Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcradaki Dosyam Nerde.........!

Yanıt
Old 11-04-2008, 10:19   #1
av_abay

Varsayılan İcradaki Dosyam Nerde.........!

Sayın meslektaşarım az önce bir arkadaşımdan rica ettim bulunduğu ildeki icra dairesinde bir ilamsız takip dosam var bakarmısın dedim. Gitmiş bakmış ama dosya yerinde gömlek dosya varmış. İcracıda saolsun avukatına söyle o gelsin baksın demiş. Şimdi arkadaşım bana soruyo nerden bakıp sana söyleyebilirim diye....
İcra dairesinde mahkemelere giden dosyaları kaydettikleri bir defter varmı, yoksa sadece uyapamı kaydediyorlar.
Old 11-04-2008, 10:33   #2
avmurat

İcra dairelerinde dosya zimmet defterleri mevcuttur.Ayrıca dosyanızın yerinde bulunan gömlek dosyanın içinde dosyanın istendiği mahkemeye ait dosya isteme yazısı bulunması gerekir, saygılarımla.
Old 11-04-2008, 10:34   #3
Av.Cengiz Aladağ

Mahkemelere gönderilen dosyaların hem UYAP'a hem de esas defterine kaydedilmesi gerekir. Ayrıca gömlek dosya içerisinde de dosyanın gönderildiği mahkemeye yazılmış üst yazının sureti vardır.
Old 11-04-2008, 12:18   #4
av_abay

Malesef dosya içinde sadece tebligat parçası varmış, başka hiç birşey yokmuş. Sanırım zimmet dfterinden bakmak gerek.
Old 11-04-2008, 12:42   #5
melis aksu

Bazı icra daireleri dosyaları zimmetle değil ,postayla gönderdikleri için zimmet defterinde kaydı olmayabilir.
Old 11-04-2008, 14:49   #6
av.şeyda müjdeci

Eğer icra dosyanızın gönderildiği mahkeme belli değil ise uyapa göre o yerdeki icra hukuk /ceza mahkemelerinin aylara göre hangi icra dairelerin işlerine bakacağına ilişkin bir yıllık çizelge oluyor(en azından Mersin'de böyle bir uygulama var) O çizelgeye göre o icra dairesinin o ay için bağlı olduğu İcra Mahkemesini tespit edebilirsiniz. Aksi halde eğer bulunduğunuz ilde çok fazla icra mahkemesi yoksa bu mahkemelerin kalemlerinden icra dosya numaranızı bilgisayardan ,zimmet defterlerinden (hem icra dairesinin hem de icra mahkemesinin )sorgulayarak İcra Mahkemesi dosya numarasını tespit edebilirsiniz. Ben bu şekilde bulmuştum. Ama bu söylediklerim,icra dosyasının icra mahkemelerine gitmesi durumunda söz konusudur.
Old 11-04-2008, 15:23   #7
Av.Cengiz Aladağ

Bence, dosyanızın bulunması ya da hangi mercie gönderildiğinin bildirilmesi talepli bir dilekçe verin.
Old 14-04-2008, 03:49   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Şimdi gelen müzekkereler evrak defterine kaydedilir ve müzekkere aslı dosyanın içine konur

Ankara'da uygulama böyle

Sizde defter yok, müzekkere yok, gömlek dosya niye var?

Garip!

İkinci olasılık dosyanın hiç bir yere gitmemiş, yanlış sıraya girmişl olmasıdır.

O da memurların zorlanmasına veya rastlantı eserine bulunmasına bağlıdır.
Old 14-04-2008, 03:53   #9
Av. Muzaffer ERDOĞAN

3. Olasılık:

Arkadaşınız tembellik etmiş telefon edin.

O avukat ise, icra memuru avukatı gelsin baksın diyemez. Aavukat dosyayı inceleme hakkına sahiptir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi