Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğramak

Konuyu Kilitleyin
Old 11-11-2016, 05:20   #1
Esoes

Rahatsiz Birden fazla kişinin cinsel saldırısına uğramak

Daha önce bir evlilik yaşadım. Bir hafta önce arkadaşmn evinde toplanıp alkol aldk sohbet ettik, hepsi tanıdığım kişiler. (Toplam 5kişiydik) Herkes yattıktan sonra, fazla alkolden dolayı salonda yığılıp kalmıştım ve şahıslardan biri cinsel tacizde bulundu bu sırada bana yardım etmesi için diğer şahsa seslendim ve o kişi de aynı saldırıda bulundu!! Fakat engel olmaya çalışsamda gücüm yetmedi! Şehir dışında üniversite öğrencisiyim... Ben bu olayı ailem duysun istemiyorum bu şekilde halledebilirmiyim süreç uzun sürermi ve nasıl bir ceza alırlar bunları merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim şikayetten önce sormak istedim.
Old 11-11-2016, 10:23   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ; Kişiler hakkında suçduyurusu yapabilirsiniz. Adres olarak okul adresinizi verirseniz ailenizin haberi olmaz. Size saldıran kişiler hakkında tutuklama kararı Savcılığın talebi üzerine Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi tarafından karar verilecektir. Süreç tanıkların dinlenmesi sözkonusu olursa 6 ay 1 yıl arası sürebilir. Tanık dinlenmezse birkaç ayda biter.

Cinsel saldırı
(Değişik : 6545 - 18.6.2014 / m.58) (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel davranışın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, on iki yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

(3) Suçun;

a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

b) Kamu görevinin, vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

c) Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı ya da üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen veya evlatlık tarafından,

d) Silahla veya birden fazla kişi tarafından birlikte,

e) İnsanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle,

işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel saldırı için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(5) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.
Old 11-11-2016, 10:37   #3
Av. Oktay Durmaz

Sn. Katılımcı,

Size cinsel saldırı da bulunan iki kişiye yönelik Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunabilirsiniz.

Saldırı vücudunuza organ sokulması suretiyle gerçekleştirilmiş olması halinde, on iki yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. Fiil birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmişse de verilen cezalar yarı oranında artırılır.

Dava açılması durumunda mahkeme tarafından yapılacak tebligatlar resmi ikametgahınız nere ise o adrese yapılır.

Bu kişiler tarafından tekrar saldırıya uğrama tehlikesi varsa aile mahkemesine, savcılıklara, kaymakamlığa ve acil hallerde polis ve jandarmaya bildirebilir, koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi