Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Alışkanlık Körlüğü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2007, 17:59   #1
halit pamuk

Varsayılan Alışkanlık Körlüğü

Bir makale okuyordum orada geçen bir kavramı paylaşayım,dedim.

"alışkanlık körlüğü"

Zihin alışkanlıklara, yeni çözüm olasıklarını göremez.Kişi günlük hayatın hep eski tas eski hamam düzenine saplanıp kalır, işleri her zaman herkesin yaptığı hep yapmış olduğu ve genelde hep yapıldığı gibi hallederse giderek bir tür "alışkanlık körlüğü" gelişir...(Yazı hanne Tügel, GEO,SHF.74)

Bu durumu o kadar çok yaşıyoruz ki bunun rahatsızlığını kemiklerimde hissediyorum.Herşeyin bizim kontrolümüz de olduğunu sanıyoruz. Çok ama çok yanılıyoruz. Bizi yöneten alışkanlıklarımız.

Heyacanımızı kaybetmiş ve hayata kendimizi kaptırmış durumdayız.Burada sorulan bazı sorulara bakın: Açsa kitabı bulacak cevabı. Tembellik ve alışkanlık ta hücrelerimize sirayet etmiş olduğunu görebiliyoruz.

Yaratıcı olmalı, her şeyi merak etmeli ve beynimizi kullanmamızın neticesinde alacağımız doyumu aramalıyız.
Old 04-06-2007, 12:08   #2
ParanoidAndroid

Varsayılan Ne kadar alışkanlığımız varsa o kadar yokuzdur..

Gerçekten de alışkanlıklarımızın esiriyiz. Bu durum beni de çok rahatsız ediyor. En yaygın alışkanlıklarımızdan biri TV'dir. (TV'nin benim hayatımda pek yeri yok.) Bir düşünsenize, eve girer girmez TV açanlarımızın sayısı az degil. Birgün gazetesinde (Birgün öneririm bu arada) Turn off TV, Turn on Life (TV'yi kapa/hayatı aç) kampanyasını okumuştum. Çok hoşuma gitmişti (benim güzel hoş'um ). Egoma yenik düşüp "ben daha önce düşünmüştüm buna benzer bir slogan" demeden geçemeyecegim
Alışkanlıklarımız her yerde/her konuda alışkanlıklarımız var.. Kimilerimiz bu alışkanlıklarımıza slkl slklya baglıyız, onlardan vazgeçemiyoruz; dahası onların farkında bile değiliz ki sorgulamıyoruz; ya da farkında olup rahatsız olmayanlarımız var; değişimden ödü kopanlarımız da tabi( su öd meselesini de konuşmak gerek ) .. Halbuki hayatımızdaki rutinlerin dışına çıkabildiğimiz oranda yaşıyoruzdur/varızdır.. "Hayatın anlamı"nı arar dururuz ya, işte anlam, farklılık yarattıgımız anlarda gizlidir.. Değişimden, devinimden korkmadan, beynimizde afyon etkisi yaratan alışkanlıklarımızı hafifleterek yaşamalıyız.. Hatta duygusal ilişkilerimizde de aşkın/sevginin alışkanlığa dönüşmesi sorunu var ya; genelde böyle olur ama dediğim gibi, biraz rutinin dışına çıkarak, ilişkiye yeni güzellikler pompalayarak yaşamalı; her yenilikte sevgiliye yeniden aşık olarak..
Yataklarına alışıp başka yatakta uyuyamayanlar; hep aynı yörede tatil yapanlar; kendinden farklı buldugu insanları tanımaya çekinenler; sinkafı agızlarından düşürmeyenler (...), sizlere yani alışkanlıkları olan herkese; hepimize seleniyorum: ALIŞKANLIKLARIMIZIN BİZİ ELE GEÇİRMESİNE İZİN VERMEYELİM!

ANLAR - Jorge Luis Borges

Eğer, yeniden başlayabilseydim yaşamaya,
ikincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar.
Çok az şeyi ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim,
seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doğuşu izler,
daha çok dağa tırmanır,
daha çok nehirde yüzerdim.
Görmediğim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya,
Daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu
hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve
verimli kılan insanlardan olurdum.
Farkında mısınız bilmem, yaşam budur zaten.
Anlar, sadece anlar, siz de "an"ı yaşayın.
Hiçbir yere, yanına; termometre, su, şemsiye ve
paraşüt almadan gitmeyen insanlardanım ben.
Yeniden başlayabilseydim,
ilkbaharda, papuçlarımı atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayakla.
Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır,
çocuklarla oynardım, bir şansım olsaydı eğer
Ama işte, 85'imdeyim ve biliyorum
Ölüyorum
Old 04-06-2007, 12:25   #3
halit pamuk

Jorge Luis Borges içimi titretti.İşte bu!Ne güzel anlatmış,olması gerekeni....

Anlar'ı hatırlattığınız için teşekkürler...

Saygılarımla
Old 04-06-2007, 12:37   #4
uSaRe01

O yüzdendir mukallidin binlerce doğrusundan ziyade müctehidin bir ictihadı daha değerli görülür.Mukallid bulduğunu yer.Müctehid araştırır,zihin yorar ve kendi emeğinin ürününü yer.Hayata yön veren hep olağan dışı yetenekleri ve itiyadları olanlardır diye düşünüyorum.
Old 04-06-2007, 13:23   #5
ParanoidAndroid

Alıntı:
Yazan korayad
Anlar'ı hatırlattığınız için teşekkürler...

Hep unutuyoruz; arada hatırlatalım birbirimize, olmaz mı Genel bir mutluluk hali yoktur; an'lar vardır; an'ları yaşamalı..
Old 08-06-2007, 01:21   #6
Heybe Hukuk

Bir de abartıp; alışkanlığı kendisine alışkanlık edinenler var değil mi?
Old 22-11-2007, 00:42   #7
Gülümse

Alışkanlık deyip geçmeyin.. Bir insanın kendini huzurlu hissetmesi ve verimli çalışabilmesi alışkanlıkların karışılığını bulmasına bağlıdır...

Misal.. Bir yazar, yönetmen, şarkıcı, sanatçı daha rahat üretebilmek için olmazsa olmaz alışkanlıkların listesi çıkartır ve onun gerçekleştirilmesini şart koşar.. Bize dışardan komik ve anlamsız gelen bu istekler talepler aslında düşünüldüğünde mantıklı isteklerdir..

Mesela beni dinlendiren alışkanlıklardan bir tanesi istemeden bitki çayımın getirilmesidir, bunu yapan her yeri kendi evim gibi hissederim
Old 22-11-2007, 12:10   #9
Gülümse

Madonna daha cok sey istiyormus..

Hemen kapının girişinin sol tarafına bir sehpa konulacak ve sehpanın üzerindeki şekerlikte falan marka çikolata ve şekerleme yerleştirilecek..

Demek Madonna'nın evinin girişinde böyle bir sehpa ve bu şekerlemerden var..
Old 22-11-2007, 12:57   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Be de rakımı buzlu isterim misal İnsanın içini titreten buz gibi soğuk bir havada, sönmeye yüztutmuş ateşin cılız sıcaklığında canını teslim etmeye direnen sucukcukların tok olanı acıktıran kokusu burunları titretirken yapılan kış pikniklerinde dahi rakımda istediğim şey bir adet buz parçasıdır!Kendimi evimde gibi hissetmem belki ama kendime gelirim ben böyle. Alışkanlıklarımın esiriyim.
Old 22-11-2007, 15:33   #11
Gülümse

Düşünün, güzel bir gün batımı her şey huzurlu ve gayet güzel keyfinize keyif katmak istiyorsunuz ve sade bir kahve istiyorsunuz..

Ve kahve şekerli geliyor..

Siz sade kahvenizde diretmeye devam edin..

Ama her zaman iş ve ev arasında kullandığınız yolu alışkanlık haline getirmeyin.. Başka başka yollar deneyin, fazla alışkanlık ve heyecansızlık insanların psikolojileri aşağı çeken yada depresyona neden olan bir faktör... Öyle değil mi?
Old 23-11-2007, 23:02   #12
Gülümse

Sanırım ben artık yaşlanmaya başladım.. Çünki kendi alışkanlıklarımın yarattığı körlükten hoşlanıyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06602812 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.