Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hukuk dergisinde yayınlanmış bir makalenin, başka dergide de yayınlanması - telif hakkı/eser sahibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2011, 23:37   #1
GECE

Varsayılan hukuk dergisinde yayınlanmış bir makalenin, başka dergide de yayınlanması - telif hakkı/eser sahibi

Arkadaşlar,
Ben vakit buldukça hukuk dergilerinde yayınlanmak üzere hukuki içerikli makaleler yazıyorum. Nisan/2010'da bir makalem bir hukuk dergisinde yayınlandı. Fakat bununla ilgili bir sözleşme imzalanması - telif ücreti ödenmesi vs. gibi bir durum olmadı. Şimdi ben bu makalemi başka bir hukuk dergisinde telif ücretri alarak yayınlatsam bir sorunla karşılaşır mıyım?
Bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim....
Old 22-02-2011, 00:11   #2
BALDIRAN

Yazınız üzerindeki her türlü hakkınızı (telif hakkı/yayın hakkı vs.) ilk dergiye devrettiğinize3 dair bir sözleşme varsa yaşayabilirsiniz diye düşünüyorum.Saygılar
Old 22-02-2011, 12:42   #3
Admin

FSEK madde 8:
Alıntı:
FSEK MADDE 8. İKİNCİ BÖLÜM: ESER SAHİBİ

A TARİF:

I - GENEL OLARAK:

(Değişik madde: 03/03/2001 - 4630/5. md.)

Bir eserin sahibi onu meydana getirendir.

...

FSEK madde 14:
Alıntı:
FSEK MADDE 14. II - MANEVİ HAKLAR:

1. UMUMA ARZ SALAHİYETİ:

Bir eserin umuma arzedilip edilmemesini, yayımlanma zamanını ve tarzını munhasıran eser sahibi tayin eder.

FSEK madde 48:
Alıntı:
FSEK MADDE 48. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: SÖZLEŞME VE TASARRUFLAR

A HAYATTA VAKİ TASARRUFLAR:

I - ASLİ İKTİSAP:

Eser sahibi veya mirasçıları kendilerine kanunen tanınan mali hakları süre, yer ve muhteva itibariyle mahdut veya gayrimahdut, karşılıklı veya karşılıksız olarak başkalarına devredebilirler.

Mali hakları sadece kullanma salahiyeti de diğer bir kimseye bırakılabilir.

Buna göre eğer makalenizin yayınlandığı platforma haklarınızı devrettiyseniz ve münhasır yayın hakkı verdiyseniz, yayını başka platforma göndermeniz sözleşmeye aykırılık teşkil eder, eğer böyle bir devir söz konusu olmadıysa eser sahibi olarak o eserle ilgili tüm haklarınızı dilediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi