Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ailenin kız çocuğuna duygusal psikolojik şiddet uygulaması ailede ilgisizlik

Konuyu Kilitleyin
Old 27-02-2017, 22:41   #1
Konuk

Mutsuz Ailenin kız çocuğuna duygusal psikolojik şiddet uygulaması ailede ilgisizlik

Merhabalar ben bir lisede öğretmenim ve öğrencimin derslere ilgisizlik okula gelmeme sürekli ağlama durumlarından sonra konuşmamızın ardından öğrendiğim şeyleri sizlere aktarmak istiyorum, o da bir yardım beklediğinden dolayı. Kendisinin internete ulaşımı olmadığı ve benimde konuyla bilgim olmadığı için okulda herşeyi açık açık yazmasını istedim ve bana yazdığı şekilde yazıyorum ve acil yardımlarınızı bekliyorum 🙏🏻

Annem ve 2 ablam ile birlikte kalmaktayım. Babam 3.5 yıl önce öldü. Ailem benle ilgilenmemekte ve aşırı derece dışlamakta. En ufak olayda evde yemek yemem, temizlik gibi ihtiyaçlarım kısıtlanıyor ve evden kovuluyorum. Mevcut okulumu değiştirmek istediğimde izin verilmiyor aşağılayıcı hakaretler ediliyor "şerefsiz,rezil, iblis" gibi. Ve daha ağırları. Sağlık sorunu yaşadığımda hastaneye götürürken yediğim hakaretlerin haddi hesabı yok bunun için bile aşağılanıyorum. Duygusal açıdan şiddete uğruyorum diyebilirim. Beni ciddi anlamda tahrik edip sonra da sinirden ağlamama "psikolojin bozuk" diyorlar. Bu babamın ölümünden önce de hep vardı. Daha bugün evde patatesi sevmediğim için yemedim ve bunun için bile hakarete uğradım. Beni sürekli aşağıladılar küçüklüğümden beri. Hep başarısız olduğumu söylediler ve hiçbirşey yapamayacağımı. En mutlu günümü bile mahvediyorlar ve kasıtlı olarak üstüme geliyorlar depresyona ve aşırı sinire sürüklüyorlar kalbim ise aşırı siniri cidden kaldırmıyor (sinüs taşikardi) bunu bile bile yapıyorlar. Dişlerim çarpık mesela bununla sürekli alay etmekler. Ailem ediyorsa, herkes eder değil mi? Kendime güvenim saygım kalmadı mutluluğum kalmadı okuma isteğim kalmadı. Kalmak için yurt bulamıyorum evimin zaten yakın olmasını söylüyorlar. Ben artık bu aile ile kalmak istemiyorum

Bir ailenin çocuğunu bilerek bu hale getirmesinin herhangi bir cezası var mı? Dediğim gibi devamsızlığı çok fazla, derslere ilgisiz ve sürekli ağlarken görmekteyim. Üstelik son derece zayıf 50 kilodan 39 a düştüğünü söyledi bu hırpalamalar yüzünden ve daha 15 yaşında
Old 06-03-2017, 19:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Savcılığa suç duyurusunda bulunulabilinir. Suç maddesi aşağıdadır.

Alıntı:
Kötü muamele
MADDE 232. (1) Aynı konutta birlikte yaşadığı kişilerden birine karşı kötü muamelede bulunan kimse, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) İdaresi altında bulunan veya büyütmek, okutmak, bakmak, muhafaza etmek veya bir meslek veya sanat öğretmekle yükümlü olduğu kişi üzerinde, sahibi bulunduğu terbiye hakkından doğan disiplin yetkisini kötüye kullanan kişiye, bir yıla kadar hapis cezası verilir.

Sonrasında çocuğun üzerindeki velayet hakkını kötüye kullanan anne için velayetin kaldırılması davası ve çocuğa vasi tayin edilmesi davası açılabilir.

Çocuğun anne yanından alınıp çocuk esirgeme yurduna yerleştirilmesi Savcılıktan talep edilebilir.

Bu noktada çocuğun eziyet ve şiddet gördüğünü ispatlaması veya bu durumu bilen gören birilerinin ihbar etmesi, tanıklık etmesi de önem arzetmektedir.

Bu noktada öncelikle, Çocuğun sistematik olarak Psikolojik şiddete maruz kalıp kalmadığını, hasarı veya durumu tespit edebilmek için Üniversitelerin adli tıp anabilim dalına başvurarak çocuk hakkında bir rapor düzenlenmesini isteyebilirsiniz.

Ve Savcılığa yapılacak şikayet ve ihbarla da çocuk hakkında gerekli önlemlerin alınmasını isteyebilirsiniz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi