Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hukuk fakültesi öğrencilerinin gönüllü stajları

Yanıt
Old 23-04-2007, 12:09   #1
batuhan_the_lawyer

Varsayılan hukuk fakültesi öğrencilerinin gönüllü stajları

merhabalar,adım batuhan iühf 1.sınıfta okuyorum ve bir sorum olacak daha öğrenciyken hele hele birinci sınıftayken yapacağım gönüllü stajlar benim mesleki alanda gelişimime bi katkı da bulunurmu bana gönüllü staj yapmamı tavsiye edermisiniz?
ilgilenen herkese teşekkürler saygılarımla...
Old 23-04-2007, 15:40   #2
av.remzieroglu

Derslerinden vakit bulabilirsen hukuk pratiği yapman açısından birde meslek olarak avukatlık düşünüyorsan bir avukatlık bürosunda çalışman sana mutlaka yarar sağlar.
Old 27-04-2007, 14:23   #3
Av.Mustafa Çolak

kardeş ben 2.sınıftayım kesinlikle faydasını göreceksin ben geçen yaz bi avukatın yanındaydım pratik açısından çok iyi oluyor.doktrinde öğrendiklerinin uygulamayla çok farklı olduğunu göreceksin.
Old 04-05-2007, 10:49   #4
Aslı Yurtlu

Faydasını göreceğin muhakkak..Ancak bence acele etme.. En azından 3. sınıfa kadar bekle derim ben. Okulun bitmesi öncesindeki 2 yıl da senin bir şeyler öğrenebilmen için fazla fazla yeter sana.. Zaten, okul sonrasında 1 yıllık staj sürende de hep aynı işleri yapıyorsun.. Öğrenciliğin tadını çıkar..
Old 19-05-2007, 10:09   #5
duyguusta

ben şuanda 2.sınıftayım ve geçen sene yani senin gibi 1.sınıftayken gönüllü olarak staj yaptım. inan çok faydası oluyor. teoride öğrendiğin birtakım şeyleri pratikte nasıl işlediğini görüyorsun. hukuk mantığını öğrenebilmen için çok iyi bir deneyim olur derim ben.....
Old 21-05-2007, 16:30   #6
Av. Asena

Selamlar..

Daha hukukçu olmaya yeni başlayan birinin büyük bir heyecanla avukatlık bürosunda staj gibi bir çalışma yapmasını çok da mantıklı görmüyorum. Kanaatimce bu heyecanı çabuk tüketilmemeli. Zira işin içine girince anlaşılacaktır ki avukatlık bilgi gerektiriyor. 1.-2. sınıf hukuk öğrencisinde de bu bilgi mevcut değil. 3. Sınıfta hukuk usulü ve ceza özel görülmeden, hele de 4. sınıf dersi olan icra hukuku okunmadan bu iş olmaz. Anlamsız kalır. Uygulama ancak bilgi (teori) üzerine geldiğinde anlaşılır olmaktadır. Hele ki her konunun mutlaka ve mutlaka icraya dayandığını düşünürsek Ticaret hukuku, kıymetli evrak hukuku görmeden avukat yanında staj gibi bir çalışma verimli olmak yerine kafa karıştıracaktır.

Buna mukabil mezuniyet akabinde avukatlık mesleğini seçersen zaten stajını yapmak zorunda kalacaksın. Hem de stajını yapacağın Baro'ya göre değişen staj eğitimlerin olacak. (Her Baro yapıyor mu bilmiyorum.)Bu eğitimler sırasında da işleyişi öğretecek üstadlar olacak ve anılarını, yaşanan sıkıntıları, mesleğimizin güzel yanlarını anlatarak sizi mesleğe hazırlayacaklar. Şimdiden staj yapman, avukat yanı çalışman sana çok şey kazandırmayacaktır. Stajyer arkadaşlarla, yaşadıkları sorunları konuşmanı öneririm öncelikle. Senin durumun bir stajyer avukattan farklı. Senden avukatın beklentisi çok olmadığı gibi sana mesleği öğretme zorunluluğu da olmayacak. Oysa ki avukatın, yanında staj yapan avukat adayına mesleği öğretme, hukuk etiğini verme ve sair zorunlulukları var. [Bu durum Avukatlık Kanunundan kaynaklanmaktadır.]

Diyeceğim, zamanın varken sadece teoriyi öğren. 2 sene sonrasında değişecek içtihadı,işleyişi ve sair şeyleri şimdiden öğrenmek gerekli değil. Bu birşey kazandırmaz. Ama dersen uygulamayı öğrenmek istiyorum diye, önerim öncelikle teori kısmını öğrenmen yönündedir. Kaldı ki sadece avukatlık bürosunda çalışmak, mahkemelerin işleyişini ya da icra müdürlükleri ve diğer kalemler ile savcılıklardaki sirkülasyonu görmek ve anlamak değildir. Neyin neden olduğunu teori ile algılayabilirsin.

Ancak denemekten de çekinme. Bir üstad ile bu konuyu konuşabilir ve nasıl yapılırsa faydalı olacağını öğrenebilirsin. Buna rağmen benim önerim yine de bilgi olmadan avukatlık bürosuna başlamamandır.
Old 22-05-2007, 14:27   #7
tiyerianri

Hatta okula gitme sadece çalış daha çok tecrübe ve bilgi edineceksin.Evet abartı gelebilir ama okulda öğrenilenlerin birçoğu dışarıda ya yok ya da çok değişik biçimde var
Old 29-06-2007, 17:07   #8
üye18337

Ben üçüncü sınıf öğrencisiyim, bu yaz avukat yanında çalışıyorum. Birinci sınıf bilgilerinin staj için yetersiz olduğu görüşüne katılıyorum. Henüz teoriye yönelik dersler görüyorsun, avukatlar en azından takip işlerini halledebilecek kadar bilgi sahibi olmanı beklerler. Tanıdığın sabırlı (hatta mümkünse akraban olan) bir avukat yoksa verimli bir staj yapabileceğini zannetmiyorum. Kendini geliştirmen için iş yoğunluğu olan bir büroda çalışman lazım, öyle bir bürodada avukatlar seni temel konularda bilgilendirmeye vakit ayıramayacak kadar meşgul olurlar. Belki ücret almayacaksın ama hukuk büroları ücretsiz veya az ücretle çalışan elemandan çok iş bitiren birikimli elemanları tercih ederler. Kendini geliştirmeyi ve görmediğin dersleri kendi çabanla öğrenmeyi düşünürsen hukuk fakültesinden soğursun. Bir an önce pratiğe yönelme hevesiyle fakülteden kaçarsın. Sabret ve öğrenciliğin tadını çıkar.

Başarılar diliyorum...
Old 01-07-2007, 12:22   #9
batuhan_the_lawyer

aydınlattığın için sağol iyi oldu yazın tatil yaparım bende
Old 16-07-2007, 18:05   #10
modiomorphia

sevgili batuhan bende de aynı şekilde çalışma isteği vardı ama,henüz birinci sınıftayken avukatın yanında çalışmaya başlayan bir arkadaşımın yanında çalıştığı avukat tarafından sürekli olarak hacze gönderilmesi ve neticesinde arkadaşımın batsın bu dünya nidalarıyla işten apar topar çıktığını gördükten sonra bir kez daha düşündüm
Old 17-07-2007, 09:58   #11
Av.Demet

Sevgili Batuhan,
yukarıda pek çok meslektaşımızın da belirttiği gibi henüz hukuk fakültesi 1.sınıfta olman nedeniyle bir avukatlık bürosunda çalışman senin için yorucu ve mesleğin açısından yıpratıcı olcaktır, diye düşünüyorum.Ancak 3.sınıf sonrası bir avukatlık bürosunda çalışman (ileride avukatlık yapmayı düşünüyor isen) çok faydalı olacak ve bu suretle adliyelerdeki işleyişi de öğrenmiş olacaksın...Fakülte bittikten sonra aralıksız bir çalışma hayatın olacağı için sana şimdi tatil yapmanı ve dinlenmeni öneririm...

Başarılar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi