Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajı daha verimli geçirmek için neler yapılabilir.

Yanıt
Old 02-01-2013, 12:45   #1
bortecene

Varsayılan stajı daha verimli geçirmek için neler yapılabilir.

stajımın ilk 6 ayındayım. mahkemelerdeki stajımı yaparken aynı zamanda dava çeşitliliği olan bir hukuk bürosunda da ara kararları ve bazende dilekçeleri halletmeye çalışıyorum. dava çeşitliliği olan bir büro aynı zamanda stk larda da görev yapmaya çalışıyorum.ne yapsam sadece bunlar ileriye yatırım diyorum içimden ancak çoğu zamanda vaktimin çoğu boşa gidiyor gibi hissediyorum. stajın her anlamda bir ara dönem olmasından mı kaynaklanıyor bu yoksa yanlış yaptığım bir husus mu var. ya da benim gibi hisseden bir çok meslektaşım var mı? verimliliği artırmak için önerilere ihtiyacım var
Old 02-01-2013, 13:06   #2
Av. Hakan VARAN

1- Adı her nekadar staj da olsa sonuçta çalışma hayatına bu şekilde adım atıyorsunuz bu sebeple işinizi ÖNEMSEYİN
2- Sabah erkenden işinizin başında olun, DÜZENLİ OLUN
3- Dava dosyalarını kendi dosyanızmış gibi inceleyin BENİMSEYİN
4- Mahkeme ara kararlarını yerine getirmek dilekçeleri yazmak vs tüm bunlar ileriye büyük yatırımlardır. Boşa gitmez merak etmeyin.
NOT: Sadece tavsiye niteliği taşıyan yazdıklarımı ben uyguladım semeresini de alıyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim sayın meslektaşım..
Old 02-01-2013, 13:17   #3
sdakaya

Ben de stajı verimli geçirmek için çabalamaktayım. çalıştığım ofiste neredeyse her dilekçeyi inceleyip kendi dilekçe sistemi oturtmaya çalışıyorum. Tabi bunu yaparken ofise taşıdığım kitapları da inceliyorum. Zira uygulamayı öğrenmeye başladıktan sonra kitapları tekrar gözden geçirmek bilgileri daha kalıcı hale getiriyor. bunun dışında ingilizce kursları ile hukuk ingilizcesi bilgisini artırmaya çalışmaktayım. bu elbetteki tercih meselesi. ancak benim en büyük tavsiyem, kendim için de geçerli, bol bol kitap okuyup tiyatroya gitmek gerektiği yönünde. bu zamanlar bir daha geri gelmeyecek gibi görünüyor
Old 02-01-2013, 15:26   #4
avukatyeşim

şu an size gereksiz ve öğreticilikten yoksun görünen,angarya gibi gelen her bilgi ileride çok işinize yarayacaktır. staj sürecini dolu dolu geçiren arkadaşlarımızın aynı dönem ruhsat aldıkları diğer kişilere nazaran pratiğe daha vakıf oldukları ve avukatlığa daha sıkı bir giriş yaptıkları bilinen bir gerçek. ''ne de olsa avukat olunca bunları öğreneceğim,zaten öğrencilikten yeni çıktım,staj süresince biraz kafam rahat etsin,öğrenciyken yapamadıklarımı yapayım'' diye düşünmeyin sakın. staj evresi dil öğrenebilmeniz için uygun bir zaman dilimi.eğer bir yandan akademik yaşantıya da devam ediyorsanız -ki bir koltukta iki karpuz taşımak zor- bol bol kütüphane tozu yutunuz.Özellikle büyük barolarda sıklıkla düzenlenen seminerlere,panellere katılınız ve notlar alınız. Klişe nasihatlar gibi gelmesin söylediklerim...maalesef hepsi doğru. bize de söylemişlerdi fakat dinlemedik... hem avukatlık stajımı yapayım avukatlık cepte olsun,hem fırsat bulunca hakimlik sınavına da bir göz atayım belki kazanırım, hem de yüksek lisans yapayım diye düşünmeyin. inanın sonra üçünü de başaramamış olarak buluveriyorsunuz kendinizi.
Old 02-01-2013, 16:52   #5
Ü. Yasin

Ben de Sn. avuketyeşim gibi düşünüyorum. Herşeyden bir tutam yapmaya çalışmaktansa bir konuya yoğunlaşmak daha mantıklı geliyor bana -her ne kadar seçim yapmak ne kadar zor olsa da-
Old 03-01-2013, 10:55   #6
Cumhur Okyay

Tüm anlatılanların yanı sıra, mahkeme önünde beklemeyip de sürekli olarak, rastladığınız duruşmaları izleyiniz ( tıpkı, fakültede dersleri aksatmadan devam eden öğrenci gibi) ; oralarda tanık olduğunuz bir olay, duyduğunuz cümleler, davranışlar, usule müteaallik çözüm şekilleri vs. meslek hayatınızda devamlı olarak kendiliğinden aklınıza gelecektir.Kolay gelsin...
Old 05-01-2013, 17:43   #7
sovalye

fakülte bitti derken bukadar büyük meselelerle karşı karşıya geleceğini gören her şahıs ümitsizliğe kapılmakta.bunların üstesinden geleceğine inanma gayretinde bulunsada adliye vs. çalışanları bunu fırsat bilmekte bunu sömürmektedir.stajer ünvanını geçiçi bir ünvan olmakla birlikte, yanında çalıştıgımız meslektaşlarımız gereken ilgi ve alakayı göstermediklerinden stajer avukatların işi epeyce zor...ne yapılacağını düşünürken kendini garanti almaya çalışan bir insan nekadar verimli olabilir??
çok dolmuşum arkadaşlar kusura bakmayın
Old 06-01-2013, 16:35   #8
ferah feza

bende stajyerim çalıştığım bürodan memnunum ama yine de çoğu zamanım boş geçiyor,serbest avukatlıkta düşünmüyorum kurumlara girmeye bakacağım..aklıma takılan soruları doğrudan hakimlere danışarak yardım alarak çözüyorum..hala ileride ne yapacağım konusundaki kararsızlık bitmedi..stajyerken herkes benim gibi mi düşünüyordu acaba yoksa sadece ben mi teşekkür ederim şimdiden
Old 06-01-2013, 17:42   #9
sovalye

Alıntı:
Yazan ferah feza
bende stajyerim çalıştığım bürodan memnunum ama yine de çoğu zamanım boş geçiyor,serbest avukatlıkta düşünmüyorum kurumlara girmeye bakacağım..aklıma takılan soruları doğrudan hakimlere danışarak yardım alarak çözüyorum..hala ileride ne yapacağım konusundaki kararsızlık bitmedi..stajyerken herkes benim gibi mi düşünüyordu acaba yoksa sadece ben mi teşekkür ederim şimdiden
üzülmene gerek yok yalnız değilsinstaj dönemi boş ve icra takip işleriyle geçiyor.çalıştıgım yerden memnun olmakla birlikte faydalı olabilecek dosyaları taramakla işe başladım.bence fakülte teoride olsa kitapları tekrar etmekte fayda var.sınavları denemeye karar verdim.tecrübeli bir meslektaşımızdan cevap bekliyoruz.şimdiden teşekkürler
Old 06-01-2013, 17:51   #10
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan ferah feza

Serbest de çalışsanız kurumlara girmeye de baksanız, zamanınızı asla boş geçirmeyiniz; zira, stajiyerlik dönemimi niye boş geçirdim diye ileride çok pişmanlık duyarsınız. Aklınıza takılan veya tanık olduğunuz ve hattâ Türk Hukuk Sitesinde sorulan meseleleri hüküm kurma düzeyine gelene kadar derinlemesine inceleyip araştırmanız ve bunlarla ilgili yasalarda yer alan kurumları adeta hıfzetmenizin, önünüzde bulunan çok uzun yolda size pek çok faydası dokunacaktır. Demediler demeyin. Kolaylık ve başarılar.
Old 06-01-2013, 20:46   #11
ferah feza

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim; elbette ki staj dönemini dolu dolu geçirmek tek amacım.Ayrıca stajyer arkadaşım sovalye,sınavları deneyeceğim bu sene kpss a dan girmeye çalışacağım ve de yalnız olmadığımı hissettirdiğin için bir nebze olsun rahatladım,teşekkürler
Old 09-01-2013, 17:17   #12
Fiona

Staj dönemi iyi kullanılırsa oldukça verimli geçmeye elverişli bir dönem. Öncelikle mesleğe tam olarak adım atmamamız sebebiyle boş zamanımız oluyor ve bu boş zamanı istediğimiz gibi değerlendirebiliyoruz. Ben şahsen bu dönemde sınavları deniyorum. Hem hakimlik savcılık KPSS gibi mesleki sınavlar hem de yüksek lisans için ALES, YDS gibi sınavlara hazırlanıyorum. 2013 sınav takvimimi ayarladım bile. :-)
THS'ye girip konu başlıklarına bakıyorum. Bol bol kitap okuyorum (gerek mesleki gerek edebi). Dil kurslarına giden arkadaşlarım var. Bir sene sonra gerçek anlamda ekmek derdine düşeceğim için bu bir seneyi güzel şeyler öğrenerek ve kendimi kendi çapımda geliştirerek ilerlemeye çalışıyorum.
Bu seneyi iyi değerlendirirseniz ruhsatınızı aldığınızda iyi şeyler yaptığınızı fark edeceğinizden kuşkum yok.

Saygılarımla.
Old 15-01-2013, 17:39   #13
mryakcn

Varsayılan stajyer avukat

Arkadaslar merhaba bende stajımın ilk 5. ayındayım ve hic merak etmeyin bende aynı endişeleri tasıyorum.Dava çeşitliliği yönünden zengin bir ofiste çalısıyorum ve cok memnunum.Dilekçeleri kendim yazmaya çalışıyorum ve size tavsiyem dilekçeleri yazmadan önce dosyanın hepsini inceleyin ve tıpkı sınava çalışır gibi konuya hakim olun..Aynı zamanda stajınızın devam ettiği hakimlerden de yardım isterseniz, karar makamının da tecrübelerini ögrenebilirsiniz. Hepnize başarılar
Old 19-01-2013, 15:31   #14
Avukat048

Merhaba hepinize, ben de bir stajyer avukatım su an 4. ayımdayım. Yogun bir büro da çalışıyorum hatta zaman zaman bundan da sıkılmıyor değilim ama gün geçtikçe bunların birer birer birikim halinde bana döndüğünü fark ettim. Benim sorum şu ki staj döneminde vakit bulduğumuz dönemlerde, kendimizi geliştirmek belli bir alan üzerinde çalışmak, odaklanmak için ne yapmalıyım? Bol bol içtihat mı okumalıyım yoksa ilgili hocalarımızn kitaplarını mı? Şimdiden teşekkürler
Old 29-07-2013, 13:47   #15
av.halilbzd

Varsayılan staj en verimli nasıl geçmeli

Değerli üyeler, henüz stajımın birinci ayındayım ve oldukça üzgün durumdayım.stajımın verimli geçmediğini düşünüyorum ve bu durumu düzeltmek için neler yapabileceğimi kara kara düşünürken ths aklıma geldi.bu dönemi en verimli şekilde nasıl geçirmeliyim.engin bilgileriniz ve tecrübelerinizden faydalanmayı arzu ediyorum.adliyede dosyalara evrak takmaktan öteye geçemedim böyle olmayacağını düşünüp büroya geçtim dosyaları incelemeye başladım fakat yinede boş bir vakit geçirmiş gibi hissediyorum.çalıştığım büro yoğun olduğundan mütevellit avukatlardan çok katip arkadaşlarla tüm günümü geçiriyorum.yardımlarını bekliyorum [/u][/i][/b]
Old 30-07-2013, 15:51   #16
SELÇUK GAZİ

Alıntı:
Yazan av.halilbzd
Değerli üyeler, henüz stajımın birinci ayındayım ve oldukça üzgün durumdayım.stajımın verimli geçmediğini düşünüyorum ve bu durumu düzeltmek için neler yapabileceğimi kara kara düşünürken ths aklıma geldi.bu dönemi en verimli şekilde nasıl geçirmeliyim.engin bilgileriniz ve tecrübelerinizden faydalanmayı arzu ediyorum.adliyede dosyalara evrak takmaktan öteye geçemedim böyle olmayacağını düşünüp büroya geçtim dosyaları incelemeye başladım fakat yinede boş bir vakit geçirmiş gibi hissediyorum.çalıştığım büro yoğun olduğundan mütevellit avukatlardan çok katip arkadaşlarla tüm günümü geçiriyorum.yardımlarını bekliyorum [/u][/i][/b]

Saygıdeğer meslektaşım; Öncelikle size camiaya hoşgeldiniz diyorum. Bununla beraber bir hukukçunun olmazsa olmazı okumaktır. Size internetteki hukuk sitelerine düzenli olarak girmenizi, bir konu ile ilgili öncelikle teorik araştırma yapmanızı, yani bir konu ile ilgili en temelden onun ne olduğunu okuyup bilgi sahibi olmanızı, daha sonra o konuya dair yüksek mahkeme kararlarını okumanızı tavsiye ederim. Elinizdeki dosya hangi dava ile ilgili ise öncelikle dosyayı yavaşça okumanızı ve not almanızı da önerebilirim.
Tüm bunların da ötesinde siz daha stajınızın 1. ayındasınız o yüzden paniğe kapılmayın. Hukuk bir dipsiz kuyudur. Zaman en iyi yardımcınız olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim, genç meslektaşım.
Old 31-07-2013, 09:06   #17
av.halilbzd

Mesajınızı sabah gördüm ve sayenizde güne güzel başlayacağım.Panik yapmak konusunda oldukça haklısınız elimde olmadan fazlaca stres yapıyor paniğe kapılıyorum.Bahsettiğin tavsiyeleri önemle uygulayacağım.yardımınız için tekrar teşekkür ederim.
Old 01-08-2013, 12:12   #18
SELÇUK GAZİ

Sayın meslektaşım;
Eğer ki size bir nebze de olsa yardımcı olabilmişsem ne mutlu. Başarılı bir meslek hayatı dilerim sizin için.
Old 01-08-2013, 17:53   #19
Metehan İNCE

Merhabalar sayın Türk Hukuk Sitesi üyeleri ben henüz eğitim görmekte olduğum hukuk fakültesinden mezun olmadım ama bu son yaz tatilimi bir avukatın yanında çalışarak değerlendirmeyi mantıklı buldum stajer olmasam da saolsun avukat bey bana stajer gözüyle bakıp hukuk alanındaki gerekli olan eğitimimi tam olarak alabilmem için bana her konuda yardımcı oluyor staj dönemi ile alakalı benimde birçok kişi gibi endişelerim var tabiki ama yinede gerçekten azmedeilince herşey oluruna varıyor, yazılarınız ve konuya duyarlı cevaplarınız için herkese teşekkür ediyorum inşaallah her birimiz geleceğin ihtiyaç duyduğu yüksek adaletin birer savunucuları olarak topumda yerlerimizi alacağız saygılarımla...
Old 18-01-2016, 13:22   #20
SEYFULLAH YILDIRIM

Mesaj Avukatlık Stajının Verimli Değerlendirilmesi Hk.

Merhabalar. Avukatlık stajımın ilk 6 ayı sona ermek üzere. Bu süre zarfında, öğrencilik dönemimde de çalışıyor olmam nedeniyle edindiğim tecrübelerim oldu. Fakat şu an mesleğe dair bir tekerrür durumu yaşıyorum hissi olarak. Staj süresince kendimi yetkin ve en azından hukukun belli başlı alanlarında yetişmiş bir kimse olarak hazırlamak istemekteyim. Hukukun felsefi ve sosyolojik temellerine de ilgi duyuyorum.

Sizlerin bu konudaki tavsiyelerini açıkçası merak etmekteyim. Kaliteli, verimli ve hukukçu kimliğimize yaraşır bir staj dönemi için sizlerin tavsiyeleri neler olurdu ?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür eder, hayırlı çalışmalar dilerim.
Old 26-01-2016, 16:27   #21
ismailarslan

Hukukun bir dalında uzmanlaşmaya başlamanızı öneririm. Özellikle avukatların genelde uzak durduğu vergi hukuku alanında yoğunlaşabilirsiniz. Bu alanda karar kılarsanız muhasebe eğitimi almanızı da öneririm.
Old 03-02-2016, 11:41   #22
aydogase

Merhaba
Ben de ümitsizliğe kapılmış durumdayım.Stajımın sonlarındayım.Ruhsatımı almama sadece 2 ay kaldı.Dönüp şöyle bir arkama baktığımda hiç hacze çıkmadığımı, duruşma tecrübem olmadığını, dilekçe yazmadığımı görüyorum.Bu tecrübesizliğimi şimdi farketmedim tabiki.Ama bir gün daha nitelikli işler yapacağım inancıyla çalışmaya devam ediyorum. Ama stajyerin bu tarz işler yapacağı konusunda Lakin bugün bile hala yanında çalıştığım avukatın şahsi işleriyle uğraşıyorum.Şu an İş başvurusu yapsam; stajımın bitmesine 2 ay kalmış.Stajyer avukat olarak işe alınmam çok zor.Avukat olarak başlasam iş tecrübem çok az.Kendi işimi yapma hayali kuran bir meslektaşınız olarak önerilerinize çok ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.
Old 10-02-2016, 13:21   #23
avTNRav

Arkadaşlar maalesef bu ''staj dönemi'' her türlü sömürülmeye,kötü niyete açık bir dönem. Ne mutlu ki bu dönemi bitiren veya bitmesine sayılı günler kalanlara. İnanın benim de mesleğe ve geleceğe dair kafamda tonla hayal kırıklıkları ve soru/sorunlar oluştu. Ama sabrediyorum ve kendime güveniyorum. Elbet her gecenin bir sabahı oluyor. Tüm meslektaş ve arkadaşlarıma sabırlar diliyorum...
Old 23-03-2016, 21:24   #24
Avukat26591

Merhaba arkadaşlar ben stajın 4.ayındayım benim gördüğüm ve bana göre önemli olan bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum.Sürekli dilekçe yazan arkadaşlar yanında staj yaptığı avukatından geri dönüş yapmalarını isterse daha verimli olur.Eğer bir hata,düzeltme varsa bunu siz baştan araştırarak yapmaya çalışın.Yoksa avukata dilekçe şablonu hazırlamaktan başka bir şey yapmamakla beraber bizde kendimizi geliştiremeyiz ve bazı hususlarda özellikle pratiğe dayalı olanlarda ileriye adım atmamış oluruz.Bu dönemin en verimli şekilde geçmesi ümidiyle herkese başarılar diliyorum.
Old 19-11-2016, 14:06   #25
hakant

herkese selamlar , ben de bu zorlu sürecin çok verimli geçmeyeceği kaygısını yaşayanlardan birisiyim.
yasa stajımın 4. ayına girdim. adliye stajında olmama rağmen tecrübe ve mesleki olgunluk kazanmak adına avukat yanında çalışmaya hemen başladım. fakat gördüğüm kadarıyla süreç istismara çok açık. çalıştığım büroda kalem işleri icra işleri dışında hukuk dosyalarıyla çok fazla ilgilenmeme fırsat verilmediği için çalıştığım yerden geçtiğimiz hafta ayrılıp yeni bir büro aramaya başladım. yaptığım görüşmeler neticesinde ya ücretsiz ya da 200 tl gibi ücretlere teklif ediliyor (birebir çalışma fırsatı sunan bürolar bunlar) ya da 1300 tl gibi ücretler teklif ediliyor fakat bu bürolar için de verimli staj dönemi vaad etmediklerini anlamak çok zor olmuyor.
bu süreçte ya iş öğrenmek ya da para kazanmak seçeneklerinden birisini tercih etmek zorunda mıyız? yani hem belli miktarda kazanç sağlayıp hem de kendimizi geliştirme şansı yakalamak düşük bir ihtimal mi acaba?
verimli bir staj yeri ararken gözetilmesi gereken kriterler nelerdir? bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olanlar cevap verebilir ise birçok kişinin kafasında soru işaretlerini de gidermiş olabileceğimizi düşünüyorum.
Old 22-11-2016, 16:28   #26
Gökçe Polat

Alıntı:
Yazan hakant
herkese selamlar , ben de bu zorlu sürecin çok verimli geçmeyeceği kaygısını yaşayanlardan birisiyim.
yasa stajımın 4. ayına girdim. adliye stajında olmama rağmen tecrübe ve mesleki olgunluk kazanmak adına avukat yanında çalışmaya hemen başladım. fakat gördüğüm kadarıyla süreç istismara çok açık. çalıştığım büroda kalem işleri icra işleri dışında hukuk dosyalarıyla çok fazla ilgilenmeme fırsat verilmediği için çalıştığım yerden geçtiğimiz hafta ayrılıp yeni bir büro aramaya başladım. yaptığım görüşmeler neticesinde ya ücretsiz ya da 200 tl gibi ücretlere teklif ediliyor (birebir çalışma fırsatı sunan bürolar bunlar) ya da 1300 tl gibi ücretler teklif ediliyor fakat bu bürolar için de verimli staj dönemi vaad etmediklerini anlamak çok zor olmuyor.
bu süreçte ya iş öğrenmek ya da para kazanmak seçeneklerinden birisini tercih etmek zorunda mıyız? yani hem belli miktarda kazanç sağlayıp hem de kendimizi geliştirme şansı yakalamak düşük bir ihtimal mi acaba?
verimli bir staj yeri ararken gözetilmesi gereken kriterler nelerdir? bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olanlar cevap verebilir ise birçok kişinin kafasında soru işaretlerini de gidermiş olabileceğimizi düşünüyorum.

Malesef ya iş öğrenmek ya da para kazanmak yönünde bir tercih yapmak zorundayız gibi geliyor.Bunu kararımızı iş öğrenmek yönünde kullanmamız gerekiyor.Zaten stajyere verilen ücret aşağı yukarı belli onlarla anca günü kurtarabiliriz.Staj bitiminde avukat olacağımıza göre bu işi hakkıyla öğrenmemiz lazım.Staj yaptığımız yerde ücret talep etmekten ziyade bize daha kıymetli olan zamanlarını ayırmayı talep etmek daha mantıklı.Ücret aldığın yerde malesef sadece icra öğrenirsin
Old 29-11-2016, 12:33   #27
net profil

Ruhsatimi yeni alan bir avukat olarak ben de cok verimsiz bir staj donemi malesef gecirdim. Bir cok arkadasim da bu hususta sorunlar yasadi. Suan da home ofis acarak meslege adim atacagim umarim hayirli olur. Nacizane sizlere tavsiyem calistiginiz burolarda bir davanin acilisindan sonuclanincaya kadar isleyen sureci sindirmeniz. Gerekli notlari alin mahkeme, kalem surecleri nasil ilerliyor ogrenin. Usuli kismi geregi gibi ogrenirseniz bilgiye dayali olan kisimlarda o konuyla ilgili kitaplar, deliller, yargitay kararlari, dilekce ornekleriyle halledebilirsiniz diye dusunuyorum. Ve son olarak lutfen kendinizi cok yipratmayin. Cogu meslektas ayni inis cikislari yasiyor, bir sekilde siz de hayatin akisi icerisinde ilerleyeceksiniz. Sabirli olmak, onundeki ise konsantre olup henüz bilemediklerimiz ve ulasamadiklarimiz icin kafa patlatarak bugunleri katlanilmaz hale getirmemeliyiz. Tum meslektaslarin dogru yolda ilerlemesi temennisiyle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi