Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazmİnat

Konuyu Kilitleyin
Old 20-06-2011, 16:15   #1
Konuk

Önemli Tazmİnat

Merhaba,bu siteyi tesadüfen gördüm içeriğini çok beğendim şimdiden çok teşekkür ederim .Sizlerden birçak sorum olacak yanıtlaranız çok sevinirim.Elimden geldikçe durumu kısaca izah edeyim.
2004 yılında evlendim 2010 mayıs ayında resmi olarak boşandım şimdi 3 yaşında dünya tatlısı bir kızım var boşanmadan önce 1.5 sene ayrı yaşadık( bu dönemde kızım 6 aylıktı) ve sonra anlaşmalı olarak boşandık kızım velayeti bendedir her ay nafaka olarak 400tl vermeyi kabul etti ama düzenli ödemiyor.Boşanma sebebibim beni aldatmasıdır.Boşanma davası sürerken 3.şahış bana tehdit ve hakaret davası açtı davanın 1.celsesinde davasından vazgeçtiğine dair dilekçe göndemiş olmasına rağmen bu dava sürüyor bu davada benden yüklü tazminat istemiş (yavuz hırsız ev sahibini bastırır...)Ben ise boşandıktan sonra cep telefon numaramı değiştirmeme ragmen yenisi bulup beni rahatsız etti.bu süre zarfında kızımın babasıyla görüşmelerini mahkemenın verdiği karardan daha fazla göstererek ve yanında yatılı olarak kalmasına izin verdim çünki ayrı illlerde yaşıyoruZ ve kızımın babasıyla diyaloğunun devam etmesini istiyorum.Ben devlet memuruyum güvenlikli site içinde lojmanda kalıyorum çevrende olan en iyi krese kızımı gnderiyorum babası ise kendi öfisi var güvenlik sistemleri sektorunda çalışıyor. ve ailesiyle yaşıyor.Olayı elimden geldikçe yazmaya çalıştım gelelim sorularıma :
1-)Resmi boşanma olmadan 3.şahışla birlikteliği olduğunu kanıtlarsam eski eşime maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim ve kazanırmıyım bu dava açma zamaın aşımı varmı?(3.şahsin bu birlikteliğinin kendisinin verdiği C.başsavcılığına dilekçesinde kabul etmiştir.)
2-)nafakasını düzenli ödemediği için ne yapmalıyım?(gerekçesi işlerinin iyi gitmediği söylüyor.)
3-)kızımı yanına götürdüğünde zamanında getirmiyor bunun kızıma zarar vermeden ne yapabilirim yaptırımı nedir?
4-ve son zamanlarda velayeti benden alaçam diye tehdit ediyor alma olasılığı varmıdır?yukarıda belittiğim şartları düşünülürse ne kadar velayeti alma hakkı var ve kızım 8-10 yaşlarında velayet davası açarsa sonuç değişirmi?
ŞİMDİDEN ÇOK ÇOK TEŞEKKURLER...
Old 21-06-2011, 10:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Alıntı:
1-)Resmi boşanma olmadan 3.şahışla birlikteliği olduğunu kanıtlarsam eski eşime maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim ve kazanırmıyım bu dava açma zamaın aşımı varmı?(3.şahsin bu birlikteliğinin kendisinin verdiği C.başsavcılığına dilekçesinde kabul etmiştir.)

Boşanma davanızda maddi-Manvi tazminat konusunda anlaşma yapmışsanız veya feragat atmişseniz yeniden tazminat talep edemessiniz.

Tazminat konusunda kesin hüküm yoksa boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde tazminat davası açmak olanaklıdır.

Alıntı:
2-)nafakasını düzenli ödemediği için ne yapmalıyım?(gerekçesi işlerinin iyi gitmediği söylüyor.)

Nafakakın ödenmesi için önce icra takibi yapılmalıdır.Usulüne uygun tebligat sonrasında nafaka ödememek suç oluşturur ve İcra mahkemesinde dava açılabilir.

Alıntı:
3-)kızımı yanına götürdüğünde zamanında getirmiyor bunun kızıma zarar vermeden ne yapabilirim yaptırımı nedir?

Bu davranışı önlemek için çocuğun icra aracılığı ile ve pedegog eşliğinde alınması ve teslimini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
4-ve son zamanlarda velayeti benden alaçam diye tehdit ediyor alma olasılığı varmıdır?yukarıda belittiğim şartları düşünülürse ne kadar velayeti alma hakkı var ve kızım 8-10 yaşlarında velayet davası açarsa sonuç değişirmi?

Velayet konusunda kendini ifade edebilecek çocukların görüşü belirleyicidir.Eşiniz dava açsa da,çocuğunuz sizinle beraber yaşamak istediğini beyan ettiğinde davanın reddedilmesi beklenir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 22-06-2011, 11:04   #3
Konuk

Varsayılan Tazmİnat-teŞekkur

Sayın Habibe hn sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkur ederim.Resmi boşanma 1 yıl bügün itibarıyla 28 gün olmuş eski eşimle anlaşmalı boşandık bu durumda ben bu 3.şahış hakkında maddi ve manevi tazminat açabilirmiyim yanı boşanmmama sebeb olduğu için birde bana açtığı tehdit ve hakaret davasını kazanırsam veya düşerse bu durum için tazminat davası açarmıyım hangi hukuku haklarım var?
Old 22-06-2011, 12:34   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

KAHDEM kadının insan hakları ve ilişkili aile hukuku konusunda hukuki destek vermektedir.

Bu alanın dışında kalan 3. şahıs hakkındaki soru ve konular yanıtlanmamaktadır.

Alan dışı kalan sorularınız için bir avukata başvurmanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi