Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyapta E-imza kullanımı : Kullanamayacaksak niye aldık!!

Yanıt
Old 09-06-2009, 11:34   #1
av_fguz

Varsayılan Uyapta E-imza kullanımı : Kullanamayacaksak niye aldık!!

Adalet Bakanlığının ballandıra ballandıra reklam ettiği e-imzanın uzun zamandır kullanıcısıyım.Bir gün büromda otururken bir dosyamda delilleri bildirmemiz hususunda kesin süre verilmiş olduğu aklıma geldi.Hemen delil listemi hazırladım ve "parası neyse verdik aldık kardeşim" edasıyla dilekçemi uyaptan e-imza ile gönderdim.Uzun süre geçip vakit akşamüstü olduğunda hala onay bekliyor yazısını görmem üzerine,burası Türkiye ne olur ne olmaz diye dilekçenin çıktısını alıp adliyeye koştum.Neyse ki süresinde dilekçemi yetiştirdim.Yazı işleri müdürüne uyaptan gönderdiğim dilekçeyi sorduğumda "amaaaan bide bu çıktı başımıza,zaten kimse kullanmıyo,siz niye gönderiyosunuz kiiiiiiiii,hakimlerde bakmıyolar boşuna gönderip durmayın"diye bir cevap aldım.
Kalemden çıktığımda "hay aklımla bin yaşayayım emi" iyi ki getirmişim dilekçeyi diye düşünürken birden ya getirmeseydim diye düşündüm.Muhtemel ki kesin süreyi kaçıracaktım.Bu durumda ne olacaktı ya da yaşamış bir arkadaşımız varsa bilgilerini paylaşırsa çok sevineceğim.
NOT: Dilekçem tam 62 gündür onay bekliyor üşenmedim hesabını tuttum.
Old 09-06-2009, 17:54   #2
Hasan Bahadır Büyükavcı

Türkiyenin kronik rahatsızlığı. Bir değişim oluşturulmak istendiğinde sonuç öne alnıyor ve altyapı sonuca göre şekilleniyor. Altyapı üzerine sonuç inşa edilmiyor.
Aynı durum Tapu ve Trafik müdürlüklerine haciz yazısı konulması hususunda da yaşanıyor.
Yemek yemeyi öğretmeden bir kaşık bir tabak veriyorlar, gelde üzerine dökmeden ye
Old 09-06-2009, 19:57   #3
*sinequanon*

Merhaba,
Aynı durum vekalet koymuş olduğunuz bir dosyaya UYAP üzerinden bakmak istediğinizde de gerçekleşiyor.Vekaleti dava veya takibin açılışında koyduysanız problem yok.Ancak sonradan eklediyseniz UYAP üzerinden görmek büyük problem.Ağrı'da böyle bir dosyamız vardı.Dosyayı görüntüleyebilmek için UYAP üzerinden hakimden onay istedik.Dosyaya ilişkin tebligatlar yapıldı,yargılama yapıldı,gerekçeli karar geldi,onay gelmedi.

Artık dosyalara vekalet eklerken bir de dosyanın UYAP kaydını görebilme talebimi içeren bir dilekçe ekleyeceğim.En basitinden bir mazeret dilekçesi,delil listesi,müdahale dilekçesi bile yollayamadıktan sonra gerisi boş zaten.Bir tek savcılık ifadesinde bulunduğum,sonraki aşamalarında bulunmadığım dosyalar hala üzerimde görünüyor;vekalet koyduklarımı göremiyorum,yüksek mahkemelerdeki dosyalarımı göremiyorum.Üç yıl geçerli e-imza aldım,süresi bitene kadar bunları görebilecek miyim merak ediyorum!

Saygılar.
Old 09-06-2009, 21:21   #4
üye25928

Merhaba,

Sayın Avukat fruz,

Çok şaşırdım. 15 gün sınırlaması var galiba, normal dilekçelerde. Benzer bir uygulama da e-imzada olmalı bence. 2 ay çok büyük bir zaman. Sizin adınıza çok üzüldüm.

Daha iyi bir Türkiye hayaliyle...

Saygılar...
Old 11-06-2009, 15:02   #5
av.suleyman

E-imza yı mahkemelerde kimse bilmiyor. Ben de Karşılıksız çek davasına feragat gönderdim e-imza yoluyla. daha sonra da mahkeme kalemine yazılı olarak götürdüm. Sorduğumda ;sizden bir evrak geldi ama biz kimlik tespiti yapmadan kabul etmiyoruz dedi bayan yazı işleri müdiresi.
Old 11-06-2009, 21:48   #6
echokosmos

merhaba..,sayın meslektaşlarım, E-İMZA, benim görüşüme göre ADALET MEKANIZMASINDA İŞLEMEYEN BİR FİYASKO,Türkiye de Teknolojiyi getirdik demekle ALT YAPISI OLMAYAN SİSTEM ÜZERİNE KURULU TEKNOLOJİ malesef işlemiyor..Bana göre birilerinin cebi dolsun diye kurulmuş bir sistem diye düşünüyorum..ileride Belki alt yapısı kurulup işletilerek belki düzelir..saygılar
Old 12-06-2009, 10:51   #7
av_fguz

Bir de şöyle birşey oldu;eskiden sertifika kullanırken duruşma zabıtlarını görebiliyordum.Şimdi e-imza kullnamaya başladığımdan beri dosyalardaki duruşma zabıtlarını da göremiyorum.Bir değişiklik mi oldu bilemiyorum.Yani sistem ilerlemek yerine geriliyor mu acaba?
Old 12-06-2009, 11:03   #8
namutenahi

Varsayılan kontrolsüz güç uyap:)

teknoloji, kullanmayı bilenlerin elinde muhteşem bir araç iken kullanmayı bilmeyenlerin elinde olduğunda sadece işleri (en iyi ihtimalle) yavaşlatmaya yarıyor. uyap bu açıdan tam bir fiyasko örneği. memur arkadaşlara da tam bir dayatma oldu, onlar da tam olarak kullanmayı bilemeden kullanmaya başlamak zorunda kaldılar. hakimleri zaten saymıyorum.

onay aldığım dosyalardaki duruşmaları göremiyorum. benimle ilgisi olmayan dosyaları görüyorum. (bir vakit bir vesile ile ilgi kurulmuş, örneğin bir meslektaşımın dile getirdiği hazırlık ifadesi gibi.)

evrak göndermeyi bugüne kadar denemedim. ama deneyeceğim. asıl kafama takılan, hakimler duruşma öncesinde de mi acaba uyaptan dosyalara bakmıyorlar? delil listesini göndermiş isek ancak hakim bunu onaylamamış (red de etmemiş) ise biz süreyi kaçırmış mı sayılacağız? bence bu konuda tespit dahi istenebilir. düşük önemdeki bir dosyada böyle bir durumun denenebileceğini düşünüyorum. biz avukatlar bu yolu kullanmayı yaygınlaştırırsak, hakimler de alışacaklardır nihayet.
Old 12-06-2009, 11:06   #9
AV. MUSTAFA ALİ

Varsayılan ???????

Sayın meslektaşım, ben Ankara'da bu e-imza işi ilk çıktığında almıştım. Kart okuyucusu ile birlikte baro kartı... ne gerekiyorsa. Bir seneliğine almıştım ve bu bir sene boyunca e-imza ile ilgili UYAP ta hiçbir buton bile yoktu. Sadece vekaletim olan bazı (hepsi değil) dosyaları görebildim. Şu an hiç değilse dilekçe gönderebiliyoruz yani en azından böyle bir imkan var.
Bence Uyap kocaman bir balon. Yapılması hedeflenen şeyler havadan ibaret, çürük bir plastiğin içine üfürüp duruyorlar. Tabi çürük plastik de ikide bir delinip içindeki havayı tutamıyor bile. Temennim hedeflenenlerin sağlam bir şekilde gerçekleştirilmesi. Saygılarımla Av. Mustafa Ali ERDOST
Old 12-06-2009, 11:13   #10
av_fguz

"Para tuzağı bunlar" derler ya öyle birşey heralde.
Old 12-06-2009, 15:16   #11
kağanulaş

üstad uyap'a elektronik imzadan önce sertifika alarak girebiliyorduk, o zamanlar hemen sertifika aldım. Bir deneyim bakiim nasıl işliyor sistem diye bir dosyayı incelemek için onay istedim. Tam emin değilim ama sanırım 2 senedir onay bekliyor.

Uyap bence fikir olarak harika, teknolojinin geldiği bu noktada yargının teknolojiden yararlanmaması abes olurdu. Ancak uygulama olarak tabii çok kötü durumda. Ülkemizde bilgisayarı açıp kapamayı bilmeyen yargı mensupları var hala. Biz de işler böyle hep; telefon alırız, hiçbir özelliğini kullanmayız (ya da kullanmayı beceremeyiz) sonra da "aman bu telefon hiç bir işe yaramıyor, kazıkladılar beni" deriz.

Uyap'ı düzgün ve verimli kullanamayıp "Uyap yanlış ve gereksiz bir sistem kardeşim" diyen insanlarla dolu adliyeler. Bir ara hızlı bir kampanya vardı, sürekli uyap'tan şikayet ediliyordu. Bazı mahkeme kalemi ve icra dairesi çalışanları normalde de yapmadıkları işleri Uyap yüzünden yapamıyormuş gibi konuşuyordu. Sanırım çok şikayet edersek vazgeçerler diye düşünüyorlardı. Baktılar vazgeçilmiyor, paşa paşa kullanıyor şimdi.

Alt yapıda bazı yetersizlikler var hala, bazen kilitleniyor veya yavaşlıyor falan ama objektif gözle bakıldığında birçok şeyi kolaylaştırıyor, hızlı ve daha az hatayla yapmayı sağlıyor. Bir de etkin olarak kullanabilsek neler olmaz ki.

Bence Uyap'la ilgili problem yasal boşluk. Mahkemelerin veya icra dairelerinin bu işi ciddiye alması için yasal düzenlemelerin yapılıp yargının işleyişinin Uyap'la olacağının kanun hükmü haline getirilmesi lazım. Birşeyin faydalı, pratik, iyi, güzel, hoş olması yetmiyor hakimi veya icra müdürünü o işe ikna etmek için, ama kanun bu işi böyle yapacaksın derse o zaman yapılıyor (bazen kanunda yazan şeyi de yaptırmak mümkün olmuyor ama o da ayrı bir konu başlığı olur)
Old 13-06-2009, 00:29   #12
Av.Barış

işin en ilginç yanı adalet bakanlığı kendi sitesinde uyap'la ilgili haberleri öyle bir ballandıra ballandıra anlatıyorki insanı meraka düşürüyor.
bütün merak sisteme girince sona eriyor
"İngilteren ödül aldık","şurası ödül verdi" vs vs vs
bi ingiliz heyeti gelip şu sistemi ve adliye içerisindeki işleyişi görse hiç fena olmaz.
uyap yaklaşık 4 yıldan beri tam bir fiyasko...
Old 14-06-2009, 22:20   #13
m_argun

Cuma sabahı taahhüdü ihlalden borçlu yakalanmış. yakınları borcu ödeyince bende UYAP'tan vazgeçmemi gönderdim. ne olur ne olmaz diye de katibi aradım ulaşamadım. Şehir dışına çıktım. kimse uyap'a bakmayınca zavallı borçlu hafta sonunu tutuklu geçirmiş. Suçlusu kim.
Old 15-06-2009, 10:12   #14
av_fguz

Suçlusu kesinlikle siz değilsiniz meslektaşım.
Old 16-06-2009, 14:26   #15
Av. Rıdvan

Avukat eğer ki yargının üç ayağından biri ise o zaman uyapın etkin kullanılmasında kendisine de iş düşer bence. Eğer biz sık kullanırsak mecburen adliye personeli de dosyaları kontrol eder, gecikmeler yaşanmaz. ama benim de 1 yıldır onay bekleyen dosyam var. Belirtmeden geçmek istemedim.
Old 16-06-2009, 14:28   #16
macallan

Varsayılan Uyap'in Kanunu Yok

Sayın Meslektaşlarım;

UYAP'ı ilk gününden itibaren kullanıyorum.Malesef bir davada gönderdiğim mazeret dilekçesi pulsuz/masrafsız olduğu için işleme alınmadı ve dosyam müracaatta kaldı.

Ne diyelim sağlık olsun....
Old 18-06-2009, 07:45   #17
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan macallan
Sayın Meslektaşlarım;

UYAP'ı ilk gününden itibaren kullanıyorum.Malesef bir davada gönderdiğim mazeret dilekçesi pulsuz/masrafsız olduğu için işleme alınmadı ve dosyam müracaatta kaldı.

Ne diyelim sağlık olsun....

Benim mazeret dilekçem vardı 4 dosya için. Hepside pullu. İstanbul 5.icra ceza mahkemesine vermiştim. Kayseride randevülü hacizlerim için duruşmaya katılamayacağım diye. Hakime hanım hepsini düşürmüş. Sebep ise mazereti belgelendirecekmişim. Dosyaların hepsi karar aşamasına gelmiş ve üzerinde çok çalıştığım dosyalardı. Yazık oldu o kadar emeğe. Avukata saygısı olmayanların emeğe saygısı olsaydı keşke...
Old 18-06-2009, 09:31   #18
namutenahi

sayın meslektaşım,

borçlunun vekaletini alarak ya da asil olarak başvurmasını önererek bakanlığa tazminat davası açmanızı öneririm.

borçlunun tazminat kazanması bir yana, muhtemelen belgenizi ekranında görüp işlem yapmayan memura rücu söz konusu olabilecektir. (aslında görevi ihmal isnadıyla suç duyurusu da olabilir.) bu da en azından uyapın bir nebze daha ciddiye alınmasını sağlayabilir.

Alıntı:
Yazan m_argun
Cuma sabahı taahhüdü ihlalden borçlu yakalanmış. yakınları borcu ödeyince bende UYAP'tan vazgeçmemi gönderdim. ne olur ne olmaz diye de katibi aradım ulaşamadım. Şehir dışına çıktım. kimse uyap'a bakmayınca zavallı borçlu hafta sonunu tutuklu geçirmiş. Suçlusu kim.
Old 24-06-2009, 17:47   #19
av.araf

Asliye hukuk,icra hukuk,icra ceza ve aile mahkemelerinin işlerini yürüten tek bir hakim ,bir müdür ve 3 memurun olduğu bir adliyedeki dosyalarımda elektronik imza ile ilgili yaşadığınız sorunlara benzer sorunlar yaşamış ve kalem müdürü ile onayları neden vermediklerini konuşmak üzere bir muahabbete dalmıştım.Ben kendimi haklı görüp müdür beye hayıflanma niyetindeydim ama bir dokunup bin ah işittim.Adliyede bir çok mahkemeye tek kalem ve tek hakim baktığı gibi birde kalemin müdürüne vezne görevi verilmiş ve adliyedeki bütün vezne işlemlerini kendisinin yapması istenmişti.Hemde yaş ortalaması 50 üzeri olan bu müdürümüz daktilodan sonra dayatma bilgisayar öğrenmiş üstüne birde uyap külfeti yüklenmiş.Uyap için hiçbir eğitime çağrılmamışlar ve kendi çabaları ile sistemi çözmeye çalışıyorlar hala.Şimdi bizim penceremizden baktığımız zaman haklılığımız su götürmez.Ancak dönüp birde onların penceresinden bakınca diyorum ki eee ne yapsınlar
Old 25-06-2009, 11:39   #20
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın Av.fguz arkadaşım ; bence başvurunun 62 gündür onay bekliyor olması , senin başvuru yaptığın gerçeğini değiştirmez ; bu durum süresinde hakime verdiğimiz dilekçenin hakim tarafından onaylanmasının reddedilmesidir.Hakim reddettiği dilekçe de süresinde başvuru yaptığımızı ispat sorunu yaşarız ama e-uyap da bu ispat sorunu yaşanmaz.Bence e-uyap kabul etmese de , sen zamanında bildirimini yapmışsın.
Old 25-06-2009, 22:34   #21
veyselciman

şu e-imza dan gördüğüm iki yarar var birincisi borçluların kimlik bilgileri ve mernis adreslerini tespit etmek ikincisi para yatırılan dosyaları ücra! dairelerinde debelenmeden tespit etmek başka da bir yararını görmedim açıkçası. yorumları okudukça Uyap sisteminde daha nelerle karşılaşabilceğimi görmüş oldum tüm meslektaşlara kolaylıklar diliyorum.
Old 29-06-2009, 15:36   #22
av.leventuysal

Vallahi gerçek anlamda tam bir rezalet, bu sistemi adaleti hızlandırmak için değil, adaleti kontrol altında ve yönetimlerinde tutmak için getirdiler, altyapısı olmaksızın bir sistemi nasıl kurabilyorsun, üzülerek ve içim acıyarak söylüyorum ki; çakma bir hukuk devletindeki adaletin hızlı ilerlemesine katkı verecek sistemde ancak böyle olabilirdi zaten. hukuku özümseyemeyenler hukukun inşaasına soyunmuşlar ya pes!!!!
Old 30-06-2009, 14:25   #23
Arif Aydın

Uyap GerÇek Anlamda Bİr Rezalet DeĞİl. Bence GÜzel Bİr Sİstem. Ancak Her TÜrlÜ (teknİk, Eleman V.s )alt Yapisi OluŞmadiĞi İÇİn Hantal İŞleyen Bİr Yapisi Var. Ben De GeÇen Sene Onay İstedİĞİm Bİr Dosyayi İncelemek İÇİn Hala Beklİyorum.
E-İmzada Da Ne OlduĞunu Anlayamadik. Senenİn BaŞinda AldiĞim E - İmza Yi Şİmdİ 1/3 Fİyatina Satiyorlar.
Old 07-07-2009, 12:13   #24
turbo

UYAP fikriyle yanlış hatırlamıyorsan 1998 yada 1999 yılında tanıştım. O zaman daha fakülteye bile girmemiştim(ama hedefim belliydi. O zamanlar daha proje aşamasındaydı ve powerpoint sunularıyla anlatılıyordu.
UYAP yani Ulusal Yargı Ağı Projesi. Teoride harika bir fikir. Aslına bakarsanız, pratiğe dökülebilirliği de var ve o açıdan da harika bir mekanizma.
Benim bilgisayar ile tanışıklığım 1986 yılına kadar gider. O tarihlerde insanlara bilgisayar denildiğinde ne olduğu, ne işe yaradığı hakkında kimsenin bir fikri yoktu. O günden bu güne çok şey değişti. Ama maalesef bilgisayar kültürü ve eğitiminde pek fazla bir değişiklik olmadı.
UYAP fikrine dönersek, burada temel noktanın asıl verilerin girişini ve kontrolünü yapacak olan PERSONEL olduğunu düşünüyorum. Daha açık bir ifadeyle, aracı kullanacak olan elin eğitimi ve mahareti. Ancak şu anki Adliye personelimize kızmanın pek de mantıklı olmadığını düşünüyorum, çünkü bu konuda kendilerine yeterince bilgi ve eğitim verildiğini düşünmüyorum.
Ama bu değişebilir. Şu anda adalet yüksek okullarında veya hakim-savcı eğitimlerindeki yeni ve genç personele bilgisayar konusunda ne derece eğitim verildiğini bilemem. Ama şu anda UYAP sisteminde yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve sistemin daha ileriye götürülerek daha fonksiyonel hale getirilmesinde, bu aşamalardaki eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirmenin çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Ankara’dan Rize’deki duruşmaya yada Kırklareli’deki keşfe telekonferans yoluyla büronuzdan iştirak ettiğinizi bir düşünsenize. Bunlar öyle çok karmaşık yada 50 yıl sonra olabilecek gelişmeler olmayıp, yalnızca gerekli altyapı ve nitelikli personelle gerçekleştirilebilecek projelerdir.
Nitelikli personel sağlanmadığı müddetçe, UYAP projesinin gerekli faydayı göstereceğine inancım bulunmamaktadır.
Old 13-07-2009, 08:49   #26
Adem Uçar

Sayın arkadaşım veyselciman, şu mernis takibini nasıl yapıyorsun.Avukat sayfasından mernise nasıl giriliyor. İcralara yatan paraları nasıl tespit ediyorsun. Ben senden bayağı gerideyim demekki bir anlatıver sana zahmet
Old 13-07-2009, 10:03   #27
NurTuna

Alıntı:
Yazan turbo
UYAP ...
Ankara’dan Rize’deki duruşmaya yada Kırklareli’deki keşfe telekonferans yoluyla büronuzdan iştirak ettiğinizi bir düşünsenize. Bunlar öyle çok karmaşık yada 50 yıl sonra olabilecek gelişmeler olmayıp, yalnızca gerekli altyapı ve nitelikli personelle gerçekleştirilebilecek projelerdir.
Nitelikli personel sağlanmadığı müddetçe, UYAP projesinin gerekli faydayı göstereceğine inancım bulunmamaktadır.
Kesinlikle, fikir tamam fakat altyapı ve personel yetersiz.
Old 17-07-2009, 04:45   #28
Peregrinus

Birbirinden bihaber devlet kurumları olan, devletin kendi kurumlarıyla kavgalı olduğu bir ülkede hukukçu olmak gibi bir cesaret gösterdikten sonra açıkçası ben hemen herşeye hazır olmam gerekiyor diye düşünüyorum. Yani bir hakim kalkıpta "amaaaaan biz bakmıyoruz onlara tüyap'ı da sevmiyorum bakmıyoum o yüzden" demesinin ne ölçüde zırvalamak olduğunun farkında olsamda olan şeyleri düşününce çokta şaşıracağım bir durum değil.
Old 20-07-2009, 10:35   #29
veyselciman

Alıntı:
Yazan Adem Uçar
Sayın arkadaşım veyselciman, şu mernis takibini nasıl yapıyorsun.Avukat sayfasından mernise nasıl giriliyor. İcralara yatan paraları nasıl tespit ediyorsun. Ben senden bayağı gerideyim demekki bir anlatıver sana zahmet

Üstad öncelikle icra takiplerimizi icra dairelerinde açarken borçluların tc kimlik no larının bulunmasına dikkat ediyoruz . takip tc kimlik no ile açıldığı anda uyap sisteminden borçlunun mernis kayıtları güncellenir herkesin tek bir tc kimlik numarası bulunduğu içinde borçlunuzun kimlik bilgileri ve adres bilgileri uyap sistemine yüklenir. aynı anda e-imza ile buna bakabilirsiniz. söz gelimi tc kimlik nosu olan bir borçluya takibi açtık. e - imza ile uyap avukat portala giriş yaptığımızda dosya takip-vekaletli-icra dosyası-tümü-icra dairesi -dosya sayısı-ilgili dosyanın esas numarası şeklinde sekmeleri açtığımızda tüm dosya ve alt klasörler seçeneğini seçiyoruz sol tarafta dosyanın tarafları ve evraklar butonları çıkıyor bunlardan taraf kısmına geldiğimizde borçlunun tüm nüfus bilgileri çıkıyor altında da mernis adresi yurtiçi ikamet adresi işyeri adresi vs. mernis sisteminde kayıtlı olan tüm adresleri çıkıyor. ayrıca şimdi trafik hacizleri yetkisi de icra müdürlüklerine verildiği için borçlunun aracına konulmuş olan haciz yazıları da e-imzadan görünür. kusura bakmayın uzun bir açıklama oldu ama bir dahaki sefere resimli olarak e-imza kullanımı ile ilgili bilgileri ekleyeceğim hiç olmazsa şu e-imzanın ufak da olsa bir yararını paylaşmış oluruz iyi günler.
Old 14-02-2013, 21:45   #30
Av.Funda Vural

Biz avukatlar sisteme her şekilde uyum sağlıyoruz,sorun kesinlikle bizde değil,yargılamayı geciktiren ve davaları sonlandırmayan avukatlar gibi HMK da düzenlemeler yapıldı,uyap geldi,ne değişti işler hızlanacağına yavaşladı,her evrakın arkasından akıbeti için adliyeye koşar olduk ,avukatlar dışında sorumluluklarını ciddiye alanlar olduğunda sistem tıkır tıkır işler,icraya yatan paralar vaktinde hesaba aktarılmıyor,dilekçeler onay bekliyor,herkes işin çokluğundan yakınıyor adliyede de iş bilen var mı orası tartışılır,eski zihniyet ,otur otur al maaşını şeklinde yürümüyor sistem,taleplere icra diarelerinde red ve kabul kararları yazılmıyor,bekliyorsunuz bi karar verilsin diyeSayın Meslektaşım önerim görevini ihmal edeen ceza yargısı yolunu işletmektir,ayrıca tazminat davası da açılmalı,memuriyette hatalarınızın bedelini cepten para vererek ödemiyorsanız ya da ceza yargılamasında devlet tarafından korunuyorsanız ,öğrenmeye ihtiyaç duymaz ve iş yapmaktan imtina edersiniz ,eskiden işler kalemde kişiler arasında hallediliyordu artık kimin iş yapıp kimin yapmadığı ortaya çıkıyor?Ceza ve hukuki yaptırım yollarını sıkça kullanmalı derim,teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi