Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2016, 15:32   #1
Konuk

Soru evlilik dışı çocuk

Merhabalar benim 5 yaşında evlilik dışı bir çocuğum var. Babasını tanıyor çocuk benim üstüme ama baba yerinde babasının ismi yazıyor. Babası uyuşturucu maddeler kullanan ve şiddete eğilimli olan birisi. 6-7 ayda bir arıyor kızını görmek istiyor gördüğü zamanda kızıma iyi davranmıyor. Şimdi tekrar aradı ama ben telefonu açmadım haftaya seninle mahkemede görüşeceğiz dedi. Dava açarsa kazanabilme şansı var mı kızım onun soyadını mı alır? Kazanamaması için ne gibi şeyler sunmam gerekir tehdit mesajları duruyor başka da bir delilim yok. Evlensem kızımı evlendiğim kişinin üstüne alabilir miyim? Öyle olursa babası bir hak iddia edebilir mi?
Old 19-11-2016, 08:44   #2
Av. Hatun Olguner

Babası çocuğunuzu tanıyıp kendi soyadını çocuğa verebilir. Velayetin değiştirilmesi davası açarsa siz uyuşturucu kullandığını iddia ederek davanın reddini isteyebilirsiniz. Tıbbi raporla uyuşturucu kullanıp kullanmadığı ortaya çıkar. Çocuğun alıştığı çevreden ayrılmaması ve yaş küçüklüğü nedenleriyle velayet davasında kazanma şansı yüksek olan sizsiniz. Çocuğa iyi baktığınızı tanıklarla kanıtlayabilirsiniz.
Babası çocuğu nüfusuna alırsa siz de nafaka isteyebilirsiniz. Çocuğu evleneceğiniz kişinin nüfusuna almanız suçtur.(Soybağını değiştirme suçu) Bunu yapmamanızı öneririm. Evleneceğiniz kişinin nüfusuna kaydederseniz babası çocuğa kayyım tayin ettirerek soybağının reddi davası açtırabilir.Sizi de savcılığa şikayet edebilir.
Old 20-11-2016, 11:16   #3
Konuk

Varsayılan Cevap

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Fakat çocuğun şuan babası yok olarak gözüküyor yani benim soyadımı benim kimlik bilgilerimi taşıyor babası ortada yok ve evlendiğim kişi ona babalık yapmak üstüne almak istiyor bu neden suç olsun ki onu anlamadım şimdi olmasa bile ilerleyen zamanlarda bunu yapmayı zaten düşünüyordum. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz mümkünse?
Old 20-11-2016, 18:11   #4
Av. Hatun Olguner

Evleneceğiniz kişi çocuğunuzu evlatlık alabilir.(Koşulları varsa) Kendi nüfusuna kaydetmesi suç oluşturur.
Eşler en az 2(iki) yıl resmi nikahla evli olmak ya da 30 yaşını doldurmuş bulunmak koşuluyla birbirlerinin çocuklarını evlat edinebilirler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi