Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

avukatlık sınavı kaldırılıyor..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2006, 15:35   #1
av.zuhala

Varsayılan avukatlık sınavı kaldırılıyor..

Forum'da göremediğim için arkadaşlara iletmek istedim.Daha önce yazıldıysa kusura bakmayın .

" TBMM Adalet Alt Komisyonu, avukatlık sınavının kaldırılmasına yönelik bir düzenleme yaptı. Düzenlemeyle avukatlık sınavı kaldırılıyor. Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifleri AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can başkanlığında oluşturulan alt komisyonda karara bağlandı. Karar, TBMM Adalet Komisyonunda ele alındıktan sonra Genelkurul'da kabul edilerek yasalaşacak. "
14.11.2006 Yenişafak
Old 15-11-2006, 18:44   #2
Av.Cihan Nuri

bununla ilgili avukatlık sınavına hayır isimli internet sitesinde ayrıntılı bilgiyi okuyabilirsiniz...
http://avukatliksinavinahayir.org/
Old 15-11-2006, 21:57   #3
Nesrin D.

Alıntı:
Yazan av.zuhala
Forum'da göremediğim için arkadaşlara iletmek istedim.Daha önce yazıldıysa kusura bakmayın .

" TBMM Adalet Alt Komisyonu, avukatlık sınavının kaldırılmasına yönelik bir düzenleme yaptı. Düzenlemeyle avukatlık sınavı kaldırılıyor. Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifleri AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can başkanlığında oluşturulan alt komisyonda karara bağlandı. Karar, TBMM Adalet Komisyonunda ele alındıktan sonra Genelkurul'da kabul edilerek yasalaşacak. "
14.11.2006 Yenişafak
buna ancak bu şekilde cevap verebilrim heralde;
(biraz tebessüm için)
işallah sevincimiz kursağımızda kalmaz.
Old 16-11-2006, 18:37   #4
av.remzi sulhan

Sayın milletvekilimiz Av.Ramazan CAN'ın (Kırıkkale m.v.)bu konudaki çalışmalarını yakından biliyorum.Avukatlık sınavına ben de karşıyım.Kaldırılmasına sevineceğim.Hukukçu arkadaşlara iyi bir haber.
Old 16-11-2006, 21:45   #5
ALTINCABA

Ben tabi olmamıştım tabir yerinde ise "sıyırmıştım" çünki benden 1 yıl sonra kayıt yaptıran arkadaşlarımın sınava tabi olduğunu öğrendiğim gün onları da gördüm. Zor bir okul bitiren herkesin emeği olduğuna gönülden inanıyorum herkes için hayırlı olsun. Tüm meslektaşlarımı saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
Old 17-11-2006, 10:56   #6
nigar

Varsayılan avukatlık sınavı

Avukatlık sınavına dahil olacağımı duyunca beni mi buldu diye düşünmüştüm.Ama sonra Türkiye'deki eğitim sistemi nedeniyle hiç birşey bilmeyen insanları elemek için iyi bir yol olduğuna karar verdim.en azından okul bittiğinde kendilerini biraz daha geliştirmeleri gerekecek.
Bence avukatlık sınavı yapılmalı fakat staj bittikten sonra değil staja başlamadan önce.
Old 17-11-2006, 15:19   #7
tosunkartal

Varsayılan Genel Sınav Olmalı

Bence (ve yanılmıyorsam İzmir Baromuzun mevcut yönetimi de aynı yönde düşünüyor)hukukçu stajı yapılmalıdır. Bütün mezunlar aynı sınava girmeli ve kazananlar devletin şu anda hakim adaylarına tanıdığı özlük haklardan faydalanarak 2 yıllık bir staj dönemine tabi tutulmalıdır. Bu sürenin sonunda ilgiye göre ya mülakatla hakim savcı tayini yapılmalı yada kişiler kendi istekleriyle istediği Baroya müracaat ederek avukatlık yapmalıdır. Kazanamayan adaylar ise başta Adli Teşkilat olmak üzere başka meslek guruplarına yönlendirilmelidir.

Belki bunun üzerinde biraz çalışmak gerekebilir.

Saygılarımla.
Old 17-11-2006, 17:21   #8
turkantilli

öncelikle tüm hukuk öğrencileri adına çok doğru karar aldıkları için T.B.M.M üyelerine teşekkür ediyorum.zaten serbest piyasa koşullarında herkes müvekkillerine sahip olabilir.avukatlık sınavı bunun için gereksizdi.müvekkillerin istediği avukatı seçme hakkı vardır.devlet buna kota koymamamlıdır.devlet kendi bünyesinde çalıştıracağı avukatlara sınav düzenlesin.şüpheiz ki bunda tüm hukuk öğrencileri bi fikiridir.ama serbest piysaya karışması doğru değil.
Old 20-11-2006, 04:57   #9
zazaenden

Kesinlikle kaldırılmasına karşıyım.Özel fakülteler fabrika gibi potansiyel olarak içi boş öğrenciler yetiştirmekte , bu kişiler de gerekli hiçbir objektif elekten geçirilmeden avukatlık mesleğine adım atmaktadırlar.Oysa ki her eğitim kurumu verdiği eğitim ile bir şeyi mutlak başardığını iddia edemez.Ayrıca bu durumda verilen eğitimin neticesi sonuçsuz kalmaktadır.Hakimlik-Savcılık sınavında başarıların bu kadar düşük olduğu üniversitelerin kaliteli avukat yetiştirdiğinden kimse bahsedemez.Zira bu kişilere avukat sıfatını da üniversiteler yüklememekte , seçilen iş sebebi ile kendilerine avukat denmektedir.Oysaki bir avukatın sahip olması gerekn bilgi dağarcığı kendilerinde mevcut değildir.Bu laflardan lütfen özel üniversitede okuyan her kişi veya oranın mezunları rahatsızlık duymasın.Duyması gerekenler zaten okuduklarında kendi konumlarına baktıklarında ne demek istediğimi anlamış olacaklar...Saygılarımla...
Old 21-11-2006, 23:23   #10
yargıç isa

Kitap ............

Değerli Hukukçu Arkadaşlar;
Biz sınavın faydasını, zararını, olurunu, olmazını tartışa duralım; sınav kaldırılsada, uygulansada biz hukukçular için değil, başka sebepler için yapılacaktır ve öylede olacaktır. Olmayan amaç üzerinden değerlendirmeler yapmak ortamı gereksiz yere germekten öteye gidemez.

Seçimler yaklaşırken böyle bir AVUKATLIK SINAVINI KALDIRMA çalışması yapılması, hukuk öğrencilerinin statüsünden çok başka birşeylerin düşünüldüğü kanısındayım. Bir ay önce hukukçu şöför isteyenler aynı kişiler değilmiydi?
Old 22-11-2006, 13:05   #11
bitaraf

avukatlık sınavı yapılmalıdır çünkü en düşük puanla öğrenci alan bir devlet üniversitesi hukuk fakültesinden 20-25 puan düşük olan özel üniversitelerde okuyan hukukçularla yüksek puanlı hukukçuların farkı bu sınavda ortaya çıkacaktır.
Old 22-11-2006, 15:35   #12
dicle3008

DoĞrusunu SÖylemek Gerekİrse İlk DuyduĞumda Çok Sevİndİm Hatta Okulda Bazi ArkadaŞlar İmza TopladiĞinda İmza Bİle Attim Ama Daha Sonra Hocalarimiz Bazi AÇiklamalar Yapti Buna GÖre Bİz İmza Atanlar Kendİ Kendİmİzİn Katİlİ Olduk ÇÜnkÜ Bİzİmle Beraber YakindoĞu Ünİversİtesİ 8000 Mezun VerecekmİŞ Bu Rakami Duyunca Şok Oldum Şİmdİ O İmzayi AttiĞim İÇİn Çok PİŞmanim Aslinda Bu Sinav Sadece Özel Ünİversİtelerİ Kapsamali Ya Da Bu Ünİversİtelerİn Kontenjani DÜŞÜrÜlmelİ Bİr Yilda 8000 Mezun Ne Demek Ya Ülkemİzde SuÇludan Çok HukukÇu Olacak.İnŞallah Herkes İÇİn Hayirlisi Olur...
Old 29-11-2006, 20:58   #13
stj_av_ali

Sevgili üstad tosunkartal ın görüşlerine bende katılıyorum. Sayıları 40 ı bulan hukuk fakültelerinden mezun olan yaklaşık 6000 mezun var. kabaca bir hesap yaparsak 5 yıl sonra yaklaşık 30.000 bin mezun yapar. Mezun olanların belkide %90 ı Avukatlık başvurusu yapacaktır.. Bunun yaratacağı yıkımı şimdiden düşünmek istemiyorum. Benim şahsi fikrim sınav yapılması yönünde. ÖSS sınavında üç beş soru çözüp, on binlerce dolar para özel okullara akıtılarak Hukukçu olunmaz kanaatindeyim.. Netice itibari ile gerek ÖSS-ÖYS gerekse ÖSS sınavı öğrencilerin bilgilerini , anlama , öğrenme , idrak etme v.b yeteneklerini ölçmede bir ölçüttür ve hukuk başlı başına bir bilimdir .. Bu zorlu bilim yolunda hak edenin yol alması , hem bu bilime hemde adalet kavramına daha uygun düşer.. Saygılarımla
Old 30-11-2006, 00:44   #14
ferit ben

Sevgili stj av ali, hukuk fakültelerinden mezun olan/olacak öğrenci sayısının fazlalığının ben de farkındayım. Ancak, bizim tartışma konumuzun ana ekseni kalitesi düşük hukukçulardır. Yani, günümüzde hukuk işlerini yürüten hukukçuların özellikle de avukatların kalitesi tartışılmaktadır. Bu bağlamda da en çok vakıf üniversitelerinin üzerine gidilmektedir. Bence bu haksız bir durumdur. Çünkü;
1-Bu güne kadar vakıf üniversiteleri kaç tane mezun vermiştir?
2-Eğer günümüzde hukukçu kalitesi düşmüş ise, bunun nedeni mezun sayısı belki 1.000 kadar olmayan vakıf üniversitelerinin suçu mudur?
3-Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin bir kısmının öss'deki sistem yüzünden vakıf üniversitelerine kayıt yaptırdıklarını biliyor musunuz? Belki sizden daha fazla net çıkarıp da; lisede eşit ağırlıktan mezun olmadığı için vakıf üniversitesine gidip hukuk okuyan acaba kaç öğrenci vardır?
4-Siz zannediyormusunuz ki anadoluda devlet üniversitelerinde okuyan hukukçu arkadaşlarımız bu tür sınavlardan başarıyla geçsin? Bence bu tür sınavdan en fazla mağdur olacak olan anadoluda okuyan hukukçu arkadaşlarımız olacaktır (hepsi için geçerli değil tabi)
5-Tabiki Türkiye'de hukukçu kaliesinin artmasını hepimiz isteriz.Ancak bu ne bu tür sınavla olacak birşey ne de vakıf üniversitelerini hedef gösteren açıklamalarla olacak birşey. Bundan dolayı hepimiz ortak bir paydada buluşup daha mantıklı şeyler üretmeliyiz.
Size başarılar diliyorum.
Saygılarımla
Old 30-11-2006, 01:55   #15
yargıç isa

Kitap .........

evet en doğrusu artak paydada buluşup çözüm üretmek ama

1)öncesinde fakülte sayısı 15 e indirilmeli, market açar gibi hukuk fakültesi açılmasının önüne geçilmeli,

2)ÖSS bir ölçütse, bikere hukuk okuyacak herkesten bu sınavın belli bir oranda başarılması beklenmeli( var olan saçma baraj puanından söz etmiyorum), vakıf ünv. bile olsa para tek başına yeterli olmamalı ayrıca belli bir puanı elde etmiş, hukuk fakültesi seçmeye hak kazanmış olunmalı. sınavda sağlanan başarıya göre bir puan belirlenmeli (mesela 320) ve azami bu puanı elde eden hukuk tercih edebilmeli, bu puanının yanında birde parası olanlar vakıf üniversitelerini tercih edip devlet üniversitelerinde okuyanlardan daha iyi eğitim alabilmeli.

Her 320 ve üzeri alan iyi öğrenci mi, herkesin zekası teste yatkın mı tarzından sorular boş ve gereksiz. Hepimiz aynı sınava giriyorsak, bu önümüze bir ölçüt olarak konmuşsa ve başarılması imkansız bir şey olmadığına göre bu ÖSS başarılacak EĞER O KALIN KİTAPLARI OKUYUP HUKUKÇU OLMAK İSTİYORSAN. Gerisi boş ve anlamsız. Her sene mezun olan yaklaşık 10.000 hukukçuyla nasıl ortak paydada birleşilebilir. Herşeyin doğal bir sınırı vardır. Doğusu-batısı, vakıfın , devletin neyin olursa olsun iyi olan ilk 15-20 fakülte belirlenip geri kalanında öğrenci alımı durdurulmalı, gelişen çağın gereksinimlerine cevap verecek başka bölümlere çevrilmelidir.

Ve burdan sonra syn TOSUNKARTAL 'ın dediği devreye girmeli, herkes aynı sınava tabi tutulmalı. Ozaman ortak paydada buluşulabilir.

saygılarımla...
Old 30-11-2006, 09:09   #16
Adli Tip

Değerli Meslektaşlar;
Ben de sınavın kaldırılmasına şiddetle karşıyım. Bu konuda sitede başka başlıklar altında açılmış forumlarda da benzer görüşlerimi dile getirdim.
Neden günlerdir Meclis'te sınavın kaldırılması için uğraşanlar gibi, bizler de Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yasayı onaylamaması için daha çok ses getirecek bir kamuoyu oluşturmuyoruz ki?
Saygılarımla;
Old 30-11-2006, 11:22   #17
faruksa

Sayın Uygar sınavın kaldırılıp kaldırılmaması bir hesaplaşma,misilleme sorunumudur ki cumhurbaşkanının vetosu için kamuoyu oluşturmaya çağırıyorsunuz ?
Bu kamuoyunun değişiklik düşünülürken oluşturulması daha doğru değilmidir?
Cumhurbaşkanılık makamı yerindelik denetimi yapmamalıdır.Birçok kez oluşturulan kamuoyu ile meclis iradesi yok sayılmıştır ve hukukilik denetimi yerine yerindelik denetimi yapılmıştır.
Avukatlık sınavının geçmişte uygulanmadan kaldırıldığını hatırlatmak isterim.
Mevzuatımız açısından Avukatlık sınavının kaldırılmasında hukuka aykırılık olduğu düşünülüyorsa bu hukuka aykırılığa karşı başvuru yolları bellidir.
Sınav Avukatlık mesleğinde nitelikli bir çoğunluk oluşturacağı şüpheli olup,niceliksel bir azalma ile haksız rekabet oluşturacaktır.
Sınav gibi elemeli mantıktan vazgeçilip,kaliteyi artırmanın yolları aranmalıdır.Hukuk eğitiminin kalitesi artırılmalıdır.Hukuk fakülteleri 6 yıla çıkarılmalıdır.Staj fakülte yıllarında öğrenim sürecinde yapılmalıdır.
Bugün bazı fakültelerde devam zorunluluğu olmadığı gibi,staj sürecinde devam zorunluluğuna uyulmamaktadır ve bu durum Mahkeme çalışanlarınca desteklenmektedir.
saygılarımla
Old 30-11-2006, 13:10   #18
Adli Tip

Sayın Faruksa;
Bence gereksiz bir alınganlık göstermektesiniz. Biz tüm hukuçular meslektaşız, ben boyle goruyorum, sizin de boyle düşünmenizi tavsiye ederim. Avukatlık sınavına tabi tutulmamış avukatlarla bu sınava girmesi beklenenler arasında suni bir ayrım yaratılmış sanki.Bakınız siz de sorunu farketmiş ve siz de bazı çözümler öngörmüşsünüz. Mutlaki her değişim bir sıkıntıyı gerektirecektir. Siz sanıyor musunuz ki; fakulteyi 6 yıla çıkarmak çok basit? zor da olsa bir çözüm bulunmalı işte...
Anayasa Hukuku ile ilgili bilgi paylaşımınız için de bilahere teşekkür etmek isterim. Ne var ki düşünceleriniz doğrultusunda bir kamuoyu yaratmayı istemek misilleme değil legal bir çözüm arayışıdır.
Saygılarımla;
Old 30-11-2006, 19:53   #19
yargıç isa

Kitap ..........

Syn avukat uygar,
Ankara üniversitesi mezunusunuz. Hoca sorunu, eksik ders sorunu, kaynak sorunu çekmeden okunabilecek, genelde hiç bir dersin boş geçmediği bir fakülteden mezun olmuşsunuz. Benim okulumda da dersler boş geçmez ayrıca devam zorunluluğu olan derslerimiz var, hoca sıkıntımız yok, hocalarımızın çoğu yeterli kaliteye sahip ve donanımlı. İstanbul daki okullarda böyle. Peki bu nitelikte olmayan fakülteler için ne söyleyeceksiniz. Ordaki umutlar, hayatlar ne olacak. Bu sınav olursa bunları yok saymış, içinde okuyan öğrencileri ile birlikte zımnen kapatmış olacağız. Bakınız lütfen hakimlik savcılık sınavları sonuçlarına. ANKARA-İZMİR-İSTANBUL adeta tekelleşmiş, buralar kazandırmakta, gerisi bir iki... Bunları görmezden gelmek, sıkıntılarını bile bile BİLGİLERİNİ SINAMAK acımasızca geliyor. İnanın fakülte sayısını azaltmak daha kolay. kimse acı çekmez. (sınav harçlarından ve sınav piyasasından faydalananlar hariç) Bunu yapmak varken , neden meydanı hukuk diplomalı boş insanlarla dolduralım.

Bütün fakülteler, sizin okulunuzun taşıdığı nitelikleri taşısa yada sadece normal olması geren nitelikleri taşısa sonuna kadar sınavı savunmak hakkınız. Unutmayın, tohumların kalitesini ölçmek için hepsini aynı kalitede toprağa ekmek, aynı miktar su vermek ve aynı oranda güneşi göstermek gerekir.

Bende sınavı savunuyorum fakat yanındakini diskalifiye etme yarışına sokacak, bu sistemin yetiştirdiği öğrencileri elemeye yönelik bir sınavı değil.
Old 30-11-2006, 20:26   #20
Adli Tip

Sayın Yargıç İsa;
Sınav olması demek hiç kimse avukat olamayacak demek değil ki. sorunu çok guzel koymuşsunuz ortaya ama sanki sebep sonuç ilişkisinde biraz duygusal davranmışsınız. sınavı kayıtsız şartsız savunmuyorum.ama bir başlangıç... hem devlet okulları hem de vakıflar, çoğu kez siyasi bağlantılarıyla hukuk fakultesi açıyor...zira hukuk fakultesi açmak bir çok fen bolumune gore çok daha ucuza mal oluyor ve universiteye prestij katıyor. sonra parası olan bu okullara gidip "nedensen hiç zorlanmadan,4yılda" mezun oluyor. diğer yandan develet okullarında hukuk fakulteleri eskiye oranla daha düşük puanla öğrenci alıyor... vs. vs.
bu sınavı göze alan girsin hukuk fakultesine diye daha önce değişmişti bu yasa.
Old 13-12-2006, 22:43   #22
anti-leviathan

Mutsuz sınavın kaldırılmış olması, mesleğe ağır ve olumsuz bir darbe vuracaktır..

sevgili arkadaşlar,
Avukatlık sınavı konusunda bence sebep-sonuç ilişkilerini dengeli kurmalı ve bu dengede de tek korumaya değer olgunun 'avukatlık mesleği' olduğunu unutmamalıyız.
Avukatlık sınavının kaldırılmış olması, avukatlık mesleğine olumsuz bir darbe vuracaktır..
bugün için hukuk öğrencilerinin sıkıntılarını: burssuzluğu, yurtlarda çalışma ortamlarının uygunsuzluğunu vs vs.. hepsini yaşamış ve yaşamaya devam eden bir hukuk öğrencisiyim ben de; ama avukatlık sınavının gerekliliğine inananlardanım aynı zamanda. çok sıkıntı çekmek, yapacağımız zor mesleğe dair kolaylıklar ummamıza neden olmamalı bence.
Bu sınavın niteliği hakkında değil, savunmam; var olması adına.
Bana kalırsa sınav, hukuk eğitimini hiçe sayan bir olgu olarak karşımızda değil, tam aksine avukatlık mesleğine olan inancımızı yitirmememiz adına ve avukat kimliğinin kalitesinin gün be gün düşmemesi adına var olması gereken bir sınav.
avukatlık mesleğine giriş sınavının kaldırılma teşebbüsünün arkasında hiçbir objektif ve bilimsel açıklama yoktur.
Old 14-12-2006, 09:49   #23
niliş

Avukatlık sınavına sonuna kadar EVET. Avukatlık sınavına hayır diyenlerin çekincesi ya da korkusu nedir? Kimlerin bu sınavdan çekinmesi gerektiği apacık ortada.Kendine güvenen donanımlı hukukçuların sınavdan etkilenmeyecekleri kesinken bu çekince niye?

(Not: Avukatlık sınavının yürürlüğü girdiği geçen yıl birçok özel hukuk fakültesi kontenjanını dolduramadı!)

Lütfen kendinize güvenin ve bu işi severe yapın Türkiye'nin bu kötü gidişatına ve herşeye rağmen
Old 19-12-2006, 18:41   #24
myb

yukarıda dicle3008 arkadaşımızın yazdığı yazıda mezun olacak öğrenci sayısına 8000 olarak yazmış bu sayıyı nerden bulduğunu bilmiyorum ama dogru bir sayı değil.ben yakındoğu üniversitesinde 4.sınıfta ögrenim gören hukuk ögrencilerinden biriyim.bu sene üniversiteden mezun olacak öğrenci sayısı 300 civarında ancak üniversitenin ortama mezun sayısı 100 bile değil arkadaşın verdiği 8000bin rakamı doğru değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi