Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Terditli Davada Vekalet Ücreti Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-04-2007, 16:42   #1
Seher

Varsayılan Terditli Davada Vekalet Ücreti Sorunu

Ayşe kadastro geçerken miraslı arsayı ü<zerine geçirip Mehmete satıyor.Terditli tapu iptal ve tescil reddi halinde 10.000 YTL'nin davalı Ayşeden alınmasını istedim.Fazlaya ilişkin haklarımı saklı tuttum. mehmetin kötüniyetini ispat edemezsem ayşeden arsanın parasını istiyorum.Keşfe gidildiğinde arsnın değeri 200.000 YTL çıktı ben 10.000 YTL'den davayı açtım.Harcı tamamlamam gerekiyor mu?Harcı 200.000 YTL'YE çıkarttım tapu iptal isteğim reddedilirse mehmete icra vekalet ücreti çıkar mı? Tapu iptal isteğim kabul edildi harcı yükseltmek zorunda mıyım?Dava vekalet ücret-i çıkarmnamak için harcı yükseltmeyip davanın nasıl sonuçlandığına baktıktan sonra ek dava açsan olur mu?
Old 20-04-2007, 16:59   #2
Av.Suat Ergin

Dava harcı tamamlanmadan, davaya devam edilemez. Hakim re'sen gözetmezse, karşı tarafın itirazıyla harcın tamamlanması için tarafınıza mehil verilecektir. Bu mehle rağmen tamamlamazsanız davanız red olacaktır. Dava değeri 200.000 YTL ye çıktığı için, Mehmet'e de bu miktar üzerinden vekalet ücreti ödemek zorunda kalacaksınız.

Saygılarımla
Old 21-04-2007, 15:32   #3
Seher

Varsayılan ıslahla istem sonucunu daraltmak

Tapu iptal ve tescil olmazsa alacak davası açtım terditli ıslahla alacak davasını tefrik ederek sadece tapu iptal ve tescil davasının görülmesini isteyebilir miyim
Old 21-04-2007, 16:32   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Seher
Tapu iptal ve tescil olmazsa alacak davası açtım terditli ıslahla alacak davasını tefrik ederek sadece tapu iptal ve tescil davasının görülmesini isteyebilir miyim

Sayın Seher,

Siz yeni bir forum açıp sormuşsunuz ama yukarıdaki sorunun devamı olduğundan, mesajınızı buraya taşıdım.

Soruya son haliyle yanıt vereceklerin yanıtları sizi yanlış yönlendirebilir. Oysa siz ilk mesajınızdaki gibi davalı tarafa vekalet ücreti ödememek için hukuki yolları zorlamaktasınız. Siz 2 kişiye dava açmışsınız, davalılardan birisi hakkında açtığınız dava aleyhinize dönmeye başlayınca; bu defa ıslah ile onu davadan çıkarabilir miyim? Diye soruyorsunuz. Cevap kısa: Hayır. Yapmak istediğiniz teknik olarak ıslah da değil zaten.

Saygılarımla
Old 21-04-2007, 16:51   #5
Seher

Suat bey benim sorunum vekalet ücreti ödemek değil mirasçı Ayşe kadastro geçerken 2005 yılında tapuyu kedndi üzerine geçriyor 20 yıldır kullnadığını söylüyor 2006 yılındada aynı köyden Aliye satıyor.Ben alinin kötüniyetli olduğunu bu nedenle tapunun iptalini aksi taktirde terditli olarak Ayşenin arsanın değerini mirasçılara ödemesini istedim Ayşe mirasçılardan mal kaçırmak için 200.000 YTL'lik arsayı 10.000 YTL'ye aynı köyden ali satması muvazaadır dedim.Ali arsayı 80.000 YTL'ye aldığını cevap dilekçesinde kabul etti. Her iki atarf anlaştılar Ayşe'nin üzerinde malı olmadığını öğrendik Ayşe mirasçı olduğunu kabul ediyor zaten mirasçılar arasında zamanaşımı işlemiyor.Ben ayşeye karşı davayı kazansamda ayşenin malı olmadığından bir şey alamayacağım.
Hakim Ali iyiniyetlidir der parayı ayşeden al derse temyiz hakkım var mı
Davayı sadece tapu iptale çevirebilir miyim nasıl?
Aslında ben 2 kişiye 2 davayı tek davayla açtım tefrik edebilir miyim?
Bu arada miras hissleri oranında istemedim arsanın tamamının satışının iptalini istedim bu da 3. hatam ıslahla düzelir mi
Bu davayı nasıl düzeltirim ?
Old 21-04-2007, 17:31   #6
Hasan Coşkun

dert etmeyin,öncelikli talebiniz tescil olduğu için o talebiniz kabul görürse Ayşe hakkındaki talebiniz incelenmez bile ve sanki ikinci talep yokmuş gibi hüküm kurulur,yani vekalet ücretine ayşe için hükmedilmez.Yaptığınız hata falan yok.Ayrıca ıslahla miras hisseleri oranında talebinizi değiştirebilirsiniz.
Old 14-01-2013, 12:48   #7
PROMETHEUS_KAWA

Varsayılan terditli davada kademeli talep kabul edildiğinde davalı taraf yararına vekalet ücreti

YARGITAY 2. H.D. 2011/17417 E,2012/11201 K. terditli davada kademeli istem olduğundan herhangi birinin kabulü davanın kabulü olsuğundan karşı taraf(davalı) yararına vekalet ücretine hükmedilmez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi