Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

duruşma gününün tebliğ edilmemesi

Yanıt
Old 23-07-2007, 08:57   #1
sincap

Acil duruşma gününün tebliğ edilmemesi

Merhaba, iyi bir hafta diliyorum.

Davacı olduğumuz bir iş davasında duruşma günü tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Tuhaf olanı dosyayı sormak için aradığımızda, "aa sizin duruşmanız bugün" yanıtını almamız. UYAP'tan kaynaklandığı söylendi ama yeterli açıklama yapılamadı.

Sizlere sorum bu durumun HUMK anlamında sonucu ve UYAP'la ilgili nasıl bir sorunun yaşanmış olabileceği...

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar...
Old 23-07-2007, 22:01   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan sincap
Merhaba, iyi bir hafta diliyorum.

Davacı olduğumuz bir iş davasında duruşma günü tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Tuhaf olanı dosyayı sormak için aradığımızda, "aa sizin duruşmanız bugün" yanıtını almamız. UYAP'tan kaynaklandığı söylendi ama yeterli açıklama yapılamadı.

Sizlere sorum bu durumun HUMK anlamında sonucu ve UYAP'la ilgili nasıl bir sorunun yaşanmış olabileceği...

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar...

uyapta kaydınız olmayabilir ya da yanlış kayıt olabilir.
Old 24-07-2007, 13:17   #3
ad-hoc

Uyapta kaydın olup olmaması HUMK hükümlerinin uygulanmamasını meşru hale getirmese gerek?
Old 24-07-2007, 17:20   #4
ecesaka

Uyap'a başvururken, bilgileriniz güncellenmemiş olabilir. Bu nedenle eski adresinize tebligat gönderilmiş olabilir... Kadıköy'de İcra Mahkemelerinden birinde çalışan katipler bu konuda özellikle dikkat etmemizi, bu nedenle birçok hata yapılabildiğini söylüyorlardı... "Duruşma gününü elden aldım" diye bir not düşerek herhangi bir yere imza atmadığınız takdirde, dosyanızı düşüreceklerini sanmıyorum...
Old 24-07-2007, 17:32   #5
Av. Asena

Bizim bir dosyamızda, uyapta yanlış adres girilmesi nedeniyle ve uyapta görünmemesi nedeniyle duruşmayı kaçırmıştık. Karşı taraf da devam etmeyince müracaata kalmıştı.

Neler oluyor acaba, neden duruşma günü verilmedi diye dosyaya baktığımızda öğrenmiştik. Acilen yeniledik ve dilekçemizde uyaptan kaynaklı hata olduğunu belirttik. Bir de antette adresin olduğunu, buna rağmen yanlış adrese gönderildiğini de eklemiştik. Hakimin takdirine bırakılmak kaydıyla bu bilgiyi eklemeyi uygun buldum. Zira uyapta adresler farklı olabiliyor, ancak telefonla arayarak ya da adresi teyit ederek hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kalemden aranarak,"adresiniz uyapta farklı görünüyor. hangi adrese tebliğ yollayaylım?" diye sormalarını tercih ederim. Çünkü uyapta güncellemeler,yenilikler karışıklıklara sebep olabiliyor. Sistemden kaynaklanan hataları avukatlar üzerine yıkmalarını yanlış buluyorum. Bu nedenle adresimizi bildirerek beyanda bulunduk. Yeni tarih verilerek duruşmamız yapıldı.

Diyeceğim o ki, yanlış adres nedeniyle tebliğ yapılaması durumunda yokluğunuzda işler devam ediyor. Dikkatli olmanızda yarar var.
Old 24-07-2007, 18:25   #6
Av.Ayse E.

ne güzel olurdu....ama cok ütopik malesef....

pekı dosyanız ıkıncı defa muracaata kalsa hakım ucuncu yenıleme talebınızı kabul edecekmı veya ilk yenılemeyı kabul ettıgınde uyap nedenı ıle oldugundan davacının kusuru yoktur dıye serh dustumu...biliyorumki buda cok ütopik...ne edin edin ıyı takip edin kanaatimce dosyanızı nacızane tavsıyem...

sayın sincap kusurunuz olmadıgından acaba eskı hale getırme gb bırseyler yapılabılınırmı...bu durumda durusma hıc yapılmamıs sayılabılır...

ıyı calısmalr...
[quote=stjKalemden aranarak,"adresiniz uyapta farklı görünüyor. hangi adrese tebliğ yollayaylım?" diye sormalarını tercih ederim.
[/quote]

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi