Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hacizden sonra icra takibinde taksitlendirme

Yanıt
Old 30-01-2018, 14:23   #1
guney1988

Varsayılan Hacizden sonra icra takibinde taksitlendirme

Merhabalar,
Alacaklı taraf borçlu müvekkilim aleyhine ilamlı takip başlattı ve 3 aracına haciz koydu. Bu aşamada bildiğim kadarıyla İİK 111md ye göre alacaklının rızası gerekmeden icra dairesinden 4 taksit yapabiliyoruz ancak icra müdürü taksit yapılsa dahi takip durmaz devam eder demiş.
Ancak kanun maddesi
Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.” Diyor
Sordugum bir meslek büyügüm de teminat yatırmazsan takip durmaz dedi ama teminat yatırabilecek olsak zaten taksit istemezdik direk borcu öderdik. Kaldı ki ztn borçtan çok daha fazla tutan 3 araca sistemden haciz konmus bu borcun teminatı değil midir?
Kanun maddesi açıkken daha önce hiç böyle bir aşamaya gelen dosyam olmadığı için bu konuda tecrübesi olan ve uygulamada nasıl yapıldığını bilen meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.. şimdiden teşekkürler
Old 30-01-2018, 15:18   #2
milatsu

meraba takip devam eder çünkü takibin devamı demek hacizden sonra 6 ayin dolmasıyla araçların üzerindeki haciz düseceginden alacaklı hak kaybina ugrar satış istemezse, haciz yenilemek,103 davetiyesi göndermek ve
satış istemek için takibin devamı getekir.aracınızin satışı istendiğinde size 103 davetiyesi gelecek o aşamada taksitlendirme yaptıginiz gerekcesiyle itiraz edin satış kararını muhtemelen ertelersiniz. ve zaten satış karari ilanı ihalesi serken sizin 4 ay dolar ya borç biter ya da siz taahhütü ihlal etmiş sayılırsınız
Old 30-01-2018, 15:39   #3
guney1988

Alıntı:
Yazan milatsu
meraba takip devam eder çünkü takibin devamı demek hacizden sonra 6 ayin dolmasıyla araçların üzerindeki haciz düseceginden alacaklı hak kaybina ugrar satış istemezse, haciz yenilemek,103 davetiyesi göndermek ve
satış istemek için takibin devamı getekir.aracınızin satışı istendiğinde size 103 davetiyesi gelecek o aşamada taksitlendirme yaptıginiz gerekcesiyle itiraz edin satış kararını muhtemelen ertelersiniz. ve zaten satış karari ilanı ihalesi serken sizin 4 ay dolar ya borç biter ya da siz taahhütü ihlal etmiş sayılırsınız
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ancak maddede ve devamında icra takibi durur eğer taksitlerden biri zamanında ödenmezse icra muamelesi ve süreler kaldığı yerden devam eder diyor. Benim anladığım zaten 6 aylık süre de duruyor dolayısıyla alacaklı hak kaybına ugramıyor zaten madde açıkça yazmıs takibin durdugunu. Verdiğiniz bilgiyi neye dayandırdığınızı öğrenebilir miyim Sayın Meslektaşım çünkü Kanunda bu madde varken uygulama nasıl böyle oluyor anlayamadım.
Old 30-01-2018, 15:58   #4
milatsu

sayın meslektaşım cevap verirken site yeniden giriş yapmamı istediği için tekrar cevap yazarken eksik yazmış bulunuyorum hoşgörünüze sığinıyorun. Ben de icra dairelerinde takibin durmaması şeklinde uygulamayla karşilasiyorum sebebini sorduğunda size bir önceki mesajimda yazdığım gerekçelere dayandıklarina ilişkin cevap alıyorum.
Meslek hayatımda 3 defa bu uygulamayı icra mahkemesi kanalına şikayet yolutla aşmaya çalıştım bir defa kanun maddesi geçerli sayılırken diger ikisinde içtihatlar ve yargıtay kararları nedeniyle icra dairesinin uygulamasının doğru olduğuna karar verildi.
ancak önceden taksitlendirme yapmadan once satış talebinde bulunulmuşsa takip durmuyordu sadece satış duruyordu.önceku mesajımdaki eksik bilgilendirme için tekrar özür diliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi