Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mal beyanında bulunmamak suçunun şikayet süresi ne kadar?

Yanıt
Old 25-09-2006, 07:58   #1
av.selcukacar

Varsayılan mal beyanında bulunmamak suçunun şikayet süresi ne kadar?

arkadaşlar acilen cevaplar bekliyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler.
elimde bi hayli dosya var mal beyanında buunulmamış ama bizim de şikayet etmediğimiz. şikayet etmeye karar verdim. yalnız şikayet süresi konusunda tam net değilim. 3 ay mı? yoksa 1 yıl mı? bu konuda mevzuaatta veya ictihatlarda bir bilgiye rastlayan var ise yardımını bekliyorum. NOt: mevzuat, yargıtay kararı ve ictihat metnini de eklerseniz çok sevinirim.
Old 25-09-2006, 08:36   #2
avmeralarslan

Şikayet süresi tebliğ tarihinden itibaren 3 ay diye biliyordum bende. Fakat meslektaşımın birisinin eğer dosyaya bir işlem yapmamışsan yani tebligat gönderilmiş ve başkaca bir talep açmamışsan şikayet süren öğrenmeden itibaren başlar demesi üzerine talep açmadığım fakat tebliğ tarihinden itibaren 3 ayı geçmiş dosyalarım için de şikayette bulundum. Henüz duruşma günleri gelmedi. (fakat borçluların bazısı anlaşmak için geldi) Sonucu bende çok merak ediyorum.
Old 25-09-2006, 09:34   #4
gerunsal

Şikayet süresi : Madde 347 – (Değişik: 31/5/2005 - 5358/19 md.)
Bu Bapta yer alan fiillerden dolayı şikâyet hakkı, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren üç ay ve her halde fiilin işlendiği tarihten itibaren bir yıl geçmekle düşer.
Old 18-10-2006, 11:19   #5
Cengiz Taner Doğan

Varsayılan Mal Beyanında Bulunmamak

Alıntı:
Yazan av.selcukacar
arkadaşlar acilen cevaplar bekliyorum. ilginiz için şimdiden teşekkürler.
elimde bi hayli dosya var mal beyanında buunulmamış ama bizim de şikayet etmediğimiz. şikayet etmeye karar verdim. yalnız şikayet süresi konusunda tam net değilim. 3 ay mı? yoksa 1 yıl mı? bu konuda mevzuaatta veya ictihatlarda bir bilgiye rastlayan var ise yardımını bekliyorum. NOt: mevzuat, yargıtay kararı ve ictihat metnini de eklerseniz çok sevinirim.

Sayın Meslektaşım;
Yargıtay 8.Ceza Dairesi 21.4.1992 tarih, 1992/3611 E. 1992/5287 K.
Borçlu sanığa ödeme emrinin 31.5.1991 tarihinde tebliğ edildiği ancak,alacaklı vekilinin ise İCRA DOSYASINDA YAPTIĞI İŞLEMLER SEBEBİYLE 1ç7.1991 tarihinde suça muttali olduğu halde,İİK. 347.maddesine göre öngörülen 3 aylık süre geçtikten sonra 28.10.1991 tarihişnde vaki şikayetinin nazara alınamayacağı gözetilmeden şikayet hakkının düşürülmesi yerine mahkumiyet hükmü verilmesi BOZMAYI GEREKTİRMİŞTİR.
BURADA ANLAŞILACAĞI ÜZERE EĞER İCRA DOSYASINDA AÇTIĞINIZ BİR TALEP YOK İSE BİR SORUN OLMAYACAĞI ANCAK AÇTIĞINIZ TALEP YADA YAPTIĞINIZ İŞLEM DİYELİM VAR İSE BU TARİHTEN İTİBAREN 3 AYLIK ŞİKAYET HAKKI SÜRENİZİN BAŞLAYACAĞI ANLAŞILMAKTADIR.
SAYGILARIMLA
AV.CENGİZ TANER DOĞAN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi