Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödenmeyen Baro Aidatına Aylık % 5 Gecikme Zammı

Yanıt
Old 02-01-2007, 19:24   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Ödenmeyen Baro Aidatına Aylık % 5 Gecikme Zammı

Merhaba,

Yıllık enflasyon oranının yaklaşık % 9 olduğu günümüzde , ödenmeyen baro aidatı için aylık % 5 gecikme zammı düzenlemesine dikkat çekmek istiyorum.

Avukatlık Kanunu:Madde 65
Madde 65. –(4667 sayılı yasa ile değişik) Genel kurulca belirlenen yıllık kesenek, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenir. Süresi içinde ödenmeyen yıllık keseneğe aylık yüzde beş gecikme zammı uygulanır.

Bu çelişkili durumun giderilmesi için yapılmış bir çalışma ve başvuru var mı?

Saygılar
Old 04-01-2007, 11:48   #2
dertunc

Barolar aracılığıyla gündeme getirilmesi gereken bir konu bence. Araştırdığım kadarıyla bununla ilgili herhangi bir çalışma yok.Enflasyon oranı, yasal ve ticari faizi bile aşan bir gecikme zammı hakkaniyetle bağdaşmaz. Bir an önce yetkili kişilerin çalışma başlatması gerekir.Tabii ki bizim de bu yolda üstümüze düşeni yapmamız şartıyla. Gündeme getirdiği için sevgili meslektaşıma teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
Old 17-01-2008, 10:24   #3
Av.AE

Varsayılan Baro Aidatları'nın Gecikme Faizi

Sayın Meslektaşlarım;

İstanbul Barosu' na kayıtlıyım. Şu meşhur baro aidatları ile ilgili sizlerin görüşünü rica ediyorum. Az önce Baro Muhasebesi' ni aradım. Aylık %5 gecikme fazini soruyorum. Kanundan geldiği için kimse bir şey yapmıyor dediler. Yani benim haricimde hiç bir avukat hakikaten karşı çıkmadı mı dediğimde sözlü olarak bir kaç oldu ama yazılı bir başvuru, şikayet olmadı dedi.

Baro' ya da aynen dedim. TEFECİ' den hiç bir farkınız yok. Enflasyondan bile fazla. Saçmalık bu.

Bu kadar yüksek aidat ve gecikme faizi ne duydum ne gördüm. Herkes hakikaten sessiz mi kalıyor???
Old 17-01-2008, 17:13   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.AE
Sayın Meslektaşlarım;

İstanbul Barosu' na kayıtlıyım. Şu meşhur baro aidatları ile ilgili sizlerin görüşünü rica ediyorum. Az önce Baro Muhasebesi' ni aradım. Aylık %5 gecikme fazini soruyorum. Kanundan geldiği için kimse bir şey yapmıyor dediler. Yani benim haricimde hiç bir avukat hakikaten karşı çıkmadı mı dediğimde sözlü olarak bir kaç oldu ama yazılı bir başvuru, şikayet olmadı dedi.

Baro' ya da aynen dedim. TEFECİ' den hiç bir farkınız yok. Enflasyondan bile fazla. Saçmalık bu.

Bu kadar yüksek aidat ve gecikme faizi ne duydum ne gördüm. Herkes hakikaten sessiz mi kalıyor???

Sayın Av.AE,

Anlaşıldığı kadarıyla her yıl ocak ayında(Barodan yazı geldikçe) bu konu açılacağa benzemektedir. Bu nedenle mesajınızı buraya taşıdım.

İsyanınızda haklısınız. Ancak ortada açık bir yasa hükmü varken yapacak bir şey yok gibi...

Sanırım Barolarımız, iyi bir gelir kaynağından vazgeçmek istemiyorlar.

Saygılarımla
Old 17-01-2008, 17:50   #5
Av.Nilay TOPRAK

Sn meslektaşlarım
Niye sitem ediyorsunuz ki,barolar bizim haklarımızı en iyi şekilde koruyup,diğer görevlerini de layıkıyla yapmıyorlar mı?Baromun varlığını sadece aidat ödemeleri geldiğinde hissettiğimi söylemeden edemeyeceğim.

Zaten aldığımız paranın bilmem kaçı KDV,STOPAJ,GEÇİCİ GELİR,vs daha ismini bilmediğim vergilere kesilmiyor mu?Bizler gibi yeni büro açıp ayakta durmaya çalışan meslektaşlarımıza" Allah yardımcıları olsun" diyorum.
SAYGILARIMLA...
Old 18-01-2008, 10:55   #6
uSaRe01

Bu konuda tüm isyanlar ! haklıdır. Adana Barosundak CMK avukatları bu konuda bir nebze şanslı sanırım. CMK avukatları,baro aidatlarının CMK alacaklarından kesilmesi koşuluna bağlı olarak gecikme faizi ödemiyorlar. Ne zaman CMK alacakları ödenirse baro aidatını oradan faizsiz olarak alıyor.Ehven-i şer bir uygulama en azından
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi