Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nesebin reddi kayyımlık ve dava masrafları

Konuyu Kilitleyin
Old 11-04-2017, 22:01   #1
Konuk

Varsayılan Nesebin reddi kayyımlık ve dava masrafları

Merhaba

Resmi nikahlı eşim,imam nikahlı eşimden olan çocuğum içim nesebin reddi davası açtı bende mahkemeye cevap dilekçemde evet bu çocuk imam nikahlı .... İsimli şahıstan, eşim dava açmakta haklı diye dilekçe verdim. Mahkeme kayyım atanması için resmi nikahlı eşime yetki verdi. Sulh hukuk mahkemesine dava açtı ama dava hasımsız olduğundan sulh hukuk mahkemesine açtığı kayyımlık davasında mahkeme masraflarını talep etmemiş. Şimdi ödememi istiyor. Mahkeme kayyımlık davasında mahkeme masraflarına ilişkin karar verir mi? Ön inceleme sonradı av tutarsa av ücreti çıkar mı? Mahkeme talep efilmediği için böyle bir karar vermez ise, bu masrafları benden tahsil edebilir mi? Ayrıca aile mahkemesi ben davayı kabul ettiğim için nesebin reddine karar verir mi? Dna falan ister mi? Ayrıca benim bu dilekçeme istinaden eşim zinaya dayalı dava açarsa kazanır mı? Başta yazmadığım için buraya ekliyorum. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması konulu karşılıklı boşanma davamız yargıtay aşamadında. İlk Dava açıldığı andan itibaren 3 yıldır ayrı yaşıyoruz. Cinsel sadakat uükümlülüğüm devam ediyor mu? Zina davadında 100 bin manevi tazminat istemiş. İmam nikahlı eşinede dava açmaya hazırlanıyor. Dava açıldığı anda eşler özgür olacak diye bir haber duydum. Yeni bir aile kurdum. Her ne kadar boşanmamış olsamda, yeni eşimle mutluyum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 13-04-2017, 15:06   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinizin açtığı nesebin reddi davası hakkinda hakim kabulle bagli olmaksizin arastirma ve dna testi sonucuna gore karar verecektir.Ayrıca eşiniz size karşı zina/sadakatsizlik nedeniyle dava açarsa kazanır ve sizden tazminat ta isteyebilir. Sadakat yükümlülüğünüz boşanma kararı kesinleşene kadar devam ederKayyımlık dosyasının masrafı yoktur.
Old 13-04-2017, 22:56   #3
Konuk

Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Bana gönderdiği bir belgede başvurma harcı peşin harç ve gider avansı plarak toplam 160 tl yatırdığı görülüyor. Mahkeme ve esas no tutuyor. Tevzi formu yazmakta.
Old 14-04-2017, 12:42   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Soybağı davalarında çocuğun temsili için kayyım atanması yasal bir zorunluluktur. Bu dava açılırken harç ve gider avansı alınır.Fakat dava bittiğinde kullanılmayan gider avansı ilgilisine iade edilir.

Karşı taraf önce artan gider avansı için kayyım ataması kararı veren mahkeme kalemine başvurmalıdır.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi