Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl tahliye Edilir

Yanıt
Old 11-09-2009, 10:15   #1
Av.Turgut Kaan Kayacan

Mesaj Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl tahliye Edilir

Sayın meslektaşlarım,

Müvekkilimin kirada bir işyeri var, ancak kiracısı 10 aydır kira ödemiyor. Kiracıdan alınmış herhangi bir yazılı tahliye taahhüdü yok, kiraya veren burayı kendisi veya ailesi için konut/işyeri olarak kullanma ihtiyacı içinde de değil.

Söylediğim gibi kiracı 10 aydır kira ödememektedir. Ancak şu ana kadar aksayan kira bedelleri için kiracıya hiçbir şekilde ihtar çekilmemiştir.

Ben 1. haklı ihtarı çekip birikmiş kira borcunu ödenmesini isteyeceğim. Ödemez ise 2. haklı ihtar ve tahliye davası.
Ancak kiracı tutar da ilk ihtarda borcu tamamen öderse benim kiracıyı kira parasını aksatmasından dolayı çıkarmam mümkün olamaz mı ?

Şimdiden teşekkür ederim.
Old 11-09-2009, 10:19   #2
emre5465

sayın meslektaşım kiracı ihtardan sonra kirayı öderse artık tahliye davası açamazsınız. bence tahliye konusunda en hızlı yol icra iflas kanunda düzenlenen kiracıya tahliye talepli ödeme emri gönderilmesidir.
Old 11-09-2009, 10:32   #3
Av.Turgut Kaan Kayacan

Peki o zaman ihtar çekmeyeyim mi diyorsunuz ?
Çünkü benim esas amacım tahliye ettirmek.
Old 11-09-2009, 10:37   #4
Avsibel

İhtar göndermeyin sayın meslektaşın.7/30 günlük ödeme emri gönderin.30 gün içinde ödemezse hemen tahliye davası açın.SAYGILARIMLA
Old 11-09-2009, 10:40   #5
Admin

Örnek no 13 (eski örnek no 51) göndererek icra takibi yapınız. Vereceğiniz süre 30 gün. Eğer 30 gün içinde birikmiş TÜM borç için ödeme olmazsa, temerrütten tahliye davası açma hakkınız doğar. Eğer 30 gün içinde borç ödenirse, bu icra takibiniz 6570 sayılı K.7/e maddesindeki "1. Haklı ihtar" sayılır.
Old 11-09-2009, 10:59   #6
Av.Turgut Kaan Kayacan

Gerek Avsibel gerek Admin'e cevapları için teşekkür ederim.
Benim niyetim en kısa zaman içinde çıkarmak, kira borcunu müvekkilim önemsemiyor yeter ki çıksın diyor.
Bu nedenle icra takibi yapmak sanki daha hızlı ve efektif görünüyor. Ne dersiniz ?
Old 11-09-2009, 11:19   #7
Adalet34

Üstadların ifade ettiği gibi, tahliyede en hızlı yol, tahliye ihtarını içeren icra takibi yapmaktır. Vereceğiniz 30 günlük süre içinde kira borcunun tamamı ödenmez ise, icra mahkemesinden kiracının tahliyesini talep edebilirsiniz. Yapılacak kısmı ödemeler tahliyeyi talep etmenizi engellemeyecektir.
Old 11-09-2009, 12:38   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Özellikle Sayın Admin'in açıklayıcı cevabı başta olmak üzere diğer meslektaşlarımın cevaplarına katılıyorum. İki haklı ihtar yerine Bk.260. maddeye dayalı temerrüt nedeniyle akdin feshi ve tahliye yolunu tercih etmenizi öneririm. Hem bu ihtar da ayrıca 1. haklı ihtar sayılmaktadır.

Bu arada hatırlatmak istiyorum:

Kiracılar ve esasen tüm normal insanlar İcra müdürlüğünden gelen ödeme emrini hemen ciddiye alırlar ve ödemek için ellerinden geleni yaparlar.

Bu itibarla şimdiki 13 örnek (eskinin 51 örneği) daha hızlı bir yol ve icrai etkiye sahip olsa bile, Noterden gönderilen BK.260. madde unsurlarını taşıyan ihtarname kiracı üzerinde tek başına icra tehdidi taşımadığından ve genellikle halk tarafından Noter ihtarı ciddiye alınmadığından verilen 30 günlük süreye rağmen kira ödenmeyebiliyor. Bu durum ise kira alacağından ziyade kiracıyı temerrüde düşürerek çıkarmak isteyenler açısından daha elverişli sonuç doğurabiliyor.

Kiracıyı çıkarmak asıl amacınız olduğu için hatırlatmak istedim.
Old 11-09-2009, 13:32   #9
nephilis

Alıntı:
Yazan Adalet34
Üstadların ifade ettiği gibi, tahliyede en hızlı yol, tahliye ihtarını içeren icra takibi yapmaktır. Vereceğiniz 30 günlük süre içinde kira borcunun tamamı ödenmez ise, icra mahkemesinden kiracının tahliyesini talep edebilirsiniz. Yapılacak kısmı ödemeler tahliyeyi talep etmenizi engellemeyecektir.

Ek Bilgi: Her ne kadar ödeme süresi içerisinde yapılacak kısmi ödemeler tahliye talebine halel getirmez ise de Borçlu-kiracının temerrütten kurtulabilmesi için asıl kira borcunu ödeme süresi içerisinde ödemesi yeterli olup asıl kira borcu için işlemiş faiz, icra giderleri, avukatlık ücreti gibi fer'ilerin ödenmemesi durumunda icra mahkemesince tahliye kararı verilemez. Yani örnek 13 e dayalı olarak yapılan takiplerde talep edilmiş dahi olsa BK 84 hükmü uygulanmaz.
Old 11-09-2009, 13:59   #10
Admin

Sayın Dikici'nin bu olaya özgü gayet isabetli hatırlatmasına aynen iştirak ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi