Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

seçmeli avukatlık dersi konsa nasıl olur?

Yanıt
Old 11-07-2006, 14:03   #1
obaykan

Varsayılan seçmeli avukatlık dersi konsa nasıl olur?

hukuk fakültelerinden yeni mezun olan arkadaşlarımızın çoğu dilekçe nasıl yazılır,avukatlık mesleğinin zorulukları nelerdir bilmezken mezun oldukları gibi hemen avukatlık stajını başlatmaya koşuyorlar.Staj eğitim merkezinde konuştuğum bazı arkadaşlarım mesleğin içine girdikleri anda okulda okutulan teorik bilgiyle gerçek hayattaki pratik bilgi arasında sıkışıp kalıyorlar ve gerçekten çok zorlanıyorlar bu devrede.Sizce bazı barolarda uygulandığı gibi hukuk fakültelerine uygulamalı avukatlık be meslek ilke ve kuralları dersi konsa nasıl olur?Hem hukukçu arkadaşlarımız avukatlık mesleğini tanırlar hemde avukatlık sınavı konusunda bilgi sahibi olur kafalarındaki soru işaretlerini bir nebze de olsa gidermiş olurlar.saygılarımla...
Old 12-07-2006, 12:11   #2
hukukçu42

Çok güzel olur.

Benim mezun olduğum fakültede bu ders Avukatlık hukuku olarak okutulmuştu. Başkasının hakkını ve hukukunu savunabilmek için öncelikle avukat olarak kendi hak ve yükümlülüklerimizi bilmemiz gerekiyor.

Bir çok meslektaşımız en azından meslek kurallarını bilmediği için müvekkile veya meslektaşına hatalı davranışlarda buluna biliyor. ve sonuç: Disiplin Cezası
Old 12-07-2006, 13:03   #3
taze mezun yalçın

bu sene bizde vardı avukatlık dersi 4.sınıfın 2.döneminde okutuldu,çokta faydasını gördüm...
Old 21-09-2006, 21:56   #4
gulsumsen

Varsayılan bizde de var.

ben istanbul üniversitesinden bu sene mezun oldum.son dönemde avukatlık hukuku dersi aldık.seçmeli bir ders.ama bu derste dilekçenin nasıl yazıldığını ögrenmiyoruz.avukatların hak ve yükümlülüklerini öğrendik.faydalı oldugunu düşünüyorum.üstelik bu dersi seçenlerin sayısı hiç de az degil.bence her okulda olmalı..
Old 21-09-2006, 22:33   #5
PINAR YILMAZ

Bizim okulumuzda da dördüncü sınıfta seçimlik ders olarak okutuluyor.Dilekçe yazımını olmasada avukatlık hak ve yükümlülüklerini öğrenmek açısından faydalı bir ders.Fakat ben bu yıl o dersi seçmedim maalesef.Derse dekanımız giriyormuşta Seçimlik dersten de büte kalınmaz ki canım )))
Old 13-10-2006, 17:25   #6
av.ilyasmeral

bilindiği uzere hukuk fakultelerı devam zorunluluğu olmayan fakulteler. buda bu fakultenın öğrenciler ıcın bı avantaj. zaten coğu öğrencı dersı takıp etmıyor bu esnadakı zamanlarını bos gecırmeyıp adlıyelere ve burolara gıderek teorık bılgılerı ıle pratık yapabılırler.. ben yapıyorum mesela haftada bır istanbul ağır ceza mahkemesıne durusma dınlemeye gıderım
Old 28-12-2006, 21:34   #7
didem kunal

Varsayılan fakultelere avukatlık dersı konsa nasıl olur?

ızmırdekı hukuk fakultesıne boyle uygulamalı bır ders kondugunu duydum fakat ordan mezun olan bır arkadas bunun kafa kurcalamaktan baska bırsey olmadıgını soyledı.sadece ogretıyı bılmek ve sıfır teorıyle staja atılıp kendı tırnaklarınla kazıyarak zorluklarını dırek gercek oratmında yasayarak ogrenmenın daha saglıklı oldugunu soyledı.bende bu dusunceye tamamen katılıyorum.sanal olan hersey aslınsda gercekten cok uzaktır.fakultede bu ders sadece dıger dersler gıbı anlatılarak en cok bır mahkeme kurarak yurutulebılır ama sanal bır adlıye kurabılırmısınız?adlıye korıdorunun tozunu yutacaksın, mubasır ya da kalemde kı bırkac memurdan azar yıyeceksın sonra satjer oldugun ıcın en son senın ısın yapılacak ve sen saatlerce bekleyeceksın,baro bunyesınde yapılan konferanslarda sadece salonu doldurmak adına zorunlu katılımın olacak vb... eee bunları bıre bır yasamadan asla işi öğrenemezsınız arkadaslar yapmayın lutfen
Old 29-12-2006, 03:01   #8
Mert Evrenkaya

Ben Dokuz Eylül Hukuk Fakültesinde okuyorum bizde 4. sınıfta avukatlık hukuku dersi mevcut ve probleme dayalı öğretim denen aktif eğitimin içinden biri olarak çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.Avukat yanında staj yaparken öğrediklerimizin çok faydası olduğunu gördüm.Ayrıca bizde sadece aktif öğretim değil klasik denilen teoriye dayalı öğretim de verilmekte.Aktif derslere devam zorunlu ve klasik derslere girmeden de aktif derslerde başarı sağlanamıyor bu yüzden klasik derslere de katılım yeterince yoğun.Bu dersler sadece pratiğe yönelik olmadığı gibi teorik bilgilerin pekişmesini ve konuşma kabiliyetinin artmasını da sağlıyor.Sonuç olarak tüm hukuk fakütelerinde uygulanması gerektiğini düşünüyorum.
Old 29-12-2006, 08:55   #9
Av.Duygu Keleş

Fakültede Avukatlık Hukuku dersini 2 bölüm de zorunlu seçmeli olarak aldık ve ilk bölümde Avukatlık Kanunu ,meslek kurallarını;2.bölümde ize dilekçe yazmayı öğrendik.Hatta final sınavımızda hocamız sadece kurmuş olduğu bir olay üzerine dava dilekçesi yazmamızı istemişti.Esasında çok küçük bir atılım olarak gözükse de staja başladığımızda en azından bir dilekçenin şekli şartlarının neler olduğunu biliyorduk.
Old 29-12-2006, 17:44   #10
s.güler

Okullarda olması çok faydalı olur ama her okulda olmadığını düşünüyorum.Bu açığı staj sırasında baro eğitim merkezleri kapatmalı bence Ankara barosunun stajerlere bu şekilde çalışmalar yaptırdığını ve çok yararlı olduğunu söyleyebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi