Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet, Kısa Süreli Evlilik, Tazminat. Evlilik Öncesindek Para ile Edinilen Ev

Konuyu Kilitleyin
Old 28-09-2009, 14:23   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet, Kısa Süreli Evlilik, Tazminat. Evlilik Öncesindek Para ile Edinilen Ev

aynı sorunları bende yasadım. balayında bile dayak, hakaretlerle otelden kovdu eşim. sağlık raporu aldım ama sikayetçi olmadım. evliliğin cok başında olduğum için, arkasından cok ozür deildi ve pişman olduğuna inanarak yanına dondum. Ama herşey dahada kotuleşerek işkenceye dönüştü. En son gecen hafta artık dayak hakaretler ve kovulmalara dayanamayarak evden ayrıldım. İlk olayımızda eşim bana dava acmıstı zaten. aralık 09 da mahkememiz olacak. Ancak eşim düğünde takılan altınları vermeyi de reddediyor. Nafaka ve maddi manevi tazminat davası acacağım. ama evlilik süresi cok kısa olduğu için birşey alamayacağımı söylüyorlar. Bana da cevap verebilirseniz cok sevinirim. bir sonuc alamıcaksam bu adamla uzun süre daha evli kalmak istemiyorum.
Old 28-09-2009, 16:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Dayak ve diğer şiddet eylemleri hem suç hem de boşanmada kusur olarak belirlenmektedir.

Boşanma davası açmanız ve bu durumu kanıtlamanız halinde manevi tazminata hükmedilmesi beklenir.

Boşanma ile beraber maddi tazminat elbette talep edebilirsiniz,Bu durumda boşanmada eşinizin kusurlu,kendinizin kusursuz veya az kusurlu olduğunuzu boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zedelendiğini ispatlamak gerekmektedir.

Yine boşanma sebebi ile yoksulluğa düşeceğiniz sabit olur ve boşanmaya yol açan olaylarda kusursuz veya daha az kusurlu olduğunuz kanıtlanacak olur ise yoksulluk nafakasına hükmedilebilir.

Dava tarihinden başlamak üzere karar kesinleşinceye kadar tedbir nafakası da talep edilebilir.

Düğünde takılan takılar kadının kişisel maldır.
Harcını ödeyerek takıların iadesi veya bedelinin tahsili de dava edebilirsiniz.

Boşanma,maddi manevi tazminat ve nafaka konusu yargılama sırasında toplanan deliller,tarafların mali durumları ve kusurları gözetilerek değerlendirilecek ve karar verilecektir.

Önceden bir tahminde bulunmak hem imkansız hem de doğru degildir.

Son olarak mevcut ve olası şiddetten korunmak için 4320 sayılı yasa gereği korunma kararı verilmesini de talep edebilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza bir avukat atanmasını talep etmenizi ısrarla öneriyoruz.
Old 29-09-2009, 11:03   #3
Konuk -Cu

Tedbir nafakası bedeli belli bir miktarmıdır acaba. Ne kadar olduğunu, maddi tazminat için gerekli hususlar nelerdir? Evlendikten sonra 1 ev satın aldı ancak bunda bnim mali hiç bir katkım olmadı. Bu evin bana faydası olurmu. Maddi durumu cok iyi olduğu için manevi tazminatı nasıl belirlemem gerekiyor? ilginiz ve yardımlarınız için cok teşekkür ederim...
Old 29-09-2009, 11:33   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Dava açıldığında aile mahkemesi hakimi dava süresince gerekli olan tedbirlere karar veririBunlardan bir tanesi de eşlerin geçimlerine ilişkindir.

Bu bakımdan tedbir nafakası geçici bir önlemdir.Miktarı ,tarafların sosyal ve mali durumlarına,iş yaşamlarına,kira verip vermediklerine,yaşam standartlarına ve diğer bazı ölçülere göre değerlendirilir.Her dosya kendine özgü koşullar içerdiğinden bu konuda önceden bir miktar bildirmek mümkün değildir.

Maddi tazminat için boşanmaya yol açan olaylarda eşinizin kusurlu sizin kusursuz veya daha az kusurlu olduğunuzu ispatlamak durumundasınız.Maddi tazminat mevcut veya beklenen çıkarlarınızda görülen zarardır.Örneğin boşanma ile sağlık sigortasını kaybediyorsanız koşulları varsa tazminat sebebi olabilir.

Yine eşin miras hakkından yoksun kalınması,eşin desteğinin yitirilmesi de tazminat sebebi sayılabilir.

2002 yılı sonrasında ve evlendıkten sonra alınan evin parasal kaynağı eşinizin evlilik süesince kazanmış olduğu paradan karşılanmış ise ayrı bir dava ile katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Tıbbi sorunlarda nasıl bir hekime başvuruyorsanız,hukuki sorunlarda da avukata başvurmanızı öneriyoruz.

Dosyanın takibi ,talep edilecek tazminat miktarları ve diğer ayrıntılar için lütfen bir avukattan hukuki destek alınız.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurunuz.
Old 29-09-2009, 13:49   #5
Konuk_Cu

gerçekten yardımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için cok teşekkür ederim. 2 adet darp raporum var ve şikayetçi oldum eşimden karakola. tabiki oda bana karşı ahlaksız suclamalarda bulunuryor. Sürekli hakaret dolu mesajlar gonderiyor. Eve temizlik için gelen bayanda bir kaç kere şahit olmustu bana hakaret dolu bağırışlarına. Ondanda sahitlik yapmasını isteyeceğim. Yönlendirmeleriniz için tekrar cok teşekkür ederim.
Old 29-09-2009, 19:08   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Nafaka ve maddi manevi tazminat davası acacağım. ama evlilik süresi cok kısa olduğu için birşey alamayacağımı söylüyorlar.

Bunun önemi olmaması gerekir. Evlendikten 1 ay sonra eşini bir başka kadınla aldatıp yakalanan bir erkeğe açılacak davada istenecek nafaka-tazminat ile 15 yıl evli kaldıktan sonra klasik şiddetli geçimsizlik sebeplerine dayalı olarak(kayınvalide ile oturmak, borçlanıp eve haciz getirmek.vs.) açılan boşanma davasında istenilecek nafaka-tazminat davasında, hangi davacıya daha fazla tazminat verilir?

Alıntı:
Tedbir nafakası bedeli belli bir miktarmıdır acaba.

Sayın meslektaşımın belirttiği gibi belirlenmiş bir rakam yoktur. Ancak uygulamada nafaka yükümlüsü olacak eşin gelirinin 1/3 ü civarında bir rakama hükmolunmaktadır. Bu nedenle, gelire neler dahil olduğunu ve nasıl kanıtlanabileceğini bir avukatla detaylı görüşmelisiniz.
Old 30-09-2009, 17:59   #7
Konuk_Cu

bugun Avukat ile görüştüm. Yeni kanunlara gore ,Bana esimin sahip olduğu her malda hakkım olduğunu, darp raporlarım olduğu için şiddeti kanıtlayabildiğimizi soyledi. Mal varlığı ve nakit birikimi cok olduğu için yuksek miktarda nafaka ve tazminat alabileceğimizi soledi. Ancak burdaki acıklamalarınızda evlendikten sonra kanzanılanlarda hakkım olduğumu solemiştiniz. Eşim evlendikten sonra sadece bir ev satın aldı, oda eskiden elde ettiği kazanclarla.Biraz kafam karıştı. Avukatımıza da cok guveniyorum, hem de uzun zamandır aile avukatımızdır kendisi. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim şimdiden.
Old 30-09-2009, 18:14   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Mal Rejimi Tasfiyesinde Kişisel Mal- Edinilmiş Mal Ayrımı

Sn.Katılımcı

Daha önceki mesajımızda da belirtildiği gibi yanıtımızı tekrarlıyoruz.

Alıntı:
2002 yılı sonrasında ve evlendıkten sonra alınan evin parasal kaynağı eşinizin evlilik süesince kazanmış olduğu paradan karşılanmış ise ayrı bir dava ile katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Mesajınızda acıklıkla edinilen malın kaynağının kişisel maldan elde edildiğini belırtmişsiniz.
Alıntı:
Eşim evlendikten sonra sadece bir ev satın aldı, oda eskiden elde ettiği kazanclarla

Yasaya göre evlenme öncesindeki mal ve kazanclar kişisel maldır ve kişisel malın yerine başka bir mal gectıgınde durumda degısıklık olmaz.

Eşinizin mal varlıgının iyi olması koşulları var ise maddi manevi tazminat ve nafaka tayininde gözönüne alınacaktır.

Fakat tasfiye davasında evlilik sırasında karşılığı verilerek elde edilmiş kazançla mal edinildiği veya kişisel malı da olsa evlilik sırasında bu mallardan elde edilen geliri (kira faiz)kanıtlanmak durumundasınız.

İlgili yasa maddelerini aşağıya alıntılıyorum:

Tasfiyede hesaba alınacak dğerler:

Edinilmiş mallar

TMK MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Tasfiyede hesaba alınmayacak değerler:

III. Kişisel mallar

1. Kanuna göre

MADDE 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.
Old 01-10-2009, 20:51   #9
Konuk_Cu

Cok haklısınız solediğiniz herşeyde dogru cıkıyor. Birşey daha öğrenmek istiyorum sizlerden. Eşimin bana uyguladığı şiddete karşılık elimdeki raporlar ve şikayetime istinaden kendisine ceza davası açma hakkım ver mı? Tekrar cok teşekkürler. İyi çalışmalar.
Old 01-10-2009, 22:06   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı;

Eşinizden gördüğünüz şiddete karşı karakolda şikayetçi olduğunuzu belirtmişsiniz. Buna göre, zaten karakol ve savcılık gerekli tahkikatı yapacak ve sonunda, eşiniz hakkında ilgili suçtan dolayı ceza davası açılabilecektir.

Eğer kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilecek olur ise yasal süre içinde yetkili Ağır Ceza Mahkemesine İtiraz hakkınız bulunmaktadır.

Sizin ceza davası açmanız söz konusu değildir.

Eşinizin halen size yönelik bir şiddeti varsa veya olursa, yeniden karakola ya da Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunabilir ve eşiniz hakkında yeni bir kamu davası daha açılmasını sağlayabilirsiniz.

Hukuki sorununuz için hukuki fiili destek alınız. Avukatınız ile yol haritası belirleyiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi