Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evde hangi taraf ikamet edebilir

Konuyu Kilitleyin
Old 29-09-2009, 16:42   #1
Konuk

Varsayılan evde hangi taraf ikamet edebilir

Ben 3yıllık evliyim.Eşimin ailesi beni istemiyor ve ayırmak için her fırsatı değerlendiriyor.Son olarak her ikimizin de görev yaptığı yere kardeşi m.y.okuluna kayıt yaptırdı.Kardeşim bizimle kalacak,sende ister kal ister git diyor.Kendi evimde sığıntı gibi yaşamaktan bıktım.Bütün istediğim bana kardeşini tercih eden eşimin kiralık oturduğumuz evden ayrılmalarıdır; ne yapabilirim. Ayrıca eşim daha öncede ortak ikamet ettiğimiz evden beni atmıştı.Bulunduğumuz yerdeki hakim eve girebilirsin diye yazı vermişti bana,barışmasaydık girmeyecektim.İstediği ayrılmaksa tamamda her seferinde git diyince giden çağırnce gelen taraf olmak çok ağırıma gidiyor.kafanı kırarım ithamlarımdan korkuma aynı şeyi yapmak istemiyorum,lütfen cevap,ŞİMDİDEN TŞK.
Old 29-09-2009, 17:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 3yıllık evliyim.Eşimin ailesi beni istemiyor ve ayırmak için her fırsatı değerlendiriyor.Son olarak her ikimizin de görev yaptığı yere kardeşi m.y.okuluna kayıt yaptırdı.Kardeşim bizimle kalacak,sende ister kal ister git diyor.Kendi evimde sığıntı gibi yaşamaktan bıktım.Bütün istediğim bana kardeşini tercih eden eşimin kiralık oturduğumuz evden ayrılmalarıdır; ne yapabilirim. Ayrıca eşim daha öncede ortak ikamet ettiğimiz evden beni atmıştı.Bulunduğumuz yerdeki hakim eve girebilirsin diye yazı vermişti bana,barışmasaydık girmeyecektim.İstediği ayrılmaksa tamamda her seferinde git diyince giden çağırnce gelen taraf olmak çok ağırıma gidiyor.kafanı kırarım ithamlarımdan korkuma aynı şeyi yapmak istemiyorum,lütfen cevap,ŞİMDİDEN TŞK.

Sayın katılımcı,
Eşinizce size uygulanan bu davranışlar, psikolojik şiddet olarak nitelendirilmektedir. Bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesi'ne başvurarak 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca aşağıdaki tedbirlere hükmedilmesini isteyebilirsiniz:

a) Diğer eşe veya çocuklara veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer eş ve çocukların oturmakta olduğu eve veya iş yerlerine yaklaşmaması,
c) Diğer eşin, çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
d) Diğer eşi, çocukları veya aynı çatı altında yaşan aile bireylerini iletişim vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,
e) Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,
f) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak ortak konuta gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmaması.

Sorunuzla ilgili olarak özelikle (b) bendinde yazılı tedbir işinize yarayacaktır.

Sözkonusu başvuru harca tabi değildir ve kısa bir süre içerisinde karar verilmektedir.

Bu başvurunuzda bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanız, hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye yeterli değil ise bulunduğunuz ildeki Baro'dan sizin için, ücreti devletçe ödenen bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Old 29-09-2009, 19:39   #3
Konuk

Bu kadar kısa sürede cevap verdiğiniz için minnettarım.Eşim jandarma personeli (işi gereği savcılarla iletişimi ve yasalar bilgisi iyi) bende öğretmenim,yani ikimizde ailelerimizden uzakta görev yapıyoruz.Daha önce evden attığında eşim barışmak için psikolojik destek alacağına söz vermişti.Psikolog 'bayanı gece yarısı,kış günü,yabancı bi memlekette sokağa atmak yakışmaz'dediğinde onaylamış hatta bana hatalarını itiraf ettiği bi kağıt imzalamıştı.Dr.un sözlerinin hukiki geçerliliği var mı,yoksa sadece etik değerler mi eğer öğleyse eşime göre değilde.Ayrıca eşimin dediği gibi (benden sadece 5 yaş küçük olan erkek kardeşinin) bizimle kalma hakkı var mı.Evden uzaklaştırılması kararı için daha önce yaptını,yinelemeyeceni beyan ettiği kağıt yeterli olur mu?
Old 29-09-2009, 20:20   #4
üye8180

Sayın Konuk, eşiniz şiddet uyguladığından, sadece sizin beyanınıza dayalı vereceğiniz dilekçe ile koruma kararı alabilirsiniz. Bahsettiğiniz, eşinizin hatalarını itiraf ettiği belge, 4320 sayılı yasadan yararlanmak için yaptığınız başvurada gerekmez. Ancak boşanma davası açacaksanız, eşinizin kusurlu olduğunu gösteren delil niteliğinde işinize yarayabilir.

Eşinizin kardeşinin, sizin karşı çıkmanıza rağmen sürekli aile konutunda kalması eşinizin kusurlu hareketidir. Bağımsız konut, evlilik birliği için zaruri unsurlardan addedilir.
Old 29-09-2009, 20:38   #5
Konuk

Hayır.Bu sefer şiddet uygulaması değil sadece tehdit etti,ancak tabiki bu tamamen benim tutumum sayesinde yani şimdilik ona uymamamdan.Dediğiniz kadar basit olabilir mi yani aile içi hakaretler ve tehditler ispatı zor şeyler değil mi.
Old 29-09-2009, 20:54   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Hayır.Bu sefer şiddet uygulaması değil sadece tehdit etti,ancak tabiki bu tamamen benim tutumum sayesinde yani şimdilik ona uymamamdan.Dediğiniz kadar basit olabilir mi yani aile içi hakaretler ve tehditler ispatı zor şeyler değil mi.

Sayın katılımcı,
Sorunuzda anlattığınız hususlar, hukuk uygulamasında psikolojik şiddet sayılabilecek durumlardır. Bu bakımdan yukarıda benim ve meslektaşımın belirttiği gibi 4320 sayılı yasadaki tedbirleri talep edebilirsiniz. Eşlerin kusur durumlarının kanıtlanması, olası bir boşanma davasında gerekecektir. Tanık dahil her tür delili kullanabilirsiniz. Yalnız eşinizin doktoru, meslek sırrı nedeni ile eşinizin onayı olmadan tanıklık yapamaz.
Ayrıntılı danışma ve mahkemeye başvuru için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuksal yardım almanızı öneriyoruz.
Old 29-09-2009, 20:54   #7
üye8180

Şiddetin, fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik ve sosyal şiddet olmak üzere çeşitleri vardır. Tehdit etmesi de şiddettir. Psikolojik şiddete girer. Bu tarz şiddetten korunmak için de koruma kararı verilmektedir. ' Şiddet uygulayan eşin, korkuya yönelik söz ve eylemlerine derhal son vermesi ' kararı gibi. Hatta koruma kararı ile, halen devam eden şiddetin yanısıra, olası şiddetin engellenmesi de sağlanır. Aile içi şiddetin ispatında yaşanabilecek güçlükleri ortadan kaldırmak, şiddete derhal ve etkin şekilde son vermek için şiddet mağdurundan rapor, belge gibi deliller sunması aranmaz. Hukuk mantığı açısından da tedbir kararı olması sebebiyle derhal verilmesi gerekir.
Old 30-09-2009, 19:24   #8
Konuk

Varsayılan evde ikamete devam etme önceliği hangi tarafındır

Bu çalışmalarınızın,mağdurların durumuyla ilgili hakları konusunda en kısa zamanda bilgilenmesi açısından değeri kelimelerle anlatılamaz,sonsuz TEŞEKÜRLER.Burda yazmak ne denli uygun bilemiyorum ama daha önce çok yanlış bilgilendirilmiştim (bilir kişilerce) ve inanmıştım.Bana söylenilen;ortak kullanılan evi,kapının kilidini değiştirerek ilk işgal eden kişinin kullanma hakkı olduğu ve çilingire açtırırsam suç işlemiş olacağımdı.Artık ne yapmam gerekeceğini bilirim. Allah razı olsun.
Old 30-09-2009, 19:47   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Önceki mesajlara ek olarak belirtmek isterim ki evlilik eşit haklara sahip yurttaşlar arasında gerçekleşmektedir.2002 yılında yürürlüğe giren Medeni kanun eşler arasında tam eşitliği amaçlamış ve evlilikte erkeğin evin reisi olma statüsünü sona erdirmiştir.

Bu nedenle evlilik hayatı ile ilgili hukuki sorunlarda taraflar eşit hak ve yükümlülükte bulunmaktadır.İhtilaf halinde erkeğin oyu daha değerli değildir.

Bu nedenle müşterek konutunuza kalacak kişilerle ilgili olarak eşler birbirine dayatmada bulunamaz ve diğer eşi evi terke zorlayamaz.

Şiddete ilişkin koruma kararından başka ,bu anlaşmazlığa hakimin müdahale edebilmesi yasal düzenlemede olanaklıdır.

Bu konuda Aile Mahkemesi Hakimine başvurabilirsiniz.

KAHDEM 'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Old 30-09-2009, 22:09   #10
Konuk

Hakimin müdahalesine olanak sağlayan yasal düzenlemeyi bulamadım.Müdahale insiyatifine göre midir.(eşit olarak! taraflardan herhangi birini seçebilir yani-eşimide) Birde taraflardan biri diğerinin haberi olmadan ev eşyalarını (kişisel olmayan) alıp ayrılabilir mi,böğle durumda haberi olursa ne yapması gerekir.
Old 30-09-2009, 22:17   #11
Konuk

Mahçup

Artık çekiniyorum ama afınıza sığınarak. 'Ben tespite gitmem gitmiyorum' cümlesi karşısında nasıl bir tutum uygun olur.
Old 30-09-2009, 22:46   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşlerin evliilk birliğine ilişkin bir konuda anlaşamamaları halinde müdahale isteyebileceklerine ilişkin kanun maddesi aşağıdaki gibidir.

I. Genel olarak

Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.

Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

Maddeden de anlaşılacağı üzere, ortak hanede, üçüncü bir kişinin kalmasına ve evi terke zorlanamayacağınıza ilişkin olarak hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz. Dava biçiminde açılır, duruşmalı olarak görülür.

Bunun dışında, eşinizle ya da hakim müdahalesi kararı ile çözülemeyen bu problem karşısında, boşanma davası açmak ve yine açılan bu boşanma davasında evden ve ev eşyalarından yararlanmanıza karar verilmesine yönelik ihtiyati tedbir kararı da istemek de çözüm olabilir.

Ev eşları alınan eş, diğer eşe karşı , eşyaların iadesi olmadığı taktirde değerlerinin tarafına ödenmesi davası açar. Öncesinde eşyaları bulundukları, götürüldükleri yerde mahkeme kanalı ile tespit ettirmesi doğru olur.

Davalarınızı, bir avukat ile takip ediniz.

Bizlerin buradan daha fazlasını yapmamız mümkün değildir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi