Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim pasaportuma el koydu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-07-2016, 16:03   #1
Konuk

Varsayılan Eşim pasaportuma el koydu

Merhaba.Ben aile birleşimi ile 15 ay önce almanyaya gittim.Nikahımız 1.5 sene önce türkiyede kıyıldı,eşim alman vatandaşı.Almanyada 3 senelik oturumum var ve oturumumun 1 senesi anca doldu.Eşim bana eğer aileni özlediysen seni ailenin yanına göndereyim dedi.Zaten babamında türkiyede işi var beraber gidersiniz dedi ve eşimin babasıyla beraber 3.5 ay önce türkiyeye geldik.Babası 4 gün kaldı türkiyede ve hemen döndü.Ben Türkiyeye geldikten 3-4 hafta sonra eşimde yanıma gelecekti,1 hafta beraber tatil yapıp sonrasında Almanyaya beraber dönecektik,eşimle bu şekilde planlamıştık.Bütün yolculuk boyunca ve pasaport kontrolü sonrasında bile benim pasaportum eşimin babasındaydı.Babası almanyaya geri dönmeden önce eşimin beni orada yeni almanca kursuna kaydettireceğini ve o yüzden benim pasaportumu istediğini söyledi.Bende bunda bir sakınca görmedim ve nasıl olsa eşim türkiyeye gelecek,gelirken benim pasaportumu da getirir diye pasaportumu eşimin babasının götürmesine izin verdim.Daha sonraki günlerde eşim beni arayıp boşanmak istediğini söyledi.Ama şu an dava açılmadı.Israrla pasaportumu istememe rağmen pasaportumu da göndermediler.Almanya devletinin bana verdiği kimlik de pasaportun içindeydi.Ben tekrardan almanyaya gidip orada kendime yeni bir hayat kurmak istiyorum ama tekrardan nasıl gidebilirim? Benim türkiyede olduğum süre zarfında eşim oradaki oturumumu iptal ettirmiş olabilirmi?
Old 04-08-2016, 12:29   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba.Ben aile birleşimi ile 15 ay önce almanyaya gittim.Nikahımız 1.5 sene önce türkiyede kıyıldı,eşim alman vatandaşı.Almanyada 3 senelik oturumum var ve oturumumun 1 senesi anca doldu.Eşim bana eğer aileni özlediysen seni ailenin yanına göndereyim dedi.Zaten babamında türkiyede işi var beraber gidersiniz dedi ve eşimin babasıyla beraber 3.5 ay önce türkiyeye geldik.Babası 4 gün kaldı türkiyede ve hemen döndü.Ben Türkiyeye geldikten 3-4 hafta sonra eşimde yanıma gelecekti,1 hafta beraber tatil yapıp sonrasında Almanyaya beraber dönecektik,eşimle bu şekilde planlamıştık.Bütün yolculuk boyunca ve pasaport kontrolü sonrasında bile benim pasaportum eşimin babasındaydı.Babası almanyaya geri dönmeden önce eşimin beni orada yeni almanca kursuna kaydettireceğini ve o yüzden benim pasaportumu istediğini söyledi.Bende bunda bir sakınca görmedim ve nasıl olsa eşim türkiyeye gelecek,gelirken benim pasaportumu da getirir diye pasaportumu eşimin babasının götürmesine izin verdim.Daha sonraki günlerde eşim beni arayıp boşanmak istediğini söyledi.Ama şu an dava açılmadı.Israrla pasaportumu istememe rağmen pasaportumu da göndermediler.Almanya devletinin bana verdiği kimlik de pasaportun içindeydi.Ben tekrardan almanyaya gidip orada kendime yeni bir hayat kurmak istiyorum ama tekrardan nasıl gidebilirim? Benim türkiyede olduğum süre zarfında eşim oradaki oturumumu iptal ettirmiş olabilirmi?
Merhaba Sayın Konuk,
pasaport devletin malıdır. Hiçbir kimse başkasının pasaportunu elinden alamaz. Pasaport elinden alınan kimse pasaportunu alan kişiyi şikayet ederek pasaportunu geri isteyebilir. Sizin de pasaportunuzu alan eşinizi ve ve babasını şikayet edip pasaportunuzu geri isteme hakkınız vardır.
Bu durumda karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar var elbette:
* eşiniz ve babası pasaport bizde değil diyebilirler veya kaybettik diyebilirler. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey yeni pasaport için müracaat etmektir benim düşünceme göre.
* Kendiniz Almanyada olmadığınız için, sizin adınıza Almanyada şikayet işlemleriniz yürütecek bir avukat tutmanız gerekir. edebilmek için.
* Pasaport bizde değil veya kaybettik demezlerse pasaportunuzu geri vermek zorundadırlar. Pasaport eliniz geçince de Almanyaya dönebilirsiniz.
* Tanıdığınız birisi yabancılar dairesine gidip orada oturma müsaadenizin olduğuna dair bir belge alabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi Türkiyedeki Alman konsolosluğundan alabilirsiniz.
* Eşiniz normal olarak Almanyadaki kaydınızı sildiremez, ama yalan söyleyerek bu kaydı sildirme olabilir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi