Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesinleşmiş Boşanma İlamı ile İhtiyati Haciz Kararı Almak

Yanıt
Old 29-11-2010, 12:58   #1
denipre

Varsayılan Kesinleşmiş Boşanma İlamı ile İhtiyati Haciz Kararı Almak

Kesinleşmiş bir boşanma ilamı için ihitiyati haciz karar alarak tazminat ,kesinleşmeden sonraki biriken yoksulluk ve iştirak alacaklarını icraya koymak istiyorum.

1-Görevli mahkeme sizce asliye hukuk mu yoksa aile mahkemesi midir?
2-İhtiyati haciz miktarı tayininde,kesinleşme tarihinden sonra birikmiş alacaklar olduğundan sizce bunların yasal faizi ile hesabını yapıp o miktarı mı istemeliyim?Aynı durum tazminat ile yargılama gideri ve ücreti vekalet içinde geçerli.Zira hakimin tek tek her nafaka için yasal faiz hesabı yapmasını beklemek zor.Nasıl bir yol önerirsiniz?
3-Son olarak boşanma için verilen vekalet ile söz konusu ilamın icrasını yapabilirmiyiz? Vekalette boşanma davası ile ilgili her türlü dava ve takip ibaresi var-münferit olarak dava ve takip yetkisi yok )
Saygılar
Old 29-11-2010, 13:19   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Asliye Hukuk Mahkemesi görevlidir. Faizini de talep etmenizi öneririm. Dilekçenize faiz hesap tablosunu da ekleyin. Vekaletnamede boşanma davası ile ilgili her türlü takip yetkisi de bulunduğuna ve ilam da boşanma ilamı olduğuna göre yeni vekaletname almanıza gerek bulunmadığını düşünüyorum. KOLAY GELSİN
Old 29-11-2010, 14:40   #3
denipre

Asliye hukuk konusunda ben de netim.Ancak bazı arkadaşların farklı yorumları tereddüte düşürmüştü.
Faiz hesaplamasını yaparak tespit ettiğim değer üzerinden yahut mahkemenin uygun göreceği değer üzerinden terditli olarak talep etmek niyetindeyim.Zira bu halde tümden red etme olasılığı ortadan kalkacak gibi geliyor.Saygılar
Old 29-11-2010, 14:41   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denipre
Kesinleşmiş bir boşanma ilamı için ihitiyati haciz karar alarak tazminat ,kesinleşmeden sonraki biriken yoksulluk ve iştirak alacaklarını icraya koymak istiyorum.

1-Görevli mahkeme sizce asliye hukuk mu yoksa aile mahkemesi midir?
2-İhtiyati haciz miktarı tayininde,kesinleşme tarihinden sonra birikmiş alacaklar olduğundan sizce bunların yasal faizi ile hesabını yapıp o miktarı mı istemeliyim?Aynı durum tazminat ile yargılama gideri ve ücreti vekalet içinde geçerli.Zira hakimin tek tek her nafaka için yasal faiz hesabı yapmasını beklemek zor.Nasıl bir yol önerirsiniz?
3-Son olarak boşanma için verilen vekalet ile söz konusu ilamın icrasını yapabilirmiyiz? Vekalette boşanma davası ile ilgili her türlü dava ve takip ibaresi var-münferit olarak dava ve takip yetkisi yok )
Saygılar

1- Karar aile mahkemesinin kararı olduğu için, ihtiyati haciz için de aile mahkemesi görevlidir.

2- Mahkemeler, faiz alacağı için ihtiyati haciz kararı vermemektedir. Talep ederseniz, sonucunu da yazın lütfen. Asıl alacak için talepte bulunursanız, icrai takibe geçerken faizleri ayrıca takip talebine yazın.

3- Bu hususta verilen cevaba katılmaktayım.
Old 29-11-2010, 15:03   #5
denipre

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
1- Karar aile mahkemesinin kararı olduğu için, ihtiyati haciz için de aile mahkemesi görevlidir.

2- Mahkemeler, faiz alacağı için ihtiyati haciz kararı vermemektedir. Talep ederseniz, sonucunu da yazın lütfen. Asıl alacak için talepte bulunursanız, icrai takibe geçerken faizleri ayrıca takip talebine yazın.

3- Bu hususta verilen cevaba katılmaktayım.

Sayın Ergin
Tereddütte kaldığım için kararı veren aile mahkemesi ile görüştüm.Şifahi olarak böyle bir karar veremeyeceklerini asliye hukuk mahkemelerinin görevli olduğunu belirtti.Sanırım uygulama da farklılık var.Ancak bu konuda içtihatta yok galiba.
Faiz noktasında sorunu çözmek için terditli talepde bulunmayı düşünüyorum.Saygılar.
Old 29-11-2010, 15:05   #6
üye29588

Aile mahkemesinin vermiş olduğu bir karardan dolayı ihtiyati haciz talep edilmesi için Aile Mahkemesi'ne başvurmak mümkündür.Vekaletnameniz genel vekalatname olduğu için zaten ayrıca vekaletname çıkarmak gerekmemektedir.Zira ilama ilişkin olarak da takip yetkisini barındırmaktadır.Faizi de talep edin aksi halde düşünen mahkeme reddetsin faiz yönünden talebinizi..
Old 29-11-2010, 15:10   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denipre
Sayın Ergin
Tereddütte kaldığım için kararı veren aile mahkemesi ile görüştüm.Şifahi olarak böyle bir karar veremeyeceklerini asliye hukuk mahkemelerinin görevli olduğunu belirtti.Sanırım uygulama da farklılık var.Ancak bu konuda içtihatta yok galiba.
Faiz noktasında sorunu çözmek için terditli talepde bulunmayı düşünüyorum.Saygılar.

Benzer konu aşağıdaki linkte tartışıldı. İş mahkemesinin görev alanına giren işler bakımından verilecek ihtiyati haciz kararında da görevli mahkemenin iş mahkemesi olduğuna dair, Yargıtay kararı da linkte bulunmaktadır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24871
Old 29-11-2010, 19:20   #8
denipre

İlgili forumu inceledim.Görev kamu düzenine ilişkin olduğundan İlgili Yargıtay kararına göre de münhasıran Aile Mahkemesi'nin görevli olduğu sonucunu çıkarabiliriz.Ancak belirttiğim üzere örneğin kesinleşmiş işçi alacakları için Asliye Hukuk mahkemelerinin verdiği bir çok ihtiyati haciz kararı mevcut.Uygulama bu yönde.Ancak Aile Mahkemesi ilamı için ihtiyati haciz kararı alınması pek sık rastlanan bir durum olmadığından bu konuda uygulama da yeknesaklık yok.Saygılar
Old 29-11-2010, 19:37   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan denipre
İlgili forumu inceledim.Görev kamu düzenine ilişkin olduğundan İlgili Yargıtay kararına göre de münhasıran Aile Mahkemesi'nin görevli olduğu sonucunu çıkarabiliriz.Ancak belirttiğim üzere örneğin kesinleşmiş işçi alacakları için Asliye Hukuk mahkemelerinin verdiği bir çok ihtiyati haciz kararı mevcut.Uygulama bu yönde.Ancak Aile Mahkemesi ilamı için ihtiyati haciz kararı alınması pek sık rastlanan bir durum olmadığından bu konuda uygulama da yeknesaklık yok.Saygılar

Ben de aldım. Ama ya borçlu taraf itiraz ederse...Kesinlikle itiraz kabul görür.
Old 10-09-2013, 15:43   #10
merbas

Varsayılan kesinlesmis nbosanma karari icin ihtiyati haciz

Merhabalar,

Kesinlesmis bosanma kararinda verilen maddi ve manevi tazminat alacaginin tahsili icin ihtiyati haciz basvurusunda bulunmayi dusunuyorum. Bilindigi uzere, kesinlesmeyle birlikte bosanma davasi sirasinda verilen ihtiyati tedbir kararinin hukmu kalmadi. Bosanma ilamlari soz konusu oldugunda uygulamada ihtiyati haciz talepleri kabul ediliyor mu? Borclunun mal kacirip kacirmayacagini bilmiyoruz ama muvekkilin alacagini tahsil edememesinden kaygi duyuyorum. Bu konuda deneyimi olan meslektaslarim bilgilerini paylasirlarsa memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.
Old 10-09-2013, 15:48   #11
akilinc

Alıntı:
Yazan merbas
Merhabalar,

Kesinlesmis bosanma kararinda verilen maddi ve manevi tazminat alacaginin tahsili icin ihtiyati haciz basvurusunda bulunmayi dusunuyorum. Bilindigi uzere, kesinlesmeyle birlikte bosanma davasi sirasinda verilen ihtiyati tedbir kararinin hukmu kalmadi. Bosanma ilamlari soz konusu oldugunda uygulamada ihtiyati haciz talepleri kabul ediliyor mu? Borclunun mal kacirip kacirmayacagini bilmiyoruz ama muvekkilin alacagini tahsil edememesinden kaygi duyuyorum. Bu konuda deneyimi olan meslektaslarim bilgilerini paylasirlarsa memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.

Aile mahkemesinden ihtiyati haciz talebinde bulunabilirsiniz. Mahkeme ilamı olduğu için teminat aranmaksızın kararı alırsınız.
Old 10-09-2013, 16:15   #12
merbas

Alıntı:
Yazan akilinc
Aile mahkemesinden ihtiyati haciz talebinde bulunabilirsiniz. Mahkeme ilamı olduğu için teminat aranmaksızın kararı alırsınız.

Sayin meslektasim, oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim. Bosanma ilamlari soz konusu oldugunda, ihtiyati haciz yolu pek basvurulan bir yol degil. Bu nedenle, asil olarak merak ettigim, aile mahkemelerinin bu tur talepleri kabul edip etmedikleri, varsa meslektaslarin konuyla ilgili deneyimleridir. İyi calismalar dilegimle.
Old 10-09-2013, 16:19   #13
akilinc

Alıntı:
Yazan merbas
Sayin meslektasim, oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim. Bosanma ilamlari soz konusu oldugunda, ihtiyati haciz yolu pek basvurulan bir yol degil. Bu nedenle, asil olarak merak ettigim, aile mahkemelerinin bu tur talepleri kabul edip etmedikleri, varsa meslektaslarin konuyla ilgili deneyimleridir. İyi calismalar dilegimle.

Ben aile mahkemesine yaptığım başvuruda olumlu netice aldım.
Old 07-11-2017, 17:25   #14
yabgu

Bugün aile mahkemesi hakimi ile görüştüm. İhtiyati haciz kararı veremeyeceklerini. Söz konusu kararı vermekle asliye hukuk mahkemesinin görevli olduğu söyledi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi