Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma bitmedi ortak kira evi boşaltabılır mıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2010, 21:06   #1
Konuk

Varsayılan boşanma bitmedi ortak kira evi boşaltabılır mıyım?

merhaba,ben 8 ay evlı kaldıktan sonra eşimden ayrılmaya karar verdım ve boşanma davası açtım.o da bana karşı boşanma davası açtı.aramızda anlaşma olmasıda pek mümkün görünmüyor.davamız 9 aydır sürüyor.boşanma davası açtığımda aile mahkemesine basvurdum eşimden şiddet gördüğümü, sağlık raporumu,ortak eve giremediğimi eşimin anahtarları degıstırdıgını beyan ettım.hakimde beş ay boyunca evın bana tahsis edilmesini eşimin bana evıme aıleme yaklaşmamasını ve ortak evin kira ve giderleri için 400 tl tedbir nafakası ödenmesine karar verdi. üç ay önce koruma kararım bitti.bundan sonrada eşim bana nafaka ödemeyi kesti.eşimin avukatına ortak evin kirasını ödeyemediğimi ev sahibinın kirayı ödeyin diye benı ve aılemı aradığını,kiranın yarısını göndermesini istediğimi belirttiğimde,avukatı tedbir nafakası bitti kira ödememiz konusunda karar yok dedi.bugun boşanma duruşmamız vardı.avukatım zor durumda olduğumu ev kiramı ödeyemediğimi eşimin katkıda bulunmadığını mağdur olduğumu söylediğinde hakim bir dahaki duruşmya kadar düşüneceğini söylemiş.ancak bır dahakı duruşma şubatta ve ben kirayı ödeyebılcek durumda deılım.kontrat benım ustume ev sahıbı sureklı benı arıyor.ben artık aılemle yasıorum.karsı tarafda aılesıyle yasıyor.ama kalmadıgım evın kırasını tek basıma ödemek zorunda bırakılıyorum.bır dahakı durusmaya kadar bes aylık kira birikmiş olacak.eşya paylaşalım denılıyor ancak karşı taraf ilgilenmiyor.avukatım evi boşalt esyaları depoya koy dıyor. ancak depo kıralayacak evı tasıtacak maddi gücüm yok..eşyalar umurumda deil ikinci el eşya alan kişilere versem ordan aldıgım parayla uc aylık bırıkmıs kırayı ödesem suçlu olurmuyum dıyorum..tavsıyelerınızı rıca edıyorum..
Old 15-12-2010, 09:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ev eşyalarınız evlilik birliği içinde, karşılığı verilerek alınmışsa edinilmiş maldır. Ve eşinizin de bu eşyaların yarı değerleri üzerinde "alacak" hakkı vardır. Ancak bununla ilgili boşanmanın kesinleşmesinden sonra dava açması gerekecektir.

Cezai bakımdan boşanma gerçekleşmediği için, eşyalarla ilgili tasarrufunuzun suç oluşturmayacağı kanaatindeyim. Ama belirttiğim gibi hukuki talep hakları vardır. Eşinizin kişisel eşyalarına ise dokunmamanız gerekir.

Aşağıdaki linki de okuyunuz lütfen.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...758#post270758

Avukatınızla tekrar görüşmenizi, eşinizin almak istediği eşyaları alması için yazılı taahhütlü mektup veya ihtar gönderilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi