Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davaya dahil edilme talebimi geri alabilirmiyim

Yanıt
Old 21-05-2012, 15:50   #1
av.se

Varsayılan davaya dahil edilme talebimi geri alabilirmiyim

Değerli arkadaşlarım..aşağıda ayrıntılarını izah ettiğim konuya ilişkin düşüncelerinize ihitiyacım var..ilgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Asıl işveren alt işveren ve taşeron ilişkisi ile birbirinebağlı dört şirkete karşı, bu şirketlerce yapılan inşaat da ölen iki çocuk için,müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulmaları talepli tazminat davası açtım..Davalariki ayrı mahkemeye düştü..

Davalardan birinde gelen bilirkişi raporu, davalıların vedava dışı belediyenin müştereken ve müteselsilen sorumlu olduğu yönünde oldu.

Diğer davada gelen bilirkişi raporunda belirli oranlardakusur tespiti yapıldı, müştereken ve müteselsilen ifadesine yer verilmedi ve%40 kusur dava dışı belediyeye verildi.. belediyenin davaya dahil edilmesinitalep ettim..davalılar muvafakat ettiler. Mahkemece HMK 124. Uyarınca belediyenindavaya dahil edilmesi için dava dilekçesi ve delil listesi ile duruşma günününbelediyeye tebliğ edilmesine masrafın davacı tarafça karşılanmasına kararverildi. Bu davada belediyenin davaya dahil edilmesine ilişkin talebimi gerialmam veyahut da ara kararı için masraf vermemem neticesi belediyenin davayadahil edilmemesi halinde ne olabilir?? Yada bu davranışlar belediyenin davayadahil edilmesini engeller mi, mahkeme belediyenin dahil edilmesi konusunda ısrarcıdavranır mı??
Old 22-05-2012, 09:29   #2
Av.Gök

Sayın meslektaşım, bence geri almanız mümkün. Davadan feragat mümkünse, bu tür taleplerin de geri alınması mümkündür. çünkü daha sizin bu iradeniz Belediye ye ulaşmamıştır. Masraf vermezseniz ve bu talebimizden de vazgeçiyoruz derseniz bir sorun olmaz ve hakim kabul eder.Ancak eğer ihbar talebiniz ulaşsaydı, bu durumda bence karşı tarafın vazgeçmenize muvafakat etmesi gerekirdi diye düşünüyorum.iyi çalışmalar dilerim
Old 23-05-2012, 17:11   #3
av.se

Raşit Bey selamlar,
Cevabınız için çok teşekkür ederim..Konuya ilişkin asıl sormak istediğim bilirkişi raporunda %33 belediye kusurlu görünüyor..talebim 'müştereken ve müteselsilen davalılardan tahsili' yönünde..mevcut davamda belediye taraf değil..bilirkişi raporunda ise belediye %33 kusur sahibi..bu durumda belediyeye ilişkin davaya dahil edilme talebimi geri alırsam , belediyenin %33 kusurlu olduğunu söyleyen bilirkişi raporunun akıbetini merak ediyorum..Yani bu halde %33 lük kusur tespiti durumu sadece mevcut davalıların belediyeye yönelik bir rücu davasında kullanılabilecek bi şey midir??yoksa benim talep ettiğim tazminat miktarının %33 lük kısmı bu davadan ayrı mı tutulacaktır??İlginiz için tekrar çok teşekkür ederim.
Old 23-05-2012, 18:36   #4
Av.Gök

Sayın meslektaşım, siz burada ihbarı neden geri alıyorsunuz?bu sizin aleyhinize bir durum yaratmaz mı? eğer mahkeme ihbarı kabul ettiyse ve davaya belediyeyi dahil ettiyse belediye de % 33 lük kısım için sorumlu olur, diğer davalılar da kalan % 67 den sorumlu olur. Kendi aralarında ileri de rücu davası açmak isterlerse buradaki bilirkişi raporu rücu davasında bağlayıcı olmaz, bu mahkeme tekrardan bilirkişi raporu isteyecektir diye düşünüyorum. Konuyu yanlış anlamadıysam bu şekilde sizin lehinize olur diye düşünüyorum. Ama siz talebinizi geri çekerseniz, ayrıca Belediyeye dava açarsınız, bu mahkemedeki davayla birleştirme istersiniz ama bu size ekstra harç masrafı doğurur. Oldu ki birleştirme talebiniz reddedildi, o zaman da belediyeye açtığınız davada mahkeme tekrardan kusur tespiti isteyecektir.
İyi çalışmalar dilerim
Old 24-05-2012, 10:33   #5
av.se

Raşit Bey selamlar,, ben meramımı tam anlatamamış olabilirim..aynı olayda iki çocuk öldü..diğer çocuğun davasında bilirkişi raporu kusur oranlarına yer vermeden davalıların dava dışı belediye ile müştereken ve müteselsilen sorumlu olacağı yönünde geldi..sorumda bahsettiğim davada ki bilirkişi raporunda ise ; belediyeye %33, diğer davalılara da çeşitli oranlarda kusur oranı verildi. bunun üzerine belediyeyi davaya dahil etmenin makul olacağını düşündüm ve bu yönde talepte bulundum..fakat mahkemenin mevcut davalıları tüm zarardan müşterek ve müteselsilen sorumlu tutması ihtimalini düşününce talebimi geri mi alsam acaba diye düşündüm..yani raporda %33 dava dışı belediye kusurlu bulunmuş iken ve belediyeyi davaya dahil etmeden bu davada tüm zararın davalılardan müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilebilirmi?? değilse mahkeme zararın %67 lik kısmı için mi hüküm oluşturur??umarım bu defa sorabilmişimdir. İlginiz ve ayırdığınız mesainiz için çok teşekkür ederim üstadım..
Old 24-05-2012, 12:09   #6
Av. İlknur Sezgin Temel

Sn. av.se
Bilirkişinin kusur oranlarını tespit etmiş olması sizi yanıltmasın.
Bence her halukarda BK 50'ye göre kusur oranlarına bakılmaksızın müteselsilen sorumludurlar.
Kusur oranları ancak onların birbirlerine karşı açacakları rücu davası için geçerlidir.

Endişeniz varsa ve belediyeyi dahili davalı yapmadan da zararı diğer davalılardan tahsil imkanınız varsa, mevcut davalarınızı bu şekilde sürdürün, tahsilatınızı yapın. Belediye ile, size tazminatı ödemiş olan uğraşsın.
Old 28-05-2012, 20:02   #7
Av.Gök

Sayın meslektaşım Belediye davaya dahil olsa bile bence burada müteselsil sorumluluk gereği her biri sorumlu olacaktır. Belediyeyi dahil etmezseniz de yine kalanlardan da müteselsilen tahsiline karar verilir. Sayın İlknur hanımın da dediği gibi kusur oranları yanıltıcı olmasın.
Old 30-05-2012, 09:47   #8
av.se

Değerli arkadaşlarım..cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum..Konu ile ilgili yaptığım araştırmada HMK.m.124'ün sadece maddi hata sonucu tarafın eksik yada yanlış gösterilmesi durumunda uygulanabileceğini, bu maddenin davaya taraf eklemeye olanak vermediğini öğrenmiş bulunmaktayım..Paylaşmak istedim..Tekrar çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi