Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Malpraktis

Yanıt
Old 11-03-2014, 17:34   #1
Konuk

Karar Malpraktis

Merhaba,
Ben ailemde genetik yatkınlık oluğu için Kasım 2012'de xx'da özel bir hastanede kolonoskopi ve gastroskopi yaptırdım.İşlem öncesi olası riskleri kabul ettiğime dair bir belgede imzaladım. İşlem esnasında kalın bağırsakda tespit edilen polipler alınırken bağırsağım delinmiş.18 aralık 2012 tarihinde başlayan ve 10 gün içinde 3 defa tekrarlayan bir dizi ameliyat olmam gerekti. 3.ameliyat sonrasında kalın bağırsağın bir kısmını dışarıya almaları gerekti ve 8 ay boyunca kolostomi torbası takılı vaziyette hayatımı devam ettirdim. Eylül 2013'de bağırsağı içeri almak için bir ameliyat daha oldum. Şimdi hayatıma sürekli kontrollü bir şekilde devam etmekteyim. Yediğim yemekten, hareketlerime kadar her konuda sınırlı bir hayat yaşıyorum.xxxda Memur olarak görev yapıyorken tedavimi devam ettirebilmem için xxxmerkeze taşınmam gerekti ve bütün düzenim bozuldu.Ailem baya bir sıkıntı çekti ve manevi anlamda sıkıntılarımız devam etmektedir. Benim sorum şöyle ki; Ben maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim. Zamanaşımı süresi ne zaman başlayıp ne zaman biter. Böyle bir davayı kazanma şansım nedir. Davayı alacak avukatın hangi alanda uzman olması gerekmektedir. Şimdiden teşekkürler. İyi Çalışmalar...
Old 12-03-2014, 16:24   #2
üye7160

Sayın Konuk,bütün tıbbi işlemlerde olduğu gibi kolonoskopi işleminde de olası riskler bulunmaktadır.

Bu riskler ;

- Kanama,
- Bağırsak delinmesi,
- Kullanılan ilaçların yan etkileri
- Ve enfeksiyondur.

Bu nedenle işlemden once doktorunuz tarafından uyarılır ve riskler hakkında bilgilendirilirsiniz.Riskleri kabul ettiğinize dair bir aydınlatılmış hasta onam formu imzalarsınız.

Malesef ki tıbbi müdahalelerin hemen hepsinde aynı şekilde bir takım riskler mevcuttur.Hasta açısından kar zarar hesabı yapılarak ve olası risk hasta tarafından kabul edilerek tedavi ve tıbbi müdahale yapılmaktadır.Bugün MR çektirmek için dahi hastalardan imzalı belge alınmaktadır.

Ancak ; Kolonoskopi işlemi esnasında elbette ki doktorun özenli hareket etme sorumluluğu vardır. Ancak bağırsak delinmesi ; teşhis işleminin olası risklerinden olduğu için doktor hatası kaynaklı olmayabilir.

Bu neden ile öncelikle tüm tetkik belge ve raporlarınız ile birlikte başkaca bir uzmandan görüş almanızı,neticenin doktor hatası kaynaklı olup olmadığını araştırmanızı öneririm.

Doktor hatası var ise ; akabinde sorumlular hakkında İL Sağlık Müdürlüğüne,Sağlık Bakanlığına,İlgili hastanenin hasta hakları birimine yazılı şikayette bulunabilir,hastane ve işlemi yapan doktor aleyhine maddi ve manevi zararlarınızın tazmini için dava açabilirsiniz.

Sürecinizde bir avukattan destek almanız yararınızadır.

Geçmiş olsun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi