Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Suçlanıyorum ama boşanmak istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2016, 12:31   #1
Konuk

Varsayılan Suçlanıyorum ama boşanmak istemiyorum

Merhabalar 62 yaşında bir bayanım eşimle 40 seneyi geçen bir evliliğimiz var,şehir dışında bir kasabada ikamet ederken,beni sadakatsizlik ile suçlaması üzerine evi terk ettim,yıllarca psikolojik baskı ve tehditlerine katlandıktan sonra namus ilgili bir konuda artık dayanamadım ve tapusu eşimin üstüne tanımam olan şehirdeki evimize geldim,bu arada bana iki kere eve dön ihtarı gönderdi ilkinde tarihleri yanlış vermişti ikincisinin süreside bu ayın 22sinde dolucak bunun üzerine
1 Benim hiçbir maddi varlığım,emekl maaşım falan yok,tapusu onun üstüne olan evde oturabilir miyim,beni evden çıkartabilir yada evi ben içindeyken satabilir mi

2 Boşanma ile mirasından da mahrum kalıp yaşlılığımda mağdur duruma düşeceğim

3 Bana karşı suçlamaları yersiz ve beni çok yıprattı,bu yüzden boşanmak istemiyorum ayrı yaşama hakkım var mı

4 Dava açarsa bu konularda hukuki destek alabileceğim ücretsiz kuruluşlar var mı izmirde
,davayı benim açmam konusunda ısrarcı ben açarsam zor duruma düşer miyim,evi satacağını söylüyor,yardımcı olursanız sevinirim
Old 11-11-2016, 15:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Usulüne uygun olarak yapılan terk ihtarı sonrası ,ihtar edilen müşterek konuta -haklı sebep olmadan-dönmez ise terke dayalı boşanma davası açılabilir.

Bu davada elbette nafaka ve tazminat talepleri ileri sürülebilir.

2-Boşanma davası açılmadan veya boşanma davası sırasında hakimden konutun tarafınıza tahsisi kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

3-Eşiniz aile konutu olan taşınmaz dışında malları ile ilgili her türlü işlem yapabilir.Bu işlemlerin kısıtlanması için tedbir niteliğinde " tasarruf yetkisinin sınırlandırılması" davası açılabilir ve dava süresince tedbir istenebilir.

4-Haklı sebepler olduğu sürece ayrı yaşama hakkı vardır.Bu süreçte koşulları varsa konutun tahsisi ve nafaka talepli dava da açılabilir. Boşanmak istemiyorsanız,eşiniz sizi dava açmaya zorlayamaz.

5-Dava açıldığında bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi