Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tanık anlatımları ve yeni delil sunma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2011, 11:24   #1
qwerty123

Varsayılan Tanık anlatımları ve yeni delil sunma

3 yıllık evliliğimiz boyunca eşimden ve ailesinden sözlü, fiziksel ve ekonomik şiddet gördüm. Müşterek çocuğumuzun doğumundan 1 hafta sonra eşim evi terk etti. Ben sezeryanlı halimle bebeğimi zar zor doktor kontrolüne götürdüğüm sırada (çocuğumuz 10 günlükken) eşim eve girerek evde yükte hafifi pahada ağır ne varsa benim ziynetim ve bebeğimizin altınları ve hatta buzdolabındaki yiyecekler dahil olnak üzere her şeyi yükleyip götürdü. Evden bana ait olan diplomalarım, mesleğimle alakalı evraklar, nüfus cüzdanı fotokopilerim vs.nin de aldığını anlayınca eşim hakkında suç duyurusunda bulundum.

Boşanmak istedim, başta kabul etmedi, ardından benim boşanma davasını açmamdan bir süre önce o da boşanma davası açtı. Çeşitli iftiralarla kendini mağdur durumda göstermeye çalışıyor. İddiasına göre ben onu evden kovmuşum, bebeğini göremediği için psikolojisi bozulmuş durmadan ağlıyormuş, ben olmadığım bir sırada(çocuğumuzu doktor kontrolüne götüreceği halde) eve girerek sadece kıyafetlerini aldığını, benim ona iftira atmak için evin tarumar halini kurguladığımı şahitlere gösterdiğimi ve onun hakkında suç duyurusunda bulunduğumu yazmış. Evliliğimiz boyunca beni maddi manevi sömürdüğü ve tüm maaşıma el koyup beni beş parasız minicik bir bebekle ortada bıraktığı halde bir de benden tazminat talep ediyor.

İlk duruşmamız oldu. Delil ve tanık listesi vermek için süre verildi, bu süre zarfında ben tanık adreslerini ve delil listemi sundum.

Eşimin avukatı şöyle bir açıklama ile belgelerini sunmuş;

"Tanık anlatımları (tanık dinlenmesine karar verildiği takdirde isim ve adresleri ayrıca bildirilecektir.)"

Hiç bir tanık bilgisi yazılmamış. Sadece yukarıdaki ibare var. Eşimin ortak arkadaşlarımıza para vs menfaat karşılığı yalancı şahitlik teklif ettiğini öğrendim. Benim şahitlerimin dinlenmesinin ardından kendi yalancı şahitlerini konuşturmak mı istiyor? Benim tanıklarımı öğrendikten sonra tanık göstermek gibi bir hakkı var mı?

Dilekçesinin sonunda "Karşı tarafın göstereceği delillere karşı yeni delil sunma hakkımızı saklı tutmak kaydıyla delil listemizi sunuyoruz" yazılmış. Bu ne anlama geliyor?

Eşim tamamen kötü niyetli. Kendi iddialarının aksine (bebeğini göremeyen mağdur adam iddiası) ilk duruşmada müşterek çocuğumuzu görmek gibi bir talepte bulunmadı bile. Ben şu anda bebeğime bakabilmek için aylıksız izindeyim, bebeğim için 300 liralık bir tedbir nafakası uygun görüldü, eşim bunu bile yatırmıyor, icra yoluna başvurdum. Kredi kartımda onun evimizden alıp götürdüğü elektronik eşyaların taksitlerini ödüyorum. Hiç bir gelirim yok. Ailemin, arkadaşlarımın, komşularımın yardımlarıyla geçinmeye çalışıyorum. Şu anda çalışmaya başlasam bile bebeğim daha 3 aylık, anne sütüne muhtaç bir bebeği nasıl bir yabancıya bırakabilirim.
Old 14-09-2011, 14:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Öncelikle herhangi bir hak kaybına uğramamanız için boşanma davanızı avukat ile takip etmeniz gerektiğini hatırlatırız.

Yoksulluğunuzu kanıtlamanız halinde davaızın bulunduğu yerin il barosu tarafınıza ücretsiz avukat tayin edebilecektir. Yazılı olarak başvurunuz.

Davanızda taraflara kesin süre verilmediğinden hakimin belirleyeceği yeni bir süre ile tanık isimleri mahkemeye bildirilebilir.

İkinci bir tanık listesi verilemez. Verilen tanık isimleri değiştirilemez. Yargılamanın sürüncemede kalmasına yönelik kötüniyetli hareketlerde bulunulamaz. Bunlara karşı itiraz hakkınız vardır.

Şahitlerin yalancı şahitlik yaptıklarını ispatlamak zorundasınız. Bunlar yalan söylüyor demek yeterli değildir.

Davanızın ispatında ve sorunuzun karşılığı usul itirazları için mutlaka bir profesyonelle davanızı takip etmenizi öneriyoruz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi