Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hukuk+yüksek lisans psikoloji okumak faydası var mı?

Yanıt
Old 18-08-2013, 15:07   #1
üye43578

Varsayılan hukuk+yüksek lisans psikoloji okumak faydası var mı?

Merhaba arkadaşlar eminim bu konuda bazılarımız merak etmiştir.Geçen konuştuğum bir hukukçu arkadaşımın sorusu üstüne buraya yazıyorum.
Hukuk mezunu ama psikoloji bölümünü yüksek lisans olarak veya uzak eğitimden psikoloji okumayı düşünüyor.Sizce ekstra psikoloji okumak hukukçu olarak büyük bir fayda sağlar mı yoksa boşa bir emek mi olur? suçlu veya hakimin psikolojik kararlarını inceleyip etkin olayı ele almada başarı sağlayacağını düşündüğümden faydası olur diye düşünüyorum sizce nasıldır? okumalı mı yoksa sadece hukukla yetinmeli mi?
Old 20-08-2013, 14:10   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar eminim bu konuda bazılarımız merak etmiştir.Geçen konuştuğum bir hukukçu arkadaşımın sorusu üstüne buraya yazıyorum.
Hukuk mezunu ama psikoloji bölümünü yüksek lisans olarak veya uzak eğitimden psikoloji okumayı düşünüyor.Sizce ekstra psikoloji okumak hukukçu olarak büyük bir fayda sağlar mı yoksa boşa bir emek mi olur? suçlu veya hakimin psikolojik kararlarını inceleyip etkin olayı ele almada başarı sağlayacağını düşündüğümden faydası olur diye düşünüyorum sizce nasıldır? okumalı mı yoksa sadece hukukla yetinmeli mi?
Sayın üye43578;

Hukukla iştigal ederken hiçbir zaman hukukla yetinmezsiniz.

Hukuk, tüm bilimlerle ve yaşam biçimleriyle doğrudan alakalı bir alan olarak bakış açınızı olduğu kadar farklı alanlara olan ilginizi de artırır, zenginleştirir.

Bu anlamda değerlendirecek olunursa; hukukla ilgilenirken muhatap olunan insanların psikolojik yansımalarını pratikte ele alırken psikoloji biliminin teorik nimetlerinden de yararlanmanın artı sağlayacağını düşünüyor ve arkadaşınızın psikoloji alanında yüksek lisans yapma düşüncesini destekliyorum.

Saygılarımla..
Old 08-10-2021, 21:49   #3
Av. Tuğçe Güllüdağ

Öncelikle merhaba, hukuk mezunu olarak psikolojide yüksek lisans yapılabiliniyor mu?
Old 11-10-2021, 10:55   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Öncelikle merhaba, hukuk mezunu olarak psikolojide yüksek lisans yapılabiliniyor mu?
Sayın Av. Tuğçe Güllüdağ;

Evet, ancak alan dışı lisans eğitimin ardından psikoloji yüksek lisansı yapıp "klinik psikolog" unvanı alınabilmesi, lisans mezunu psikologlar tarafından eleştiriliyor. Bu başlık altında değerlendirdiğimiz konu ise, hukukla uğraşan birine psikoloji yüksek lisansının fayda sağlama olanağının bulunup bulunmadığıdır.

bknz:https://www.change.org/p/tbmm-psikol...kolog-olunamaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi