Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK. 120/2 ye Göre Yetki Belgesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2013, 10:43   #1
turanuzun

Varsayılan İİK. 120/2 ye Göre Yetki Belgesi

Sayın Meslektaşlarım çok sıkıntılı bir durum ile karşı karşıya bulunmaktayım. Yardımcı olabilecek yargıtay ilamları var ise çok memnun olurum.

Müvekkilimin daha önce açılmış bir alacak davasından evinde tedbir bulunmaktadır. Mahkeme müvekkilimi ödemeye mahkum etmiş ve karar muvekkilim tarafından temyiz edilmiştir.

Bu arada alacaklı icra işlemine başlayarak evi satışa çıkarmıştır. Buraya kadar her şey çok normal. Müvekkilim evin satılmaması için ortak bir paydada anlaşıp borcunu ödüyor. alacaklı alacak davasından müvekkilim de temyiz talebinden vaz geçiyor. Daha sonra alacaklı ödemeyi haricen aldığı için icra dosyasındaki hacizleri de kaldırıyor.

Aradan bir ay geçiyor müvekkilime tebligat geliyor. Meğer alacaklı kişininde borçlu oldukları bu dosyaya girecek para için İİK 120/2 göre yetki belgesi koymuşlar. Fakat müvekkilin bundan haberi yok. Dosyada başkasının alacaklı olduğuna dair bir davetiye de bulunmuyor. Bizim müvekkilimiz ödediği para ile kalıyor. ama Alacaklının alacaklıları icra dosyasından ilk alacaklının haciz kaldırma yetkisinin artık bulunmadığını bunu ancak kendilerinin yapabileceğine istinaden memuru şikayet yoluna giderek haczin devamı talep etmektedirler.

Fakat burada müvekkilim tamamen iyi niyetli olarak gidip ödüyor. bu durumda Memur İşleminin devamına karar verilip de evdeki haciz işlemi devam ederse müvekkilim iki sefer ödemek zorunda kalmaz mı?. ayrıca haciz konusu davadan da tedbir kalktığı için icra dosyası konusu kalmaz mı?.

Lütfen ilgili yargıtay kararı var ise paylaşabilir misiniz sayın meslektaşlarım. Çok zor durumda kaldım şuan.
Old 20-02-2013, 11:30   #2
feyzaday

Sayın turanuzun, müvekkilinizin birden fazla alacaklısı ve bu dosyaya konan iştirak hacizleri olduğunu anlıyorum. Müvekkiliniz bahsi geçen alacaklıdan başkaca, alacaklısı olduğunu bilmiyor muydu? İştirak haczi koymak için ayrıca bir davetiyeye gerek yoktur. Ayrı ayrı icra dosyalarına icra memuru bir müzekkere ile birlikte (alacaklı talebi ile) iştirak haczini koyar. Alacaklı dosyadaki hacizleri kaldırdığına göre, tahsil harcı dosyaya yatmış mıdır?
Old 20-02-2013, 11:54   #3
turanuzun

Sayın feyzaday; benim müvekkilim borçlu konumunda. Borçlu olduğu dosyadan alacaklıların alacağına haciz koyulduğunu da bilmiyor. Haricen yapılan ödeme sonucunda da bizim alacaklımız gerekli harçları yatırarak haczi fek ediyor. Biz iyi niyetli olarak ödememizi gerçekleştiriyoruz.
Old 20-02-2013, 13:41   #4
feyzaday

hacizler fek edilmişse, bu durumda borcun haricen ödendiğine karine teşkil eder. Bu konuda yargıtay kararlarını bulabilirsiniz. Ayrıca müvekkilinizin borçlu olduğu anlaşılmakla birlikte 'alacaklıların alacağına haciz koyduğu 'nu pek anlamadım. Müvekkiliniz borçlu, müvekkilinizin birden fazla alacaklısı var ve bunlardan biri de bu fekke rağmen iştirak haczi koymuş olduğundan evin satışını mı istiyor? Bu durumda açılmış bulunan şikayet davasında yukarıdaki argümanı kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 20-02-2013, 17:46   #5
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Anladığım kadarıyla borç ödendiği için ev üzerindeki haciz kaldırılmış ancak alacaklıdan alacaklı olanlar siz bu hacizleri bizden onay olmadan kaldıramazsınız diyorlar. Bu durumda diğer alacaklıların sizin dosyanızdaki alacağa haciz koyması durumunda sizin bundan haberdar olmamanız ve iyiniyetli olmanızın bir etkisi var mı sorusunun cevabını bulmak lazım. Eğer olumlu etkisi var dersek bu durumda alacağın temlikindeki gibi kendisine bildirim yapılmadığından iyiniyetli olarak temlik eden alacaklıya ödeme yapan borçlunun borcundan kurtulması gibi bir sonuca gidilebilecektir ki bu durumda siz borcunuzdan kurtulmuş olursunz, diğer alacaklı da alacağını sizin alacaklınızdan talep etmek zorunda kalır. Bu çerçevede araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Umarım yeterince anlaşılır ifade etmişimdir
Old 21-02-2013, 14:25   #6
turanuzun

Sayın İslamoğlu;
Hadise aynen anlattığınız gibi. Bizim borçlu olduğumuz dosyada 3. Şahıs İİK 120/2 göre yetki belgesi koymuş. Fakat Borçlu olarak bizim bundan haberimiz yok. Herhangi bir bildirim de yapılmadı. İyi niyetli olarak alacaklı vekilinin ofisine giderek borcu haricen ödedik. Alacaklı vekili de harçları yatırarak tapudaki haczi fek etti.
Şimdi Yetki Belgesi ile dosyaya alacaklı sıfatıyla katılan 3. Şahısta işlemin iptalini istiyor. Fakat biz borcu zaten ödemiş bulunduk. Haciz devam ederse şayet tekerrür ortaya çıkmaz mı? Buna ilişkin Yargıtay İlamı da bulamadım.
Old 22-05-2015, 11:18   #7
turanuzun

Davacının şikayeti İCra Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi. ancak davacı temyiz talebinde bulundu. Yargıtay inceleme sonucunda yerel mahkemenin kararının yanlış bularak Bozdu. Ancak bozma ilamında borçlu olarak bize bildirimde bulunup bulunlumaması hususunda bir açıklamada bulunulmamış. Sonuç olarak bozma sonucu yapılan yargılamada her zaman olduğu gibi şikayet konul edilerek hazin devamına karar verildi.

Dosyayı tekrar temyiz ettim. Bizim asıl amacımız Yetki Belgesi ile alacakları devralan tarafın bize bildirimde bulunması gerektiğidir. ama bu yönde bir Yarıgtay ilamına da rastlamdım.
Old 14-03-2018, 10:59   #8
Yahya Emin Birecik

Sayın Uzun, yerel mahkemenin ya da yargıtayın verdiği karar halen sizde mevcut mu ben ulaşamadım. Varsa paylaşabilir misiniz?
Old 14-03-2018, 13:10   #9
Av.Honoré

Sayın Meslektaşım;

Bahsettiğiniz konuya ilişkin bir karar paylaşıyorum. Yargıtay'ın 11. HD.,2002/2406 Esas., 2002/3411 Karar ve 11.04.2002 tarihli kararı umarım yardımcı olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi