşla duruyorduk, bazen asiller de gelirdi, ama gerçekten garip bir durum oluyor.Aynı taraftasınız ve zıt görüşleri savunuyorsunuz.Zaten davacıyla müdahil davacı arasında çekişme var...Karşıda da davalı ...Bence müdahil davacının üçüncü bir yeri olmalı ))
Old 20-03-2012, 21:20   #14
cikan

Kadastro davalarında sıkça rastlanıyor: asıl dosyanın davacılarından bir kısmı, aynı zamanda birleşen dosyanın davalısı oluyor. Asıl dosyanın davalılarından bir kısmı da birleşen dosyanın davacısı oluyor. Birkaç tane de asli müdahil varsa... kimin nerede duracağı, kimin hangi sıfatla duruşmaya katıldığı, beyanlar yazılırken kime hangi sıfatın kullanılacağı öyle bir karışıyor ki
Old 10-04-2012, 13:16   #15
agursoy

Varsayılan Garip ezber teknikleri

Soruyu okuyunca yüzümde bir tebessüm belirdi. Benim için ehliyeti aldıktan sonra benzin pompasına uygun uzaklıkta durabilecek miyim sorusundan sonraki en heyecanlı şeydi, ilk duruşmada nerede duracağım sorusunun cevabı.
Öğrendikten sonra aklımda kalması için sağ sarımsak, sol soğan misali şöyle bir şey geliştirdim. Davacı isen haklı olduğunu düşünüyorsundur, birinin sağ kolu olmak olumlu bir şeydir, sağ omuzdaki melek de aynı şekilde. Demek ki hakimin de sağ tarafında olmak lazım Davalı isen başın dertte, sol omuz ve hakimin sol tarafı...
Old 25-04-2012, 06:58   #16
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan meltem2007
Bir davamda asli müdahil vekiliydim.Davacı tarafta davacı vekili arkadaşla duruyorduk, bazen asiller de gelirdi, ama gerçekten garip bir durum oluyor.Aynı taraftasınız ve zıt görüşleri savunuyorsunuz.Zaten davacıyla müdahil davacı arasında çekişme var...Karşıda da davalı ...Bence müdahil davacının üçüncü bir yeri olmalı ))

Katılıyorum Bir de Müvekkile de anlatmak da zor oluyor
Old 09-06-2012, 16:10   #17
ElifŞimşek

Ben sağ-sol kavramını başından beri biliyordum (yada bildiğimi sanmışım )

Nerede duracağım sıkıntısı çekmeden bir süre duruşmalara girdim çıktım. Sonra bir gün ceza dosyasının birinde, dosyaya bir baktımki iki tarafta müşteki sanık. Bir panik, bir heyecan. Hemen yanında çalıştığım avukatı arayıp; İkimizde müşteki sanığız ben nerede duracağım şimdi??? demiştim

Yanında çalıştığım üstad, durda nerede durursan dur hiç farketmez demişti

Mesleğin ilk zamanlarında insan, bilmediği küçük şeyleri bile kendisi için nasıl bir korku filmine, gerilime yada maceraya çeviriyor
Old 09-06-2012, 16:15   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan elfokumus
Ben sağ-sol kavramını başından beri biliyordum (yada bildiğimi sanmışım )

Nerede duracağım sıkıntısı çekmeden bir süre duruşmalara girdim çıktım. Sonra bir gün ceza dosyasının birinde, dosyaya bir baktımki iki tarafta müşteki sanık. Bir panik, bir heyecan. Hemen yanında çalıştığım avukatı arayıp; İkimizde müşteki sanığız ben nerede duracağım şimdi??? demiştim

Yanında çalıştığım üstad, durda nerede durursan dur hiç farketmez demişti

Mesleğin ilk zamanlarında insan, bilmediği küçük şeyleri bile kendisi için nasıl bir korku filmine, gerilime yada maceraya çeviriyor

Nerede durmuştunuz.
Old 11-06-2012, 08:17   #19
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Nerede durmuştunuz.

Müşteki tarafında durmuştum ne olur ne olmaz işi sağlama alayım diye
Old 19-06-2012, 17:09   #20
Av.Emin

Alıntı:
Yazan sera24

Right: hak;sağ

Davacı hak talep ettiğine göre, "hak" kelimesinin ingilizcesi "right" olduğuna göre,"right" kelimesi aynı zamanda "sağ" taraf olarak kullanıldığına göre...hakimin sağında hakkımı ararım. Ben davacı olarak sağda duruyorsam, davalı çekinip yanıma gelemeyeceğinden mecbruriyeten "Sol" tarafı tercih edecektir. (Öğrencilik yıllarımdan şehir efsanesi)

Saygılarımla
Old 19-06-2012, 17:53   #21
Levent Cirit

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Right: hak;sağ

Davacı hak talep ettiğine göre, "hak" kelimesinin ingilizcesi "right" olduğuna göre,"right" kelimesi aynı zamanda "sağ" taraf olarak kullanıldığına göre...hakimin sağında hakkımı ararım. Ben davacı olarak sağda duruyorsam, davalı çekinip yanıma gelemeyeceğinden mecbruriyeten "Sol" tarafı tercih edecektir. (Öğrencilik yıllarımdan şehir efsanesi)

Saygılarımla

Left= Bırakılan;sol

Sizin bu mantığınızla davalı, bir kenara bırakılmış olanoluyor o zaman.
Old 19-06-2012, 18:14   #22
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Left= Bırakılan;sol

Sizin bu mantığınızla davalı, bir kenara bırakılmış olanoluyor o zaman.

Sayın Cirit,

Bildiğim kadarıyla "left" sözcüğüne bırakılan eş anlamlı değil Bırakılmak manasında to be left fiil olarak kullanıyor

Davacının sağda durması gerketiğine dair şehir efsanasi teorim hala sağ salim
Old 19-06-2012, 20:26   #23
Levent Cirit

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Sayın Cirit,

Bildiğim kadarıyla "left" sözcüğüne bırakılan eş anlamlı değil Bırakılmak manasında to be left fiil olarak kullanıyor

Davacının sağda durması gerketiğine dair şehir efsanasi teorim hala sağ salim

Giriş seviyesi hukuk ingilizcesi dersi I
Davalı solda durursa ve sol ingilizcede "left" olarak yazılırsa aşağıdaki cümlenin Türkçe meali nedir?
I left my car to the left side of parking area next to the plaintiffs one at the right of the judge.
Old 13-11-2012, 15:24   #24
av. resul akcan

sağ sol muhabbetine geçte olsa bende bi ekleme yapmak istiyorum.Asli müdahil asıl davanın hem davacısına hem de davalısına karşı talepte bulunur.asıl davanın görülebilmesi için asli müdahale talebinin bir sonuca ulaştırılması gerekir. bu durumda kanımca asıl davanın davacısı ve davalısı, davalı tarafta yer alarak asli müdahilin iddialarını elbirliği ile çürütmelidir ki asıl dava görülmeye devam etsin. sonuç olarak asli müdahil hakimin sağında davalı ve davacıda hakimin solunda yer almalıdır.
Old 06-02-2014, 14:01   #25
Sinem Bakırcıoğlu

Varsayılan yargıtay duruşma düzeni

Sayın Meslektaşlarım peki Yargıtay duruşmalarında tarafların nasıl yer alması gerekir?
Old 06-02-2014, 18:26   #26
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Sinem Bakırcıoğlu
Sayın Meslektaşlarım peki Yargıtay duruşmalarında tarafların nasıl yer alması gerekir?

Yargıtay'daki duruşmalarda, temyiz eden taraf davacı durumundadır.
Old 06-02-2014, 18:39   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yargıtay'daki duruşmalarda, temyiz eden taraf davacı durumundadır.
İki taraf da temyiz etmişse...
Old 06-02-2014, 18:46   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İki taraf da temyiz etmişse...

Buna da meslektaşımız yanıt versin.
Old 07-02-2014, 00:17   #29
Sinem Bakırcıoğlu

Davaci vekili olarak davam tamamen kabul edildi ve sadece davali temyiz etti. Ilk defa yargitay durusmasina katilacagim icin düzeni merak etmistim. Bugun bir diger meslektasim kürsüden konusma yapildigini belirtti, durum benim icin hala gizliligini koruyor
Old 29-05-2014, 00:19   #30
AV.SEDAT

murafaa salonlarında kartondan yazılıyor davacı - davalı diye... kürsü görmedim ben hiç... sıfatınıza göre -ki mahkemeyle aynı yer- ama uzunca bir sıranın birer ucuna heyete doğru bakarak oturuyorsunuz (lafın gelişi yani, ben kaç kere gittim daha hiç oturabilmiş değilim, çok fazla fırfır var yakalarında bizim tek sarı şerit oturabilmek için biraz tırt kalıyor [iç parantez, bu kısmı şaka tabiki, oturmasanız da başkan diğer taraf konuşurken oturtuyor sizi kapa iç parantez] kapa diğer parantez) temyiz sırasına göre söz veriyorlar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi