Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

103 davetiyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2008, 14:57   #1
atrocity

Varsayılan 103 davetiyesi

mrb. 103 dayetiyesi fiiii hacizlerde gönderilir diye biliyorum. peki tapu kayıtlarına veya araç plakalarına konan kayden hacizlerde de borçluya 103 davetiyesi yolluyor muyuz? teşekkürler.
Old 14-07-2008, 15:55   #2
Hakkaniyet

Hayır sayın meslektaşım.Sadece fiili hacizlerde 103 gönderiyoruz. Tapu kayıtları ve araç hacizlerinde kayden haciz müzekkeresinin tapuya ya da trafiğe gönderilmesi yeterli.
Old 14-07-2008, 16:14   #3
Av.Nilay TOPRAK

Sn meslektaşım,
Tapuya haciz koyduğunuzu 103 davetiyesi ile bildirin derim.Çünkü haczedilmezlik şikayetleri (meskeniyet vs.)haczin öğrenildiği tarihten itibaren 7 gün içinde yapılıyor.Borçlunun itirazı varsa da bu 7 gün içinde yapsın.İtirazı olmazsa da işlemlerinize rahatlıkla devam edersiniz.

Saygılarımla...

Old 15-07-2008, 13:24   #4
üye15547

nilay hanıma katılıyorum.kesinlikle 103 göndertin.aksi halde borçlu ve ilgili kimseler haczi nasıl öğrenecek?

''Tapu kayıtları ve araç hacizlerinde kayden haciz müzekkeresinin tapuya ya da trafiğe gönderilmesi'' haczin nasıl yapılacağı ile ilgili. oysa 103 davetiyesi borçluyu ve ilgilileri haberlendirmeye yarayan bir icra takip işlemi.dolayısıyla, ileride şikayetle uğraşmak istemiyorsanız, mutlaka 103 davetiyesi yollatın.sonra başınız ağrıyabilir.
Old 16-07-2008, 11:53   #5
smile

Satışa gidebilmeniz için 103 Davet kağıdını göndermeniz gerekmektedir. Bu borçluyu hacizden haberdar etmek ve varsa hacze itirazını yapması için davet etmektir. Bu prosedürü atlayarak satışa gitmeniz mümkün değildir.
Old 29-01-2010, 17:15   #6
ahz

sayın site üyeleri, sicil üzerine konulan hacizlerde sicilin aleniliği gereği 103 davetiyesinin gönderilmemesi yönünde bir düşüncem var ve tartışmaya açmak istiyorum. Yanıtlarınızı merakla bekliyorum
Old 31-01-2010, 22:33   #7
senizozkan

Alıntı:
Yazan ahz
sayın site üyeleri, sicil üzerine konulan hacizlerde sicilin aleniliği gereği 103 davetiyesinin gönderilmemesi yönünde bir düşüncem var ve tartışmaya açmak istiyorum. Yanıtlarınızı merakla bekliyorum

Sayın Meslekdaşım,
ben belirttiğinizi hiç mantıklı bulmuyorum.Örneğin, kişi gayrimenkul satın alacak, gidip tapudan bunu araştırabilir ve tapu bilgilerine güvenerek işlemini yapar.Ancak, kişi, her dakika, acaba, gayrimenkulüme haciz şerhi konmuş mu acaba diye araştırmaya zorlanamaz.Aleniyet prensibi bu hususta tek başına yeterli gelmiyor bana.Nitekim, haciz şerhinden bir an önce borçluyu haberdar etmekte oğu zamah alacaklının lehine olabiliyor, anlaşma sağlanabiliyor.Bu açıdan 103 davetiyesi önemli diyorum ben.
.
Old 01-02-2010, 19:50   #8
ahz

Sayın senizozkan öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Borçluya gönderilen ödeme emri borcunu süresi içerisinde ödemediği takdirde tüm mal varlığıyla haciz tehdidi karşısında olduğu ihtarı anlamına gelmektedir. Kesinleşmiş bir borç karşısında borçlunun ticaret sicili, tapu sicili, trafik sicili, marka sicili vs. aleni sicillere kayıtlı malvarlıklarının haczi öngörülür bir süreçtir ve borçluyu ister istemez haciz için araştırma yapmaya zorlar diye düşünüyorum. Örneğin, trafik sicil kaydında aracı üzerine haciz ve yakalama şerhi koyulan bir borçlu, bana 103 davetiyesi göndermediler, yakalama şerhinden haberdar olamadım, benim aracımı yakalayamazsınız diye trafik ekiplerine engel olabilir mi? (Borçlunun bizzat hazır olduğu bir yakalama esnasında)
Old 01-02-2010, 22:18   #9
Av. Can DOĞANEL

Yakalama şerhi ile konunun bir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Yakalama şerhi için 103 tebliği gerekmiyor. Yakalama, menkul haczini fiilen gerçekleştirmeye yarayan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde muhafaza gerçekleşir. Nasıl menkul haczi için gideceğimizi önceden borçluya haber vermiyorsak, yakalama şerhini de haber vermemize gerek yoktur. Kişinin bu şekilde direnmesi de mümkün değildir. Ancak gayrimenkul haczinin ve diğer aleni sicile kayıtlı menkullere ilişkin hacizlerin 103 davetiyesi ile bildirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu uygulama zaten yasanın açık hükmüdür.
Old 02-02-2010, 10:42   #10
av.suleyman

Borçlunun gıyabında yapılan her haciz işlemi 103 davetiyesi ile borçluya bildirilmelidir. Aksi halde zamanında ileri sürülmeyen itirazlar satış günü tebliğinden sonra ileri sürülür ve satış işlemleri sürüncemede kalır.
Old 14-09-2012, 14:37   #11
Lawyered

103 davetiyesi göndermeden satışa çıkarttığım bir gayrimenkul hakkında ihalenin feshi davası açıldı ve davacı diğer bir çok itirazıyla birlikte 103 davetiyesi gönderilmediğini bu nedenle hacizden haberdar olmadıklarını ve ihalenin feshedilmesi gerektiğini iddia etti. Cevap dilekçemde borçlu/davacıya taşınmazın kıymet takdir raporunun tebliğ edildiği bu nedenle hacizden haberi olduğunu, İİK md.103'ün "tutanak tutulurken" bulunmayan alacaklıya "tutanağı tetkik ve diyeceği varsa söylemesi için" süre tebligat yapılmasından söz edildiği oysa İİK md.79/2 uyarınca sicile kayıtlı gayrimenkullerin kayden haczinin mümkün olduğu ve fiilen, tutanak tutulmak suretiyle haczedilmelerine gerek olmadığını belirttim. İlk derece mahkemesi davayı reddetti, karar Yargıtay tarafından onandı. Şu anda karar düzeltme aşamasında.
Old 18-04-2013, 14:17   #12
SEDAT BAYSAL

md.103.'ü anlamak için 102.maddeden okumak gereker. 102.maddede borçlunun taşınır bir malı haciz için mahallinde bir tutanak tutulur...103.maddede bu tutanak tutulurken borçlunun veya namlarına tebliği alacak kişilerin bulunmaması halinde icra dairesine davet olunmasını düzenlemektedir. Gayrımenkulün kayden haczi, aracın kayden haczi vs.durumları bu düzenleme kapsamı dışındadır. Ayrıca yukarıda yazıldığı gibi meskeniyet iddiasında bulunmak isteyen kişi 103.davet kağıdı gereğince (davet kağıdında bir diyeceği var ise İcra Dairesine bildirmesi şeklindedir.) İcra Dairesine geldiğinde, İcra Müdürü ne gibi bir işlem yapabilir. Gayrımenkullerde fiili haciz kıymet takdiri şeklindedir ve borçluya tebliği yasal zorunluluktur. Ancak 103.madde de düzenlenmez. Yine araç hacizlerinde fiili haciz tutanağı da bu kapsamda değerlendirilebilir.
Old 22-06-2013, 17:40   #13
Cheslaw

Yukarıda yazılanları tek tek okudum, fikir beyan edip bizleri aydınlatan meslektaşlara teşekkür ederim..
Benim konuyla bağlantılı ancak yukarıda cevabını bulamadığım bir husus var;
Taşınmazı sattıracak olan kişi taşınmaz sahibine 103 göndermek zorunda ve göndermiş, taşınmazın kıymet takdiri yapılmış, 100. madde bilgileri istenilmiş, ben bu noktada satışa geçildiğinden haberdar oldum, taşınmaz üzerine koyduğumuz haciz 100. madde cevabına göre devam ediyor, ancak benim dosyamda borçluya 103 tebliğ etmemişiz..
Satışa çıkartan tebliğ etmiş ve taşınmaz satış aşamasında, benim haczim 2. sırada ancak 103 tebliğ etmemişim..
Bu durumda 103 tebliğ edeyim mi yoksa ortalığı hiç karıştırmadan bir sorun çıkmamasını mı umayım bilemedim, zira 103 tebliğ edersem haczedilmezlik şikayetinde bulunulacağını düşünüyorum kararsız kaldım, fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi