Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

'Namus' veya 'Töre' cinayeti...

Yanıt
Old 14-06-2006, 16:55   #1
O.Albayrak

Soru 'Namus' veya 'Töre' cinayeti...

Merhaba arkadaslar,

Ben Hollanda'nin Utrecht hukuk fakültesinde bir ögrenciyim. Töre cinayeti hakkinda bir arastirma yapiyorum. Hollanda'da bu tip cinayetler de gerçeklestigi için, Türk gurbetçilerimiz Türkiye'nin kültüründe olan birsey olarak degerlendiriyorlar töre cinayetini ve cezalarda indirim bekleniliyor. Buradaki kanuna göre töre cinayeti nitelikli adam öldürme kapsamanin altina düsüyor.

Türk Ceza Kanunundan pek fazla anlamadigim için, Türkiye'de bu tip cinayetler nasil yargilandigini bilmek istiyorum. Tarihte hangi yargitay kararlari kanunu degistirdi?

Umarim bana yardimci olmak istersiniz, sizden ricam olur. Yanitlarinizi bekliyorum.

saygilarimla,

Olcay Albayrak
Old 14-06-2006, 17:46   #2
enver sedat

Türk Ceza Kanunundan pek fazla anlamadigim için, Türkiye'de bu tip cinayetler nasil yargilandigini bilmek istiyorum. Tarihte hangi yargitay kararlari kanunu degistirdi?
5237 sayılı TCK ilgili maddeleri
Madde 0081: Kasten öldürme

( 1 ) Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

Madde 0082: Nitelikli haller
( 1 ) Kasten öldürme suçunun;
  1. Tasarlayarak,
  2. Canavarca hisle veya eziyet çektirerek,
  3. Yangın, su baskını, tahrip, batırma veya bombalama ya da nükleer, biyolojik veya kimyasal silah kullanmak suretiyle,
  4. Üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı,
  5. Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,
  6. Gebe olduğu bilinen kadına karşı,
  7. Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,
  8. Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak (08.07.2005 tarih ve 25869 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5377 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle eklenen ibare.) ya da yakalanmamak amacıyla,
  9. (08.07.2005 tarih ve 25869 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5377 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle eklenmiştir.) Bir suçu işleyememekten dolayı duyduğu infialle,
  10. Kan gütme saikiyle,
  11. Töre saikiyle,
İşlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.
-------------------------------------------------------------------------
araştırmalarında başarılar.
Old 15-01-2007, 16:02   #3
hülya korkmaz

Töre saikiyle adam öldürme türk ceza kanuna göre adam öldürmenin nitelikli halini oluşturur.TCK nın 82. maddesinin gerekçesinde de bu nitelikli halde hasız tahrik hükümlerinin uygulanmayacağı belirtilmiştir dolayısıyla bu suçta herhangi bir indirim sebebi bulunmamaktadır.yardımcı olabildiysem sevinirim.Hülya Korkmaz.
Old 19-01-2007, 11:42   #4
av.m.a.g

töre cinayetinde asıl tahrik unsuru toplumsal baskıdır, ancak büyük şehirlerde ve d yurt dışında bu baskının söz konusu olamayacağıda bir gerçek. bu durumda töre cinayetinde bahanenin yeri yokken, bu halde hiç olaamaz.
Old 15-02-2007, 14:36   #5
dicle3008

Töre cinayeti kasten adam öldürmenin nitelikli hallerinden birisi.töre cinayeti ile namus cinayetini birbirinden ayıran fark ise haksız tahrik.eğer söz konusu olayda haksız tahrik varsa bu namus cinayeti aksi takdirde ise töre cinayeti olur.
Old 15-02-2007, 16:01   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Töre saiki ile insan öldürme yeni TCK ile nitelikli öldürme eylemi sayılmıştır.

Haksız tahrik düzenlemesi ise yasada yer almamaktadır.Gerekçede yer almaktadır. BU nedenle doğrudan uygulanma olanağı yoktur.

Haksız tahrikin nasıl yorumlanacağına ilişkin ise ,haksız tahrik konusuna bakmakta yarar var.Burada ve gerekçede açıkça haksız tahrikten yararlanabilmek için haksız fiilin yöneltildiği kişi olmak gerekliliği ve bu fiilin hukuka aykırılığı öngörülmüştür.

Yani tahrik yaratan eylem hukuka aykırı olmalı(örneğin tecavüz) ve haksız tahrik indiriminden yararlanmak isteyen kişiye yöneltilmelidir.(örneğin tacavüz mağduru)
Mağdurun dışında bu tahrik olarak yöneltilemz, hele ki olayın tarafı olmayan yakınlar bu hafifletici sebepten yararlanamaz.

Namus/töre cinayetlerinde haksız tahrikin uygulanmasının mümkün olmadığını düşünüyorum.

Saygılar
Old 12-03-2007, 21:34   #7
Torunogullari

Varsayılan re: yardim

Sayin Olcay bey,
Rechtenfaculteit Tilburg'te okuyorum ve sizin ayni arastirmayi bende yapiyorum. Eger hala yardim ihtiyaciniz varsa, size bu konuda yardimci olmak isterim. Elimde size yardimci olucak Türkçe ve Hollanda'ca kaynaklar var.

Sizin cevabinizi bekliyorum,

Sevgi ve Saygilarimla

Zeynep Torunogullari
's-Hertogenbosch, HOLLANDA
Old 07-05-2008, 12:14   #8
Ayse E.

Varsayılan Yardim

Merhaba,

Ben de Hollandada tore ve namus cinayetleri hakkinda bir arastirma yapiyorum, ve bunun icin gerekli olan Yargitay kararlarini internet uzerinden bulamiyorum. Bana bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim.

Saygilarimla,
Ayse Ekmekci
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi