Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

acil durum

Yanıt
Old 06-01-2012, 11:13   #1
Konuk

İnceleme acil durum

iyi günler.
aralık 2011 tarihinde öğretmen olan eşimi şiddetli başağrısı ve kusma şikayetiyle bulunduğum şehrin acil servisine götürdüm. yapılan tetkik ve muayeneden sonra eşimin Beyin Kanaması geçirdiği bana söylendi ve 112 sistemi üzerinden bu duruma müdahale edebilecek hastane aranmaya başlandı. yaklaşık 2 saat sonra 112 hala uygun (yoğun bakımı boş olan) bir hastane bulamadı bunun üzerine muayeneyi yapan beyin cerrahı eşimin durumunun kritik olduğu eğer maddi olarak gücüm varsa özel bir hastaneye sevk edebileceğini tarafıma söyledi. takdir edersinizki o anki korku içinde yeterki eşimi kurtarın dedim. ardından eşimi özel bir hastaneye ama SGK ile anlaşması olmayan özel bir hasteneye sevk edildi. tabii olarak ben SGK ile anlaşması olmadığını sevk edildiğimiz sehirdeki hastane yetkililerinden öğrendim. eşimi bu hastaneye 112 ambulansı ile götürdüm. çaresiz şartlarını kabul ettim.
benim sormak istediklerim bundan sonrasıyla ilgili;
1. hastane fatura olarak bana 25.000 tl borç çıkardı.ben bu ödemenin herhangibir miktarını SGK dan talep edebilirmiyim?
2. bu özel hastane benden faturada belirtilmiş olan ''RANDEVUSUZ MUAYENE HİZMETLERİ'' adı altında 2.300TL+KDV ayrıca ücret tahsis ettiler. Böyle bir hizmet ve bu kadar yüksek bir ücret talep edilebilir mi? şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-01-2012, 13:45   #2
Mesut ÇETİN

Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Bahsettiğiniz konuda tedavi rakamları için özel hastaneden yapılan işlemler için ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.Ne gibi tedavi yapmışlar,buna karşılık ne ücret taleb ettikleri konusunda yazılı belge isteyebilirsiniz.
112 acil servis aracılığı ile gitmiş olmanız işinizi belki biraz kolaylaştırabilir.
Başbakanlığın bu konularda 2011 yılı içinde çıkarmış olduğu bir genelge var.Özel hastaneler SGK ile sözleşmesi olsun ya da olmasın acil gelen hastaya bakmaya,herhangi bir ücret talep etmeyecekleri konusunda açıklamalar var.
Özel hastanelerin SGK ile anlaşması olanlar hastadan ancak o rahatsızlık için SGK'ya fatura ettikleri bedelin ençok yüzde 30 veya 50si oranında ek ücret isteyebilirler.Bununda belgesini vermek zorundalar.

Yalnız siz özel hastanede zorunlu olarak ne gibi belgelere imza attınız veya atmanıdız belirtmemişiniz.

Ayrıca randevusuz muayene hizmetleri adı altında alınan ücret ile ilgili hastahane yönetimi ile görüşmelr yapabilir,sonuç alınamaz ise bu konuda uzman bir sağlık hukukcusuna başvurarak yardım alabilirsiniz..
Ayrıca Sağlık Bakanlığının 184 numaralı hattını da arayarak şikayetinizi yapabilirsiniz..
Ben size başbakanlık genelgesi ile ilgil haberin linkini ekte yazıyorum.

http://www.usakhabermerkezi.com/sagl...ne-yapmali.htm

Tekrar acil şifa dileklerimi iletiyorum.
Saygılarımla.
Ecz.Mesut ÇETİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi