Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ayrıldığım eşim çocuğumu kaçırmakla tehdit ediyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2011, 20:26   #1
Konuk

Varsayılan ayrıldığım eşim çocuğumu kaçırmakla tehdit ediyor

Merhabalar;
Eski eşimle 3 sene önce boşandık.Kendisi hapise girdi.Bu arada mahkeme oğlumun velayetini bana verdi.Sürekli oğlumu kaçırmakla beni tehdit ediyordu.Bu nedenle ona göstermekten korkuyorum.3 yıldır hapisteydi bugün çıkmış evimin kapısına dayanmış.Ailemle beraber yaşıyorum.Bana huzur vermiyor.Sürekli korku içindeyim ona göstermemek istiyorum çünkü çocuğumu kaçıracağına eminim.Bununla ilgili ne yapabilirim.Sürekli takip ve korku içindeyim.
Teşekkürler
Old 22-06-2011, 12:48   #2
kezzy

Sayın konuk; velayet kendisinde olmayan anne veya babanın çocuğu kaçırması Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiştir. Çocukla kişisel ilişki kurma hakkını kötüye kullanarak çocuğun kaçırılması veya kaçırılmakla tehdit edilmesi nedeniyle çocuğun baba ile görüşmelerinin yeniden düzenlenmesi istenebileceği gibi çocuğun menfaati gereği uzman kişilerden alınacak rapora göre kişisel ilişkinin kaldırılması da talep edilebilir.

Bir AVUKATTAN DOĞRUDAN profesyonel yardım almanız gerektiğini unutmayınız.
Old 22-06-2011, 15:12   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar;
Eski eşimle 3 sene önce boşandık.Kendisi hapise girdi.Bu arada mahkeme oğlumun velayetini bana verdi.Sürekli oğlumu kaçırmakla beni tehdit ediyordu.Bu nedenle ona göstermekten korkuyorum.3 yıldır hapisteydi bugün çıkmış evimin kapısına dayanmış.Ailemle beraber yaşıyorum.Bana huzur vermiyor.Sürekli korku içindeyim ona göstermemek istiyorum çünkü çocuğumu kaçıracağına eminim.Bununla ilgili ne yapabilirim.Sürekli takip ve korku içindeyim.
Teşekkürler

Sayın konuk,

Yukarıda meslektaşımın yazdıklarına ek olarak;
- Babasının çocukla görüşmesine dair bir icra takibi yapılmadıysa ve çocuğunuzun zarar göreceğini düşünüyorsanız, görüştürmeyebilirsiniz.
- Bu hususta icra takibi yapılıp, icra memurları ile çocuğu teslim almaya gelindi ise Aile Mahkemesi'ne başvurarak, yukarıda meslektaşımın belirttiği gibi kişisel ilişkinin sınırlandırılmasını ya da kaldırılmasını isteyebilirsiniz.
- 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun, kanunun amacına uygun olarak eski eşler hakkında da uygulanmalıdır. Bu hususta uygulama birliği henüz sağlanmamış olsa da, Aile Mahkemesi'nden bu kanuna dayanarak tedbir talep edebilirsiniz.
- Eski eşinizin konutunuza girmeye çalışması ve kapınıza dayanarak huzurunuzu bozması başlıbaşına suç olup, bu hususta en yakın polis ya da jandarmaya ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almayı ihmal etmeyiniz. Maddi durumunuz iyi değilse, başvurduğunuz adli makamdan Ceza Muhakemesi Kanunu (kısaca CMK) gereğince Baro'dan sizin için avukat görevlendirilmesinin istenmesini talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi