Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Konutunun Rıza Dışı Satılması

Konuyu Kilitleyin
Old 30-03-2007, 21:02   #1
Konuk

Varsayılan Aile Konutunun Rıza Dışı Satılması

ben 10 yıldır evliyim.eşim oturgudumevi ve bir çok gayri menkulu borçları için sattı...iki çocuk annesiyim..oturdugum ev satılırken alcıya satın almamasını burasının evim oldugunu kimseye satmayacagımı söledim....ama dinleyen kim .. şimdi maddi durumun tamamen bozuk.. benim çocuklarımın eşimin oturgu yer neden şerh konulmaksızın aile konutu kabul edilmiyor.... buranın aile konutu oldugunu mahkeme kabul etmez mi???benim evimi ucuza almak için ugraşayan insanları koruyan bu kanun beni ve çocuklarımı neden koruyorrr....... önemli olan toplumun temelini oluşturan ailem degilse neee.... şimdi bana çık diyecekler ne yapmalıyım... SAYGILAR....
Old 31-03-2007, 18:17   #2
Konuk

Varsayılan aile konutu ilgili

dünkü sorumu ouyan olmadı sanırımm...umarım bu sefer okuyan olur...ben 10 yıllık evliyim..2 çocugum var... eşim borçları yüzünden tüm mal varlığımızla birlikte oturdugumuz evide sattmışşşş.. alcılar eve bakmak için geldiğinde ben bura benim evim kimse alamaz dedim... ama dinleyen kimm..ucuza mal sahibi olmak dururken seni kimdinler.. alacaklılar benim tüm malımı talan ederlerken devlet onları senettti çekti onları koruyor.. elimizde banka kredisiyle alınmış bi arabamız kalmıştı..onun üzerinede haciz kondu... peki tamam benim hiç bir hakkım yok mu.. ben ailemi nasıl koruyacamiki çocugum var benim evin satılmasını istemediğimi sözlü beyan ettiğim halde aldılar.. böle bir şerhten haberim yoktu...eşimin şu anda evi geçindirecek durumu dahi kalmadı.. evi alanlar çık diyecekler yarın birgün... alacaklıyı koruyan bu yasalar benim hayatımı idame ettirecek kadar bir mal bırakmıyormu bana....çok yazdım galiba .. umarım anlatabilmişimdir.. LÜTFEN AİLEMİ KORUMAKİÇİN YAPABİLECEGİM BİŞEY YOK MU??*? YARDIM EDİNNN....
Old 31-03-2007, 22:48   #3
Konuk

Varsayılan aile konutu şerhi yok

evimizin üzerinde aile konu şerhi yok...bi bankadanda ipotekli idi.. eşim satıyomuş eve bakmaya geldikdiklerinde öğrendim... burasını ewim oldugunu satmayacağımı söledimm.. ama duydumki satılmış. bende bankadan ipotekli diye satın almazlar diye düşünmüştüm.. satmamasını sölediğim halde satttı.. diğeride satın aldı..biri ucuza mal sahip oldu diğeri banka borcendan kurtuldu...kanunun bana tanıdıgı aile konutunu diger eşin rızası olmadan satılamaz... hakkımı kullanamazmıyım..satmayacagımı sölediğim sözlü beyanım geçersizmi oluyo....satın alan adamın kötü niyetini ıspatlamaz mı??? SAYGILAR
Old 01-04-2007, 13:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcılar

Eşinizle birlikte yaşadığınız ev ,mülkiyeti eşinize ait bile olsa yasaca "aile konutu" olarak tanımlanmış ve bu evin satışında sizin rızanızı gerekli kılmıştır.

Bu ev tapu kaydında aile konutu şerhi tapuda malik görünmeyen eşi koruyan ve onun rızası olmadan evin satılmasını engelleyen bir özelliğe sahiptir.Anlattığınız olayda tapuda bu şerh olmadığından satış yapılmış görünüyor.Alıcı bu konutun aile konutu olduğunu biliyor ,sizin rızanız olmadığını biliyor,öyle ise iyi niyetli değil.

Bu durumda tapu iptal davası açılması ve alıcının iyiniyetli olmadığının ispatı gerekmektedir.

Davanın kabulü halinde tapu kaydı iptal edilecek ve ev eşiniz üzerine tesçil edilerek aile konutu olarak özgülenecektir.

Bu hukuksal yolları denerken bir avukattan yardım almanızda yarar bulunmaktadır.Mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisinden yardım alabilirsiniz.

Saygılarımla

Not:Bu konuda THS de yer alan görüş ve kararlar için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9282
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...9333#post39333
Old 04-04-2007, 01:54   #5
Konuk

Rahatsiz aile konutu şerhi yok ve ihbarname eldi ACİLL YARDIM

MERHABALAR..geçenbi soru sormuştum daha kendime bi avukat bulamadan.satın alan kişi ihbarname gönderdi..ben dava bile açamadım daha BAROYA BAŞVURU YAPACAKTIM AVUKAT İSTEMEK İÇİN AMA MİLLET BENİ SOKAGA KOYMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR...ben 10 yıldır evliyim.eşim oturgudumevi ve bir çok gayri menkulu borçları için sattı...iki çocuk annesiyim..oturdugum ev satılırken alcıya satın almamasını burasının evim oldugunu kimseye satmayacagımı söledim....ama dinleyen kim .. şimdi maddi durumun tamamen bozuk.. benim çocuklarımın eşimin oturgu yer neden şerh konulmaksızın aile konutu kabul edilmiyor.... buranın aile konutu oldugunu mahkeme kabul etmez mi???benim evimi ucuza almak için ugraşayan insanları koruyan bu kanun beni ve çocuklarımı neden koruyorrr....... önemli olan toplumun temelini oluşturan ailem degilse neee.... şimdi bana çık diyecekler ne yapmalıyım... SAYGILAR...LÜTFEN ÇOK ZOR DURUMDA KALCAMMM ARTIK.. DAHA ÇABUK BARODAN NASIL AVUKAT İSTERİMM...TŞKLER
Old 04-04-2007, 07:10   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İstanbul Barosu bilgileri aşağıdadır.Fakirlik kağıdı,ikametgah ilmuhaberi ,kimlik fotokopisi ve konu ile ilgili evraklarınızı hazırlayıp randevu alınız ve durum aciliyteini bildiriniz.

İSTANBUL İÇİN:
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi:
İLETİŞİM

Avrupa yakasından başvurular için

Telefon : 0212 292 77 39
Faks : 0212 293 00 45
Adres : İstiklal Cad. Orhan Adli Apaydın Sok. Baro Han.
Kat:3 Oda No:305 Beyoğlu/İstanbul

Anadolu yakasından başvurular için

Telefon : 0216 414 68 53
Faks : 0216 414 68 43
Adres : Bahariye cad. No: 82/7 Kadıköy/İstanbul

Diğer baroların telefonlarını bilinmeyen numaralar servisinden edinip aynı evraklarla başvurunuz.

Saygılar
Old 05-04-2007, 12:40   #7
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Varsayılan Aile konutunun diğer eşinin rızası olmadan satılması

Mağdur olan sayın konuk,
size -İstanbul'da oturuyorsanız- uzmanlık alanım olan bu konuda seve seve hukuki yardımda bulunabilirim. Telefon ile irtibat kurabilirsiniz. Saygılar..
Doç.Dr.Şükran ŞIPKA
0212-466 20 44
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi