Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Polis Önce Havaya Sonra Yere Ateş Etti. Yetmedi Vatandaşın Gözünü Kabzayla Morarttı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2006, 16:21   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Polis Önce Havaya Sonra Yere Ateş Etti. Yetmedi Vatandaşın Gözünü Kabzayla Morarttı

Tabanca kabzasıyla göz moratan polis açığa alındı

Erzincan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru , iddiaya göre tartıştığı komşusu 46 yaşındaki Orhan Yıldırım'ın ayaklarının dibine ateş ettikten sonra sağ gözüne tabancasının kabzasıyla vurdu. Kaşının altına 3 dikiş atılan Yıldırım şikayetçi olurken, polis memuru açığa alındı

29.12.2006

Olay, geçen pazar saat 23.00 sıralarında 13 Şubat Caddesi'ndeki TOKİ konutlarında meydana geldi. 10'uncu blokta oturan evli, iki çocuk babası Orhan Yıldırım ile 8'inci blokta oturan polis memuru bilinmeyen bir nedenle tartıştı.

İddiaya göre, polis memuru , Orhan Yıldırım'ı korkutmak için beylik tabancasıyla bir el havaya, iki el de ayaklarının dibine ateş etti. Polis memuru daha sonra, tabancasınının kabzasıyla Yıldırım'ın gözüne vurdu. Yaralanan Yıldırım, gittiği hastanede tedaviye alınırken, kendisine vuran polisten de şikayetçi oldu.

Hakkında adli ve idari soruşturma başlatılan 3 yıllık polis memuru, valilik tarafından açığa alındı.

Orhan Yıldırım, olayı şöyle anlattı:

"Gece vakit, dışardan ses geliyordu. Balkona çıktığımda 3 kişinin tartıştığını gördüm. İçlerinden biri bana hakaret etti. Aşağı indim ve niçin hakaret ettiğini sordum. Birbirimizi itekledik. Bana `sen görürsün' diyerek eve gitti ve silahını aldı. Dışarı çıkar çıkmaz bir el havaya, iki el ayaklarımın önüne ateş etti. Sonrada tabancanın kabzasıyla gözüme vurdu. Kalp hastası olan eşim Sevim Yıldırım olaydan çok etkilendi. Onu da hastaneye kaldırdık. Polis olduğunu daha sonra öğrendim. Kendisinden şikayetçi oldum ve savcılığa dilekçe verdim."

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...3&Categoryid=1
Old 30-12-2006, 22:58   #2
Gemici

Tartışmamız bundan kısa bir süre önceydi, buna rağmen unuttum. Bu kadar çok mesajın arasında araştırmak da istemiyorum. Aklında kalan varsa yazarsa memnun olurum.

Tabanca kabzası Yargıtay'a göre, yahutta THS üyelerine göre, silah mı?
Haktan hukuktan anlaması gereken olayımızdaki polise göre değil anlaşılan! Tabancayı silah olarak kullanmak isteseydi komşusunun gözünü kabzayla değil, başka türlü yaralardı!

Saygılarımla
Old 31-12-2006, 02:35   #3
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan Gemici
Tartışmamız bundan kısa bir süre önceydi, buna rağmen unuttum. Bu kadar çok mesajın arasında araştırmak da istemiyorum. Aklında kalan varsa yazarsa memnun olurum.

Tabanca kabzası Yargıtay'a göre, yahutta THS üyelerine göre, silah mı?

Sayın Gemici, bahsettiğiniz tartışma aşağıya yazdığım adreste.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8028

Yargıtay, tabanca kabzasını silah olarak nitelemezken, THS üyeleri bu konuda ikiye bölünmüş durumdalar. Şahsi kanaatim ise; Ceza Kanunu'nun, silah deyiminden ne anlaşılması gerektiğine dair 6.maddesinde belirtilen hususlardan biri olan: "4. Saldırı ve savunma amacıyla yapılmış olmasa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler" çerçevesinde tabancanız kabzasının da silah olarak nitelenmesi gerektiğidir.

Saygılarımla
Old 31-12-2006, 23:29   #4
concorde

arkadaşlar bence yazıyı dikkatli okursanız polis memuru adamın ayaklarının dibine iki el ateş etmiş bir elde havaya ve silahın kabzasıylada adamın gözüne vurmuş silahı zaten silah olarak kullanmış.
Old 01-01-2007, 11:21   #5
minee.mine

concorde'ye katılıyorum.
Silahın kabzasını da yaralama amaçlı kullanmış ama silaha mermi sürüp ateşleyerek; silahı herhangi sert bir cisim özelliğinden çıkarıp, ateşli silah olarak kullanmıştır. silahı silah olarak kullanmak için karşısındakinin mutlaka kurşunlanıp ölmesi gerekmez diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 01-01-2007, 12:54   #6
mutlakadalet

Sayın concorde ve minee.mine, burada silahlı şahsın havaya ve mağdur kişinin ayaklarının dibine silahla ateş etmesine dayanarak, adama ceza hukuku bağlamında silah kullandığını izafe edemeyiz. Dediğiniz üzere silah kullanılıyor; ancak mağdur kişinin yaralanması, ayaklarının dibine ateş edilmesi ya da havaya ateş edilmesi sonucu olmamıştır. Yaralama fiili silahın kabzasıyla vurma sonucu oluştuğundan 6.maddedeki "ateşli silahlar" ibaresine dayanarak ceza artırımına gidemeyiz; ancak forumda daha önce de tartışıldığı üzere; "saldırı ve savunma amacıyla yapılmış ol­masa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler" ibaresine dayanarak ceza artırımına gidilebilir. Bununla birlikte eğer olayda tehdit suçunun unsurları oluşmuş ise, fail, elindeki silahla karşı tarafı tehdit etmiş ise, o zaman sizin kastettiğiniz şekilde ceza artırımına gidebiliriz.

Saygılarımla
Old 01-01-2007, 14:10   #7
Jeanne D'arc

Sayın mutlakadalet,

Yorum ve cevaplarınız çok güzeldi, değerlendirmenize katılıyorum.

Saygılarımla.
Old 13-01-2007, 08:28   #8
minee.mine

Alıntı:
fail, elindeki silahla karşı tarafı tehdit etmiş ise, o zaman sizin kastettiğiniz şekilde ceza artırımına gidebiliriz.

Sizce silahı göstermek bile bir tehdit oluşturmuyormu? özellikle de mesleki konumu düzeni sağlamak olan biri için kişisel bir çatışmasında kendisine verilen silahı kullanması; kanımca o silah kişisel bir tartışma durumunda toplumun güvenlik güçlerine olan güvenini de sarsmamak adına asla çıkmamalıydı.
Bugün silah yaralamada kullanıldı fakat silah özelliği geçilerek, peki yarın kim biliyor bu memurun havaya ve karşı safın ayaklarının dibine attığı kurşunları ikinci veya üçüncüde yine tartıştığı kişinin kalbine saplamıyacağını
Herkesin her işi yapmaması, herkesin silah taşımaması ve silahı kişisel tartışmalarda özel güç gösterisi ve korkutma amaçlı yani veriliş amacının dışında kullanılmasını çok yanlış buluyor ve silah taşıyan herkesin belli periyotlarla psikolojik kontrollerden geçmesi gerekir diye düşünüyorum.
Durum sadece korkutma olsa silahla korkutma burada yaralama var fakat silahla yaralama sayılmıyor çünkü karşı tarafın vücuduna giren kurşun yok.
Yinede kişilerin ellerini silahlarına atmadan önce biraz daha düşünmesi için ciddi caydırıcı bir ceza verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar.
Old 15-01-2007, 20:16   #9
mehmet emin sezen

vatandas olarak görüslerinize aynen katılıyorum sayın
minee.mine.hatta sivil giyimli olanlarıda bu konuda
daha duyarlı olmalarını dilerim.
Old 15-01-2007, 21:41   #10
askars

Varsayılan Müjdeler Olsun

[ Eh artık bu memura Yargıtayın tabancanın kabzasını silah saymadığı müjdesini verebiliriz.

Oysa Ceza Hukuku derslerinde silahın tanımı bize bu şekilde öğretilmemişti.

Artık Yargıyı ve verilen karaları zaman zaman hukukla bağdaştırabilmek olanaksız hale geldi.O denli şaşırtıcı yani...]
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi