Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK avukatlığının maddi getirisi ve Büro masrafları

Yanıt
Old 09-02-2010, 19:53   #1
stjav06

Varsayılan CMK avukatlığının maddi getirisi ve Büro masrafları

ben Ankara barosuna kayıtlı stajer avukatım.Ve malum nedenlerden dolayı staj biter bitmez büro açmak istiyorum.Pek fazla çevrem olduğu söylenemez acaba cmk avukatlığı yaparak büro masraflarımı çıkarabilirmiyim.Çıkaramazsam yıllık ne kadar bir gelir elde edebilirim.Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim.
Old 09-02-2010, 22:23   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Meslektaşım;
Ben de zamanında Ankara'da avukatlık yapmış bir meslektaşınız olarak şunu söyleyebilirim:
Bildiğiniz üzere; Ankara'da avukatlık büroları genellikle Adliyeye yakın olduğu için Sıhhiye, Necatibey ve Kızılay'da toplanmaktadır.
Yeni bir avukat olarak, eğer tek başınıza büro açacaksanız, Sıhhiye Cihan Sokak ya da Toros Sokakta büro tutmanızı tavsiye ederim. Buradaki orta büyüklükteki bir büronun aylık kirası 600-700 TL'dir. Aylık yaklaşık 230 TL sigorta primi ödemeniz gerekiyor. Bir de büronun elektrik, su ve doğalgaz faturası var. Ayrıca yanınıza bir sekreter alacaksanız, en azından asgari ücret+sigorta primini ödemeniz gerekiyor ki, bu durumda aylık ortalama gideriniz 1500-2000 TL arasında olacaktır.
Ankara'da çok avukat olduğu için CMK'dan gelece gelir aylık en fazla 500 TL dir ki, bu büro masraflarını karşılamaz.
Size tavsiyem, ilk etapta yanınıza sekreter almamanız ve varsa avukat arkadaşlarınızla beraber büro açmanızdır.
Şimdiden bol şans ve başarılar.
Old 10-02-2010, 11:39   #3
Av.Derya Ateş

Öncelikle hayatınızda bol şanslar. Serbest avukatlık yapma kararı ciddi bir karardır. özellikle ilk bir yıl eğer bir birikiminiz yoksa biraz destek görmeniz gerekebilir. ama mutlaka böyle olacak diyede birşey yok. hiç ummadığınız biri bir dava getirebilir, toplu bir dava alma şansını yakalayabilirsiniz yani herşey olabilir. ilk yıllarda hergün sabah umutla kalkıyordum. çok şükür biz o dönemi atlattık. sabır ve cesaretle bu zorlukları aşabilirsiniz. şunuda belirtmek isterim. sadece Cmk avukatlığı büro giderini dahi karşılamaz. hem ödemeler çok düzenli olmadığı için riskli olabilir.
Avukatlıkta meslek tecrübeside çok önemli. bunları iyi düşünüp ona göre büro açmaya karar vermelisiniz.
Old 10-02-2010, 16:24   #4
Av. Asena

"Hayırlısı olsun" diyerek başlamak istiyorum. Fakülteyi ankara'da okudum, stajımı Ankara Barosunda yaptım ve mesleğe de Ankara Barosuna bağlı olarak başladım. Ancak tek başıma büro açmak benim için o zaman lükstü, hele de Ankara ortamında.. Staj yaptığım ve devamında da avukat olarak çalıştığım büro Kolej metro çıkışına yakın, Sağlık sokaktaydı. Kiralar 2007-2008'de 750 civarındaydı. SSK, vergi (her ay KDV+3 ayda bir stopaj vb), elektrik,su,ısınma,internet,telefon,yemek,yol,sekr eter maaşı+ssk(+belki yol,yemek) derken aylık gider 2000 TL'yi bulur. Ofisi açtığınız anda kapıda müvekkillerin birikmeyeceği de düşünüldüğünde en başta bir birikiminizin olması, ve bu birikimin rahatça erimesine de izninizin olması gerekiyor (İç karartacı olmamıştır umarım)

CMK'ya kaydolup müdafilik yapmanızı öneririm. İşleyişi öğrenmek ve ceza usulünün uygulamadaki yerini anlamak için bu denizde yüzmeniz gerekiyor. Ancak ödeneklerin ne zaman geldiğini bilemediğimiz için (her ay belli bir miktar ödenmediği için genellikle -genellikle mi pardon yanlış söyledim, ara sıra diyecektim - ödeme yapıldığı için evraklarınız birikir ve tüm evrakların ödemesi yapılmaz, cüzi miktarlı ödemeler yapılır) sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tavsiyem, Ankara gibi büyük bir şehirde birkaç meslektaşınızla hareket etmeniz ve ilk etapta sekreter çalıştırmamanız. Sıhhiye yani adliye yakınlarındaki büroların kiraları hala ucuzdur diye düşünüyorum. Bir süre sonra da yani gelir gideri dengelediğinizde de kendi büronuzu açabilirsiniz.

Ama yinde de tek başıma çalışacağım diyenlerdenseniz, Ankara'da benim gösteremediğim cesareti gösterecek olmanızdan ötürü önce takdirlerimi sunmak isterim.

Şimdiden kolay gelsin..
Old 10-02-2010, 22:34   #5
stjav06

Cevap yazan tüm meslek üstadlarıda teşekkür ederim.Büroyu 2 arkadaş açacagız.5-6 ay yetecek birikimimiz var.Allah utandırmasın.
Old 17-03-2010, 23:25   #6
Av_Mustafa

Bu bilgilendirici cevaplar benim için de iyi oldu,teşşekürler meslektaşlarım (inşaallah.Ben de Konya'da stajyer avukatım ve ben de Ankara'da değilk ama Konya'da acaba kendi başıma büro açabilir miyim diye düşünüyordum.Fakat cevaplar pek olumlu değil galiba.saygı ile.
Old 09-12-2013, 13:19   #7
Senatus

sayın stjav06, son durum nedir merak ettim. 2014'e iyice yaklaşırken kendi büronuzu kurdunuz mu yoksa arkadaşınızla yola devam mı dediniz? umarım işler yolundadır
Old 09-12-2013, 15:50   #8
Av.Selen Çelik

Bende Ankara okumuş ve staj yapmış biri olarak stajımın bitim günü itibariyle yine Ankara'da ofis açtım. Yaklaşık sekiz aydır devam ediyorum. Kendi kendine dönüyor mu derseniz, bu kadar zaman geçmesine rağmen hala bir ay bir ayı tutmuyor. Eğer ki içeride biraz paranız yoksa, tabi biraz da sabrınız, kolay bir şey değil.
Bende merak ettim gerçekten stjav06 şu an ne durumda?
Devam etmeli miyim, yoksa yol yakınken başka yola mı kaymalı mıyım!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi