Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

"Alkol Yasası" ile getirilen kamulaştırmasız el atma düzenlemesi

Yanıt
Old 14-06-2013, 08:15   #1
av.bzy

Varsayılan "Alkol Yasası" ile getirilen kamulaştırmasız el atma düzenlemesi

Sayın Meslektaşlar, kamuda alkol yasası olarak bilinen 6487 no.lu torba yasa olarak niteleyebileceğimiz yasa bilindiği üzere 11/06/13 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Söz konusu yasanın 21. maddesi ile birliktekamulaştırmasız el atma davalarına ilişkin yeni düzenlemeler getirilmiş durumdadır.Durumu 12/06/13 tarihinde hukuki el atma durumundaki taşınmaza değer tespiti için keşfen gidilecek dosyam bulunduğundan öğrenmiş bulunmaktayım. İlgili mahkemenin hakimi (asliye hukuk) yasa kapsamında görevden red kararı vereceğini bu sebeple keşfe boşuna gidilmemesi şeklinde beyanda bulunduğundan keşif işlemini yapmadık. Bahsi geçen yasa maddesini inceleyen meslektaşlardan madde kapsamının hukuki el atmalarıda kapsayıp kapsamadığına ilişkin yorumlarını rica ederim.
Ayrıca vekalet ücreti, uzlaşma başvurusunun dava şartı sayılması ve idarenin mallarının haczedilemezliği hakkında yeni düzenlemeler mevcuttur benim gibi devam eden kamulaştırmasız el atma davası mevcut meslektaşların mutlaka incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 14-06-2013, 22:20   #2
muzafferaytekin

Sayın meslektaşım, tasarı halindeyken kanun metnini inceleme fırsatım olmamıştı, sonunda yasalaştığını öğrenince bir göz attım.Merak ettiğim kısmı kamulaştırma ile ilgili olan değişikliklerdi. okudukça resmen şok oldum. Sadece kamu kurumlarının sırtındaki borç yükünü uzun vadede azaltmak için hazırlanmış ve çıkarılmış, (başından sonuna kadar siyasi) bir düzenleme olduğunu düşünüyorum.
Bir örnek vermek isterim, Aynı torba yasanın 22. maddesi:
MADDE 22- 2942 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 7- Mülga 31/8/1956 tarihli ve 6830 sayılı İstimlak Kanununun 16 ve 17 nci maddeleri ile 2942 sayılı Kanunun mülga 16 ve 17 nci maddeleri uyarınca mahkemelerce idare adına tescil kararı verilen kamulaştırmalarda tebligatlar ve diğer kamulaştırma işlemleri tamamlanmış sayılır. Bu kamulaştırma işlemleri sebebiyle hiçbir hak
ve alacak talebinde bulunulamaz; kamulaştırmaya veya bedeline karşı itiraz davaları açılamaz; açılmış ve devam eden davalar bu madde hükmü uygulanarak sonuçlandırılır.” şeklindedir.
Benim en basit Türkçe'yle bu maddeden anladığım şudur:"evet zamanında usuli işlemleri tamamlamadan (tebligat ve diğer kamulaştırma işlemleri gibi) kamu kurumları mahkemelere başvurmuş ve -hernasılsa- taşınmazı kendi adına tapuda tescil ettirmiş olabilir. Artık bu durumda "kamulaştırma bedelinin tespiti ve tazmini" açmayınız, çünkü bu kanun ile artık dava açmanız mümkün değildir.
Mülkiyet hakkı Anayasa ve uluslararası sözleşmeler ile korunmuyor muydu? Ben mi yanlış hatırlıyorum? Peki ya hak arama özgürlüğü nasıl kısıtlanıyor? (konunun başında biraz çekinerek yazmıştım fakat hakikaten kamu kurumlarının menfaatini korumak için verilmiş siyasi bir düzenleme gibi geliyor bana)
Ben de hazır konu başlığı açılmışken bu sorulara cevap bulmak istiyorum. Teşekkür ederim, saygılar...
Old 15-06-2013, 00:00   #3
Av.Serhat Doğan

sınırlandırma ifadesi kullanılmış: bu, hukuki el atmadır.
Alıntı:
Yazan av.bzy
Sayın Meslektaşlar, kamuda alkol yasası olarak bilinen 6487 no.lu torba yasa olarak niteleyebileceğimiz yasa bilindiği üzere 11/06/13 tarihinde resmi gazetede yayınlandı. Söz konusu yasanın 21. maddesi ile birliktekamulaştırmasız el atma davalarına ilişkin yeni düzenlemeler getirilmiş durumdadır.Durumu 12/06/13 tarihinde hukuki el atma durumundaki taşınmaza değer tespiti için keşfen gidilecek dosyam bulunduğundan öğrenmiş bulunmaktayım. İlgili mahkemenin hakimi (asliye hukuk) yasa kapsamında görevden red kararı vereceğini bu sebeple keşfe boşuna gidilmemesi şeklinde beyanda bulunduğundan keşif işlemini yapmadık. Bahsi geçen yasa maddesini inceleyen meslektaşlardan madde kapsamının hukuki el atmalarıda kapsayıp kapsamadığına ilişkin yorumlarını rica ederim.
Ayrıca vekalet ücreti, uzlaşma başvurusunun dava şartı sayılması ve idarenin mallarının haczedilemezliği hakkında yeni düzenlemeler mevcuttur benim gibi devam eden kamulaştırmasız el atma davası mevcut meslektaşların mutlaka incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi