Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanyada ki kadinlarin haklari

Konuyu Kilitleyin
Old 27-12-2016, 14:22   #1
Konuk

Varsayılan Almanyada ki kadinlarin haklari

Iyi gunler.ben 34 yasindayim.4 yildir Almanya da yasiyorum ve 1 yasinda oglum var.buraya geldigimden beri esimle ciddi sorunlar yasiyoruz.bcogu zamanlar eve bakmiyor,para vermiyor, surekli evin icindeyim.yaklasik 4 ay once siddet uyguladi polis cagirdim ve 1 hafta uzaklastirdilar evden.eger ayrilirsam kendini oldurmekle tehdit etti beni.birkez daha denemye karar verdim.2 aya yakin hersey iyiydi ama simdi yine basladi psikolojik baskilara.gecen yil uzerime firma acti.simdi benim ogrenmek istedigim,eger firmayi kapatmazsa ben iflas edip cocugumu ve esyalarimi alip butun ayarlamalarimi yaptiktan sonra evden ayrila bilirmiyim?boyle bir durum ileriki zamanlar da benim aleyhime olabilir mi?gecen yil oturum aldim 3 yillik.2019 a kadar gecerli.ayrildigim zaman bu oturum gecersiz mi oluyor?bu arada limburg cevresinde oturuyorum.neler yapma hakkim var?cvp verebilirseniz sevinirim.simdiden tesekkur ederim..
Old 09-01-2017, 16:39   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Iyi gunler.ben 34 yasindayim.4 yildir Almanya da yasiyorum ve 1 yasinda oglum var.buraya geldigimden beri esimle ciddi sorunlar yasiyoruz.bcogu zamanlar eve bakmiyor,para vermiyor, surekli evin icindeyim.yaklasik 4 ay once siddet uyguladi polis cagirdim ve 1 hafta uzaklastirdilar evden.eger ayrilirsam kendini oldurmekle tehdit etti beni.birkez daha denemye karar verdim.2 aya yakin hersey iyiydi ama simdi yine basladi psikolojik baskilara.gecen yil uzerime firma acti.simdi benim ogrenmek istedigim,eger firmayi kapatmazsa ben iflas edip cocugumu ve esyalarimi alip butun ayarlamalarimi yaptiktan sonra evden ayrila bilirmiyim?boyle bir durum ileriki zamanlar da benim aleyhime olabilir mi?gecen yil oturum aldim 3 yillik.2019 a kadar gecerli.ayrildigim zaman bu oturum gecersiz mi oluyor?bu arada limburg cevresinde oturuyorum.neler yapma hakkim var?cvp verebilirseniz sevinirim.simdiden tesekkur ederim..

Merhaba Sayın Konuk,
durumunuzu oldukça iyi ve açık şekilde belirtmişsiniz. Buna rağmen sorunlarınızın çözümü için THS den verilebilecek bir cevabın yeterli olacağını zannetmiyorum. Eğer önceden Almanca bilmiyordu iseniz, dört yıllık Almanya ikametinin vereceği Almanca, uyum kurslarına gitmiş olsanız bile, meramınıza anlatmaya yetmez. Profesyonel yardıma ihtiyacınız var. Bu yardımı Size Limburg ve çevresinde faaliyet gösteren bir Borçlulara Yardım kuruluşu (Schuldnerberatung), Kadın sığınma evleri ve bir avukat verebilir.
Buna rağmen sorularınızı, verdiğiniz bilgilere dayanarak, şu şekilde cevaplandırabilirim:
1. Eşinizin sizin adınıza firma açması:
Firmayı açmak için gerekeli evrak ve dilekçeleri imzalayıp imzalamadığınız bilmiyorum. Sizin isminizi ve imzanızı kullanarak evrakları imzaladı ise kendisini sahtekarlıktan dolayı şikayet edebilirsiniz. Firma açış formalitelerini siz imzaladı iseniz. Gewerbeamt'a ( şehir idaresinin esnaflarla ilgili dairesi)ve İndustrie und Handelskammer'e (IHK = Endüstri ve Ticaret Odası) müracaat ederek oradaki kayıtlarınızı sildirebilirsiniz.
İşyerinin borcu varsa, bu borçlardan işyeri sahibi olarak siz sorumlu olduğunuzdan, bir Schuldnerberatungsstelle 'ye danışmanız gerekir, borçlardan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için. İşyerinin borcu yoksa ve işyeri iyi çalışıyorsa, eşinizle firmayı kendi adına kayıt ettirmesi için konuşmanız faydalı olur.
En önemlisi adınıza kayıtlı firmayı eşinizin değil, Sizin kapatmanız gerekir.
2. Eşyalarınız alıp evden ayrılıp ayrılamayacağınız:
Evden ayrıldığınızda gidebilecek bir yeriniz olup olmadığını ve Size yardımcı olabilecek birisinin olup olmadığını bilmiyorum. Bahsettiğim türden bir olanağınız yoksa bir kadın sığınma evine gitmeniz sizin için faydalı olur. Oradaki uzman personel Size gereken yardımda bulunur.
3. Oturma Müsaadesi:
Oturma müsaadesi bakımından herhangi bir sorunla karşılaşabileceğiniz zannetmiyorum, aile içi şiddete uğrayan kadınlara Alman Yabancılar Yasası birtakım kolaylıklar sağlıyor. Kadın sığınma evi bu konuda da Size yardımcı olur.
4. Boşanma, Nafaka ve Velayet konuları için Limburg ve çevresinde çalışan bir avukata danışmanız iyi olur. Geliriniz olmadığı için avukat ücretini devlet kasasından alır.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi