Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İflas-mallarin İadesİ

Yanıt
Old 25-02-2009, 14:52   #1
lawyer14

Varsayılan İflas-mallarin İadesİ

Herkese selamlar.Değerli meslektaşlardan bir konu hakkında acil olarak yardımlarını beklemekteyim. Abim yurtdışındaki bir tekstil firmasının ortaklarından olup mallarının çoğunu da(kumaş vs.) Türkiye'den ithal etmektedir. Son olarak Türkiye'den 100.000 USD'lik mal almıştır(faturaları mevcut). Ancak söz konusu şirket Bakırköy Ticaret Mahkemeleri'nden birinde iflas erteleme için başvurmuş olup edindiğimiz bilgiye göre bu ay içinde iflas kararı çıkmıştır.(dosya numarasını bilmediğimiz için henüz kararı görmüş değilim ve hangi iflas dairesinin de görevli olduğunu bilmemekteyim.) İflas kararı verilen şirketin sahibi gönderdiği mallar için reklamasyan çekilmesini ancak malların iade edilmemesini, yurtdışında sattığında para konusunda anlaşabileceğini söylemiştir. Bu tutum kanımca açıktan para almaya çalışan bir şirket patronunun tutumuna benziyor,zira artık muhatap kendisi değil, ilgili iflas idaresi olacaktır. Ayrıca abime borcu olmadığına dair bir yazı dahi verebileceğini belirtiyor. Sorum şu; şayet bu mallar Türkiye'ye iade edilirse kime nasıl iade edilecek, daha da önemlisi bu mallar iade edildiğinde abim borçtan kurtulmuş olacak mıdır? Boçtan kurtulmak için başkaca bir çözüm önerisi olan değerli meslektaşlardan acil olarak cevap beklemekteyim. Saygılarımla...
Old 25-02-2009, 20:54   #2
lawyer14

Sn.Arbitrator öncelikle vermiş olduğunuz tepkinize anlam verebilmiş değilim.Konunun tüm ayrıntılarını bildiğimden ötürü, konuyu aceleyle aktarmış ve özet geçmiş olabilirim. Ancak olayı dikkatle okuduğunuz zaman, bana yazdığınız cevap metninde sorduğunuz soruların cevaplarının tamamının orada mevcut olduğunu da görürsünüz. Malın teslim alındığını ve faturaların mevcut olduğunu yazdım, ayrıca bu malların teslim alındıktan sonra iflas kararı verilemeyeceği gibi bir anlam çıkartarak soru soruyorsunuz. Ayıpsız bir mal için reklamasyon çekileceğini de ilk defa sizden duyuyorum, iade etmek istemenin sebebi de reklamasyonun sebebi de elbette ki malın ayıplı olmasıdır!!!Niye malları iade için çırpınıyorsunuz, güle güle kullanın diyorsunuz...Ayıplı bir malın yurtdışında satılabilmesinin zorluğunu tasavvur bile edemiyorsunuz...Para konusunda anlaşmaya gelince; iflas kararı verilmiş bir şirket sahibinin daha önce gönderdiği malların bedelini iflas kararı verildiğinden dolayı kendisinin almasının imkanı olmadığını bildiği için (başka bir ifadeyle iflas masasına ödeme yapılacağını bildiği için) böyle bir teklif yapıyor. Yani, sen yurtdışında göndermiş olduğum malları satmaya çalış, bedelini de daha sonra bana gönderirsin demeye getiriyor. Söz konusu şahsın tasarruf yapma yetkisinin olmadığını biliyorum ancak abimin amacı borcundan kurtulmaktır ve bunu nasıl yapacağıdır. Zira sorumda da bu mallar nasıl iade edilir ve edilirse borçtan kurtulmanın bir yolu var mı diye sormuştum. Mallar ayıpsız olup satılsa, paranın iflas masasına yatırılacağını bilmeyecek kadar bilgisiz değilim!!!
Bu platformun en önemli amaçlarından biri de meslektaşların birbirine karşı yardımcı olması ve bir nevi dayanışma içinde olması değil midir? Anlamadığınız kısımları daha güzel bir üslupla sorabilirdiniz ancak yazdıklarınızdan alaycı bir tutum takındığınızı hissettim. Bu uslüp ile devam edeceksiniz bana cevap yazmamanızı rica ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi