Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

annem evden çıkarılabilirmi ? hakları neler ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-06-2011, 15:11   #1
Konuk

Varsayılan annem evden çıkarılabilirmi ? hakları neler ?

merhaba ben bursadan yazıyorum . Annem çanakkalede ailesinin evinde yaşamakta . dul ve babamdan kalan dul aylığından başka hiçbir geliri bulunmuyor. şu an benim yanımda bulunmakta . annemin yokluğundan istifade ananem ve dedem evi müteahhide verdiklerini ve 15 gün içerisinde evi boşaltmasını ve oradan alacakları evde kendilerinin oturacağını söylüyolar . kendilerine ait başka bir evleri de bulunmakta . şimdi benim sormak istediğim şu : Annemin bu durumda kanun karşısında herhengi bi hakkı varmı ? yada dedikleri gibi evi boşaltmak zorundamı ? yani ananem ve dedem şu an 84-86 yaşlarındalar . bu hakka sahiplermi ? ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler
Old 24-06-2011, 15:01   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba ben bursadan yazıyorum . Annem çanakkalede ailesinin evinde yaşamakta . dul ve babamdan kalan dul aylığından başka hiçbir geliri bulunmuyor. şu an benim yanımda bulunmakta . annemin yokluğundan istifade ananem ve dedem evi müteahhide verdiklerini ve 15 gün içerisinde evi boşaltmasını ve oradan alacakları evde kendilerinin oturacağını söylüyolar . kendilerine ait başka bir evleri de bulunmakta . şimdi benim sormak istediğim şu : Annemin bu durumda kanun karşısında herhengi bi hakkı varmı ? yada dedikleri gibi evi boşaltmak zorundamı ? yani ananem ve dedem şu an 84-86 yaşlarındalar . bu hakka sahiplermi ? ne yapabilirim ? yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler

Sayın konuk,
Evet, anneniz sonuçta evi boşaltmak zorunda kalabilir ama hemen değil.
Anneniz bir kira sözleşmesi olmaksızın kendi anne ve babasının evinde oturmakta ise, evin sahibi (anneanneniz ya da dedeniz; hangisi olduğunu sorunuzda yazmamışsınız) usulüne uygun ihtar çekmeden evin boşaltılmasını isteyemez. Hatta ihtar üzerine de anneniz eğer mahkeme masraflarını ve ihtardan itibaren kira bedeli tutarında tazminat (hukuk dilinde: ecrimisil) ödemeyi göze alıyorsa yine evi boşaltmayıp, karşı tarafı dava açmak zorunda bırakabilir, böylece dava süresince evi kullanabilir. Ancak dava sonunda evi boşaltmak zorunda kalacağını söyleyebiliriz.
Böyle bir ihtar ve dava sözkonusu olduğunda bir avukattan profesyonel yardım almanızı öneririm. Ayrıca anneniz, maddi durumu dolayısıyla ücretsiz avukat atanması için evin bulunduğu ildeki baroya başvurabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi