Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Artık boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2011, 15:30   #1
Konuk

Varsayılan Artık boşanmak istiyorum

Değerli Hukukçularımız, böyle bir site açtığınız için öncelikle sizlere teşekkür etmek istiyorum...

2005 yılında Anlaşmalı Boşanma davası açtık eşimle,250 TL talebimden başka bir talepte bulunmadım ( başka birşey vermem, başkada 1 kuruş vermem dedi ve çocuklarımın velayetini de vermeyeceğini söyledi)Ben işimden dolayı davaya katılamadığım için, eşiminde duruşmada " Davayı bende takip etmek istemiyorum " demesi üzerine davamız askıya alındı.
2 Çocuğum var, onlar için devam ettirdiğim bu evlilik artık çekilmez bir hale geldi ve ben kesin olarak boşanmak istiyorum. Ben çalışmıyorum, eşim asker emeklisi ve 2 senedir fiilen ayrı yaşıyoruz, aile konutunu bir Otel gibi kullanıyor. Aşırı derecede cimri, Kültür farklılığı, Alkol alışkanlığı, Cinsel ilişkiye zorlama, Kumar alışkanlığı, evin ihtiyaçlarından kaçınma..tüm bu alışkanlıkları hayatımı çekilmez hale getirdi. Ki; içtiği zamanda her defasında üstüme yürüyor (Savcılığa veya Karakola şikayet ederek rezillik çıksın istemiyorum ) Geldiğinde ve telefonla bana sürekli piskolojik şiddet, sözlerle taciz/ tehdit uygulayarak huzur bırakmadı bende... Ne ben ne de çocuklarımın böyle sağlıksız bir ortamda hayatımızı sürdürmemizi istemiyorum artık... Bu defa boşanmaya yanaşmıyor ama bu hayatı böyle kabul etmemizi, boyun eğmemizi bekliyor bizden... Boşanma davasını nasıl açabilirim, bunca yıldır yaşadıklarımın karşılığını nasıl alabilirim, haklarım nelerdir? İlk davamızda beni kandırdı, bu kez kandırılmak istemiyorum...

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler,
İyi çalışmalar sayılarımla....
Old 15-06-2011, 10:00   #2
Levent Cirit

1) 18 yaşından küçük çocuklarınız için ve kendiniz için dava süresince tedbir nafakası, dava sonrasında da iştirak ve yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz

2) Yaşadığınız acı ve üzüntü için manevi tazminat isteyebilirsiniz

3) Koşulları varsa maddi tazminat isteyebilirsiniz.

4) 2002 sonrası alınmış eşinizin üzerine kayıtlı
gayrimenkul ve araba gibi şeyler var ise -ayrı bir dava açarak-katılım alacağı isteyebilirsiniz

Davanızda geçimsizliğin eşinizden kaynaklandığını tanık beyanları ile ispat etmeniz gerekir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki yardım almanızda fayda bulunmaktadır.
Old 16-06-2011, 10:01   #3
Konuk

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Evimiz kira olduğu için dava sonuçlanana kadar tedbir nafakasının yanında kira talebinde de bulunabilir miyim...? Ve bir sorum daha olacak, mal olarak bir evimiz yok fakat kardeşi ile ortak olduğu köyde tarlaları var, 3 ay önce aldığı, kredisi halen ödenmekte olan 55.000 TL değerinde bir Traktör kendi üzerine kayıtlı, ödemesi halen süren bu traktörde benim de hakkım var mı..? Neticede maddi olarak bizden kısıtlama yaparak tüm o tarlaları ve traktörü aldı.

Saygılarımla,
Old 16-06-2011, 12:17   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Evimiz kira olduğu için dava sonuçlanana kadar tedbir nafakasının yanında kira talebinde de bulunabilir miyim...? Ve bir sorum daha olacak, mal olarak bir evimiz yok fakat kardeşi ile ortak olduğu köyde tarlaları var, 3 ay önce aldığı, kredisi halen ödenmekte olan 55.000 TL değerinde bir Traktör kendi üzerine kayıtlı, ödemesi halen süren bu traktörde benim de hakkım var mı..? Neticede maddi olarak bizden kısıtlama yaparak tüm o tarlaları ve traktörü aldı.

Saygılarımla,

Sayın Katılımcı,

Tedbir nafakasının belirlenmesinde sizin ihtiyaçlarınız ve eşinizin gerçek geliri ve mal varlıkları rol oynar. Kira ödemeniz ve diğer yaşamsal ihtiyaçlarınız birarada düşünülüp nafaka miktarı belirlenir. Yapılacak sosyal durum araştırmasında kirada oturduğunuz ve ne kadar kira verdiğiniz buna karşılık eşinizin gelirleri belli olacaktır.

Bu sosyal durum araştırması gerçeğe uygun gelmez ise, sizin aksini her tür delille ispat etme hakkınız vardır. Mahkemye ilgili kurum ve kuruluşlara eşinizin mal varlıkları ve gelirleri ile ilgili yazılar yazılmasını isteyebilir, konu hakkında tanık dinletebilirsiniz.

2002 sonrasında aile birliği içinde karşılığı ödenerek alınmış mallarda tasfiye payı alacağınız vardır. Bu alacak (Kredi ve tasitle alınan mallarda) boşanma davası tarihine kadar yapılan ödemelerin yarısı üzerinde gerçekleşecektir.

Sayın Katılımcı,

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukatın DOĞRUDAN desteğini alınız. Çünkü boşanma ve mal rejimi tasfiyesi oldukça detay bilgi gerektirmektedir.

Saygılarımızla,
Old 18-06-2011, 12:46   #5
Konuk

Sayın Ufuk bey, değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Bilgilerinizle yolumu daha iyi görür oldum. Benim çalışarak destek olduğum zamanlardan şimdi elle tutulur hiç birşey yok, hakkımı ve yıllarca çektiğim çilenin karşılığını almak istiyorum...Bir kaç konu hakkında yine bilgilerinize ihtiyacım var; Eşimin köydeki mal varlığını belgelerle kanıtlayamam, şahit ise onun akrabalarından ancak şahitlik edecek birileri var fakat onlarda şahitlik etmezler. Daha önceki boşanma davamızdan sonra eşim emekli oldu ve emekli ikramiyesi bankada duruyor. Boşanma davası celpi eline geçtiğinde bu parayı bir başkasının üzerine yaparak kaçıracaktır ki; paranın tümünü parça parça başkalarının adlarıyla bankalarda muhafaza ediyor. Bunu nasıl engelleyebilirim, davayı açmadan önce önlemini alabilirmiyim? Ve boşanma davası süresince şuan oturduğumuz evin kirasını ödemem diye itiraz etme hakkı var mı? Gidecek başka bir yerim yok o nedenle en azından boşanma davası süresince burda barınmak istiyorum. Bir çocuğum yanımda, diğeri şehir dışında okuyor, yanımdaki çocuğum 15 yaşında, onun velayeti bana verilir mi? Tüm ilgilenen ve değerli zamanını bizlere ayıran Arkadaşlara sonsuz teşekkürler...

Sayılarımla,
Old 20-06-2011, 19:11   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Halen oturmakta olduğunuz ev için boşanma mahkemesi yargıcından, evin sizin ve çocuklarınızın kullanımına bırakılmasını tedbiren isteyebilirsiniz. Eşinizi kira ödemeye zorlayamazsınız. Mahkemece hükmedilecek nafaka ile kiranızı ödemeye ve geçinmeye çalışmanız beklenecektir.Sadece kira kontratının tarafı olma hakkınız vardır. Bu da, kira parasından sizin de sorumlu olmanız ve sizin kirayı ödediğiniz müddetçe evden tahliye edilmeyeceğiniz anlamına gelecektir. TMK.194.madde.

Çocuğunuzun velayetinin size verilmesi için, çocuğun görüşü de alınır. Çocuğunuzla ilgili sorumluluklarınızda ihmaliniz yok ise velayet tarafınıza verilebilir. velayet çekişmeli halde ise mahkeme pedagog gözlem ve raporu da isteyebilir. siz de bunu talep edebilirsiniz. Velayette önemli olan çocuğun menfaatidir. Anne babanın kişisel istek veya çekişmeleri velayette göz önüne alınmaz. Çocuk kimin yanında huzurlu sağlıklı ve başarılı bir birey olarak yetişecekse velayet için tercih edilir.

Eşinizin emekli ikramiyesi edinilmiş maldır. 2002 sonrasında evlilik birliği içinde edinilmiştir.Bu miktarın yarı değeri üzerinde tasfiye payı alacağınız vardır. Boşanma kararının kesinleşmesi ile bu alacağnızı talep edebilirsiniz. Para başkaları üzerine kaçırılmışsa da tasfiye alacağınızın mahkemece hüküm altına alınmasını sağlayabilirsiniz. Para eşinizin üzerine olmadığından para üzerinde tedbir kararı verilmez. Boşanma davası ile birlikte eşinizin üzerine olan mal varlıkları ve paraları üzerinde üçüncü kişilere devri önlemek için ihtiyatı haciz veya ihtiyati tedbir isteme hakkınız vardır. Bu hal, hüküm altına alınması muhtemel tasfiye payı alacağınızın TAHSİLİNİ güçleştirebilir.

Mal varlıklarını bankalara, ilgili kurum, kuruluş ve kooperatiflere, tapu, tescil amirliklerine yazılacak yazılarla kanıtlayabilirsiniz. Gelirler ve boşanmaya neden olaylar için, velayet için tanık dinletebilirsiniz. Yukarıdaki mesajımda da yazdım, ayrıca en yakın akrabalarınızı da tanık olarak dinletmenizde sakınca yoktur.

Bunun dışında boşanma davası açmadan önce ayrı bir dava ile eşinizin bu para üzerindeki tasarruf yetkisinin kısıtlanması için ayrı bir dava açabilirsiniz. Ancak belirttiğim gibi para eşiniz üzerine bir hesapla bankada bulunmalıdır.TMK.199.MADDE.

Sayın Katılımcı,

Daha fazlası için MUTLAKA DOĞRUDAN bir avukat ile görüşünüz. Tek başınıza yol almaya çalışmayınız, hak kaybına uğrarsınız. Size en basite indirgenmiş biçimde verdiğim bilgiler, detay araştırma ve güçlü dava takibi ve ispat gerektirir.

Profesyonel destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Old 21-06-2011, 00:19   #7
Konuk

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Bir avukata başvurmadan önce merak ettiğim bilgilere sayenizde ulaştım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar...

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi