Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapatılan Şirketin Çeklerinin Bankaya İade Edilmemesi - Piyasaya Sürülmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2011, 17:50   #1
mehmetardic

Varsayılan Kapatılan Şirketin Çeklerinin Bankaya İade Edilmemesi - Piyasaya Sürülmesi

Müvekkilim, faturalı olarak sattığı malların bedeli karşılığı A Ltd. Şti isimli firmadan xx.06.2010 keşide tarihli çek alıyor ve yasal süresi içerisinde bankaya ibraz ettiğinde, 'çek üzeridneki imzanın yetkili şahsa ait olmadığı kuşkusu olduğundan işlem yapılmamıştır' denilmek suretiyle çekin arkası yazdırılıyor.
Çek 6 aylık süre geçtikten sonra bize geliyor ve çek şikayette bulunamıyoruz.
İlgili firma ortakları, başka bir isimle başka bir yerde faal durumdalar.
Müvekkilim, şirket yetkilisinin imzayı, kendi önünde ve 2 çalışanının yanında attığını beyan etti..

Bu sırada icra aşamasında ise, A Ltd. Şti'nin 2009 yılının başında vergi kaydının kapatıldığını öğrendik. Bize çeki vermeden önce firma yasal olarak kapatılmış, dolayısıyla müvekkilimin kestiği fatura nedeniyle usulsüzlük suçlaması ile karşı karşıya...

Bildiğim kadarıyla kapanan şirketlerin çeklerinin bankaya iade edilmesi gerekir.

Esas sorum, bu şirket yetkilileri hakkında her hangi bir suç duyurusunda bulunabilir miyim? Dolandırıcılık vb. bir suç kalıbına sokabilir miyim?
Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarımdan yardım rica ediyorum.

Teşekkürler,
Saygılarımla...
Old 11-03-2011, 19:59   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan mehmetardic
Müvekkilim, faturalı olarak sattığı malların bedeli karşılığı A Ltd. Şti isimli firmadan xx.06.2010 keşide tarihli çek alıyor ve yasal süresi içerisinde bankaya ibraz ettiğinde, 'çek üzeridneki imzanın yetkili şahsa ait olmadığı kuşkusu olduğundan işlem yapılmamıştır' denilmek suretiyle çekin arkası yazdırılıyor.
Müvekkilim, şirket yetkilisinin imzayı, kendi önünde ve 2 çalışanının yanında attığını beyan etti..

Bu sırada icra aşamasında ise, A Ltd. Şti'nin 2009 yılının başında vergi kaydının kapatıldığını öğrendik. Bize çeki vermeden önce firma yasal olarak kapatılmış, dolayısıyla müvekkilimin kestiği fatura nedeniyle usulsüzlük suçlaması ile karşı karşıya...

Bildiğim kadarıyla kapanan şirketlerin çeklerinin bankaya iade edilmesi gerekir.

Esas sorum, bu şirket yetkilileri hakkında her hangi bir suç duyurusunda bulunabilir miyim? Dolandırıcılık vb. bir suç kalıbına sokabilir miyim?

Teşekkürler,
Saygılarımla...

Dolandırıcılıktan ve resmi belgede sahtecilikten suç duyurusunda bulunun; zira anlatımınızdan soruşturmaya değer bir suç şüphesi olduğu sonucu çıkıyor. İcra takibinin sonuç (tahsilat) vermemesi de önemli. Saygılar.
Old 11-03-2011, 20:40   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan mehmetardic

Teşekkürler,
Saygılarımla...

Şu soruyu netleştirebilirseniz belki bir yol alınabilir:

- Müvekkilinizin çeki keşide eden şirket adına tanzim ettiği faturanın tarihi de 2010 yılı içinde midir? Faturanın konusu mal satışı ise eğer mal teslimini ispatlayacak irsaliye ya da belge var mıdır?

Eğer böyle bir belge varsa ilamsız icra takibi yapıp, daha sonra şirketin ihyasını dava edin.
Old 12-03-2011, 09:36   #4
mehmetardic

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sorum, icra takibinin tahsil kabiliyeti şu an için yok..Çek şikayet süresini de kaçırdığımız için ceza davası yolu ile borçluyu ödemeye zorlamak..Kapatılan şirketin çeklerinin bankaya iade edilmeyerek alacaklılara keşide edilmesinin her hangi bir suç kalıbına girip girmediğini öğrenmek istiyorum..yukarıda biraz karışık sordum sanırım, kusura bakmayın..
Bu konuda yargıtay kararları da araştırdım ama şu ana kadar birşey bulamadım..

Hem faturalar hemde çek, 2010 tarihli..irsaliyeli faturalarda, teslim alındığına dair imzalar vs. var.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler...
Old 12-03-2011, 15:52   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan mehmetardic
Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Sorum, icra takibinin tahsil kabiliyeti şu an için yok..Çek şikayet süresini de kaçırdığımız için ceza davası yolu ile borçluyu ödemeye zorlamak..Kapatılan şirketin çeklerinin bankaya iade edilmeyerek alacaklılara keşide edilmesinin her hangi bir suç kalıbına girip girmediğini öğrenmek istiyorum..yukarıda biraz karışık sordum sanırım, kusura bakmayın..
Bu konuda yargıtay kararları da araştırdım ama şu ana kadar birşey bulamadım..

Hem faturalar hemde çek, 2010 tarihli..irsaliyeli faturalarda, teslim alındığına dair imzalar vs. var.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler...

Kapatılan ve sicilden terkin edilen, bu nedenle de hukuki ehliyeti kalmayan bir şirket adına çek keşide etmek mümkün olamayacağından; bu durumu bilerek, karşılığında malı da teslim almak suretiyle çek keşide etmek Dolandırıcılık suçu olarak değerlendirilebilir, diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi