Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hukuki Yardım

Konuyu Kilitleyin
Old 11-12-2016, 19:24   #1
Konuk

Varsayılan Hukuki Yardım

Sayın Hukukçularımızdan yardımlarını istediğim iki soru var.
1- Eşime yoksulluk nafakası talepli bir dava açtım. Bu davayı açarken tanık talebim yoktu. Ancak eşimin dava dilekçesine verdiği cevap karşılığında tanık dinletmemin zorunlu olacağına karar verdim. Bu nedenle ön inceleme duruşmasında ya da benim vereceğim cevap dilekçesinde tanık dinletme talebimi belirtirsem kabul ve uygun görülür mü ? Bununla ilgili bir harç vs. var ise yatıracağım.
2- Boşanma davamız yerel mahkemede bir yıl öncesinde sonuçlandı. Sayın Yargıtay Makamında itirazda. Ben yerel mahkemenin nüfus müdürlüğüne gönderdiği yazıya istinaden eski eşimin nüfusundan düştüm ve kendi soyadımı kullanıyorum. Ancak eski eşim yeni davalarda halen kendisinin soyismini kullanıyor benim ismimin yanında. Nüfustan ne ne zaman düşülür ? Yerel Mahkemenin kararı ile mi yoksa Sayın Yargıtay Makamının kararından sonra mı ?
Sayın Hukukçularımıza verecekleri cevaplardan ve hukuki destekten dolayı şimdiden teşekkürlerimi iletirim. Saygılar. . . .
Old 15-12-2016, 10:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Nafaka davası basit yargılamaya tabidir.Dava dilekçesini vermekle davanın genişletilme yasağı başlar. Dilekçenizde tanık deliline dayanmışsanız tanık bildirebileceğinizi düşünüyorum.

Yine nafaka davasının basit yargılamaya tabi olması sebebi ile cevaba cevap verilmez.

Fakat sizin bir dilekçe ile tanıklarınızı dosyaya bildirmeniz ve ayrıca cevaba cevap değil de beyanda bulunmanızda bir sakınca elbette yoktur.

2-Boşanma kararı kesinleşmiş ise nüfus müdürlüğüne karar bildirilir ve boşanan kadın eşin hanesinden babasının hanesine geçiş yapar.Boşanan kadın -eğer evlilik soyadını kullanma kararı yoksa- evlenme öncesi taşıdığı soyadına geri döner.

Asıl olan nüfus müdürlüğündeki kayıtlardır.Boşandığınız eşiniz evlilik soyadını yazsa dahi nüfus kayıtları esas alınır.

Fakat boşanma kararı kesinleşmemiş ise hala evlilik soyadınız devam eder.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi