Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira sözleşmesi yok nasıl tahliye edilir

Yanıt
Old 01-10-2009, 12:28   #1
lawyer beyaz

Varsayılan kira sözleşmesi yok nasıl tahliye edilir

kiracı oturduğu tarihten bugüne kadar geçen 7 ay içinde hiç kira ödemedi, örnek 13 ödeme emri gönderdik, itiraz etti.

kira sözleşmemiz yok, tahliye taahhütnamesi yok, kirayı vermiyor, evden çıkmıyor..!!

ne yapmamız gerekir?
Old 01-10-2009, 12:38   #2
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan lawyer beyaz
kiracı oturduğu tarihten bugüne kadar geçen 7 ay içinde hiç kira ödemedi, örnek 13 ödeme emri gönderdik, itiraz etti.

kira sözleşmemiz yok, tahliye taahhütnamesi yok, kirayı vermiyor, evden çıkmıyor..!!

ne yapmamız gerekir?

Arada sözlü kira sözleşmesi de yoksa müdahalenin men'i davası açabilirsiniz.
Old 01-10-2009, 15:02   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan lawyer beyaz

ne yapmamız gerekir?

Örnek 13 gönderdikten sonra Müdahalenin meni davası açamazsınız. Kira ilişkisini icra takibi yapmak suretiyle kabul etmişsiniz. Kural olarak, 13 örnek ödeme emrine itiraz etmiş olsa bile kiracı 30 gün içinde borcu ödemez ise temerrüde düşer. Akdin feshi suretiyle tahliye davasının koşulları bu şekilde oluşabilir. (BK.260)

Bildiğiniz gibi kira akdi şekle tabi değildir. Şekil ispat şartıdır.

Borçlu neye itiraz etti? Borca mı, yoksa kira ilişkisine mi? BU husus önemlidir.
Old 01-10-2009, 18:58   #4
Av.Ömeroğlu

Sayın Beyaz,sayın Dikici'nin de haklı olarak sorduğu gibi kiracı takibe itirazında ne dedi?
Örneğin takibe konu borç tarafımdan ödenmiştirmi dedi?
Veya takipte tarafımdan talep edilen 4900 TL'dır ama aslında aylık kira bedeli 100 TL'dır diyerek 7 aylık kira bedeli olan 700 TLyı dosyaya depo edip kalan kısmamı itiraz etti?
Ya da takip yapanla aramızda kira sözleşmesi yoktur diyerek kira sözleşmesini mi inkar etti?
Son olarak takip yapana borcum yoktur,itiraz ediyorum demeklemi yetinde?
Tüm bu soruların yanında önem taşıyan bir husus da kira bedeli bakımından alacak yazılı belgeyle ispat sınırında mı?(her ne kadar kira sözleşmesi bakımından yazılı şekil geçerlilik şartı değilse de borçlunun itirazına göre bu husus da önem kazanabilir)
Old 02-10-2009, 11:08   #5
lawyer beyaz

itiraz şöyle;1-her hangi bir şekilde kira sözleşmem mevcut değildir. bu nedenle takipde belirtilen kira sözleşmesini kabul etmiyorum.
2-herhangi bir borcum yoktur.borca itiraz ediyorum.
şeklinde itiraz edildi...
en kısa şekilde ne yapmalıyız sizce.?
Old 02-10-2009, 12:19   #6
avukatselvi

Yazılı sözleşme bulunmadığından ,kira ilişkisinin varlığına da karşı çıkıldığından konu yargılamayı gerektirir.İcra Mahkemesine başvurmanız mümkün değil ancak Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarark önce kira ilişkisinin varlığını ardından da kira bedellerinin ödenmediğini ispat etmeniz gerekecektir.
Old 02-10-2009, 23:20   #7
glayor

Borçlu kiracı kira sözleşmesine itiraz ederse, alacaklı yazılı ya da sözlü bir kira sözleşmesine dayanarak icra mahkemesinden itirazın kaldırılmasını ve ödeme süresi içerisinde paranın ödenmemesi sebebiyle tahliye talep edemez. Bu durumda mecburen normal prosedür icabı sulh mah.de tahliye davası açması gerekir.
Old 03-10-2009, 14:56   #8
Av.Serkan DAĞDEVİREN

borçlu gayet zekice itiraz etmiş gerçekten.Zira,işinizi oldukça zorlaştırmış.Bu aşamada kira ilişkisi tamamen inkar edilmiş olduğundan maalesef İTM de dava açma yolunuz kapandı.Bu şartlarda elindeki mevcut belgelere göre genel mahkemelere gitmeniz gerekiyor.elinizde banka hesabına yatmış "kira bedeli açıklamalı" bir dekont varsa yada kira ilişkisini ispatlayacak başkaca bir deliliniz mevcutsa hiç durmayın itirazın iptali davasını açın.Zira,bu saatten sonra artık müdahalenin meni davası ve ecrimisil talebinde bulunamazssınız.zira,takiple bağlısınız oradaki talebiniz aradaki ilişkinin kira ilişkisi olduğu konusunda sizi bağlamaktadır.açacağınız davada kira ilişkisini ispatlayacak ölçüde belgeniz yoksa
bu ilişkiyi tanıkla ispat ettiğinizi/edeceğinizi varsayalım.(tabi kira ilişkisinin tanıkla ispatı mümkün mü sorusu da akla gelmektedir.)Bu durumda karşınıza alacakla ilgili sıkıntı çıkacaktır.Çünkü alacağı yani kira bedelini tanıkla ispat etmeniz (yaal sınıra göre) bilindiği üzere hukuken mümkün değil.
Old 18-11-2009, 14:13   #9
lawyer beyaz

peki kiracıyı evden nasıl tahliye edebiliriz.?
süre yönünden bize en avantajlı yol hangisidir, zira kiracıdan geçmiş aylara ait kira bedelini istemeyeceğiz. elimizde yazılı kira sözleşmesi vs. olmadığından ve kiracının bu şekilde itirazları nedeniyle çıkmazda kaldım
Old 18-11-2009, 17:05   #10
Admin

Diğer meslektaşlarım gibi örnek no 13 gönderdiğinizde kişinin kiracı olduğu ikrar ettiğinize ben de katılıyorum, ama bu defa bu ilişkiyi o reddettiğinde men'i müdahale davası açamayacağınız yolundaki yorumlara katılmıyorum.

Bir kişiye diyorsunuz ki, "sen benim kiracımsın, lütfen kiranı öde", o da cevap olarak diyor ki, "ben senin kiracın değilim". Bu cevaptan sonra bence men-i müdahale/ecrimisil davası açmanıza bence yasal bir engel kalmamış oluyor, zira kiracı bu cevabı ile açacağınız bu davada zaten ben kiracıyım savunması yapmasını imkansız kılmış oldu.

Ben derim ki meni müdahale davası açın ve icra dosyasını da delil gösterin, bırakın sonrasını kiracı düşünsün. Tapu maliki siz olduğunuza göre, bu davada sizin zaten başkaca ispat edeceğiniz bir husus yok. Kiracı olmadığını ikrar eden zilyet, zilyetliğini hangi hukuki sebebe dayandıracak, bu sizin değil, onun sorunu.
Old 19-11-2009, 11:03   #11
lawyer beyaz

sizin görüşünüze bende katılıyorum, şu yargıtay kararını buldum, bizim kiracı hem hiç bir şekilde sözleşmem yok diyor hemde borcum yok diyor; diğer arkadaşlar katılırmı bilmiyorum amabuna göre aşağıdaki karar ile mantık olrak uyuyor. !

T.C.
YARGITAY
1. HUKUK DAİRESİ
E. 1989/4311
K. 1989/6254
T. 22.5.1989
DAVA : Taraflar arasında görülen elatmanın önlenmesi ve ecrimisil davası sonunda, Yerel Mahkemece verilen karar yasal süre içerisinde davacılar tarafından temyiz edildiğinden dosya incelendi, gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Davacılar, kayden maliki oldukları bağımsız bölümde oturan davalı hakında kira bedelinin tahsili için giriştikleri icra takibine karşı, davalı (eski malik yüklenicinin yer göstermesi, muvafakat etmesi üzerine bu daireye yerleştiğini davacılarla kendi arasında bir hukuki ilişki bulunmadığını) açıklayarak savunmuş, böylece icra takibi sonuçsuz kalmıştır.
Bu kez davacıların açtıkları temyize konu işbu elatmanın önlenmesi davasına karşı da davalı aynı savunmayı sürdürmekle beraber yüklenicinin kiracısı olduğunu bildirmiş fakat yazılı ya da sözlü bir kira sözleşmesinin varlığını, başka anlatımla "kiracılık sıfatını" hiç bir delille kanıtlayamadığı halde, mahkemece davacıların, davalıyı icra takibinde "kiracı" kabul ettikleri düşüncesiyle davanın reddine karar verilmiştir.
Oysa, geçerli bir kira aktinin varlığından söz edebilmek için tarafların iradelerinin birleşmesi zorunludur. Davalı icra takibi uğrayınca "kiracı olmadığını" elatmanın önlenmesi davasına maruz kalınca da "eski malikin kiracısı olduğunu" ileri sürmek suretiyle iyi niyetle davranmadığını açıkça ortaya koymuştur.
Bu durumda, davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken, dosya içerisine ters düşecek biçimde reddedilmesi doğru değildir.
SONUÇ : Davacıların temyiz itirazları yerindedir. Kabulü ile hükmün açıklanan nedenlerden ötürü HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, alınan peşin harcın temyiz edene geri verilmesine 22.5.1989 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 19-11-2009, 12:41   #12
mehmetardic

İlla ki kira hukukundan hareket etmek istiyorsanız, sözlü kira akdine dayalı olarak icra takibi yapmalısınız.(ödeme günü her ayın son günü olarak-haciz ve tahliye istemli)
Ödemediği veya itiraz ettiği takdirde itirazın kaldırılmasını ve tahliyesini istemelisiniz bence..

Saygılarımla,
Old 27-12-2009, 15:25   #13
lawyer beyaz

forumda cevap veren herkese teşekkür ederim.
YARGITAY 1. HUKUK DAİRESİ 1989/4311 1989/6254 22.5.1989 tarihli yargıtay kararına göre meni müdehale ve ecri misil davası açtım. davalı, başka bir meslektaşımızın yanında çalışan bir kişiydi, fakat dava açtıktan sonra evden çıktı.
Old 27-12-2009, 16:54   #14
av.sebahattin

Aradaki Kiracılık ilişkisini reddettiğine göre, Taşınmaz Mal Ziletliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanuna (3091 Sayılı kanuna göre) müracaatta bulunnmalısınız diye düşünüyorum. Tahliye için gidildiğinde, borçlunun iki alternetifi var, ya kiracılık ilişkisini reddedecek ya da kabul edecektir. İlişkiyi reddederse, görevliler tarafından tahliye edilecek ya da tahliye için süre verilecektir.
Kiracılık ilişkisini kabul ederse, 3091 sayılı kanuna göre tahliye edemezsiniz. Fakat tutulan tutanağı, tahliye amacıyla sınırlı olarak İTM'de İİK68. ve ilgili maddelerine göre delil olarak kullanabilirsiniz. Diye düşünüyorum.

Bu arada kiracınız hiç kira ödemedi mi. Ödedi ise ne şekilde ödedi. Bunu da belirtebilir misiniz?
Old 28-12-2009, 14:52   #15
Av.Hero

Alıntı:
Yazan lawyer beyaz
itiraz şöyle;1-her hangi bir şekilde kira sözleşmem mevcut değildir. bu nedenle takipde belirtilen kira sözleşmesini kabul etmiyorum.
2-herhangi bir borcum yoktur.borca itiraz ediyorum.
şeklinde itiraz edildi...
en kısa şekilde ne yapmalıyız sizce.?

Ecrimisil ve meni müdahale davası açın.Çünkü madem kiracı değilsin dava konusu yerde ne işin var.Benim başımdan öyle bir dava geçti.Ancak şahitlerin beyanı çok önemli
Old 28-12-2009, 20:29   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Hero
Ecrimisil ve meni müdahale davası açın.Çünkü madem kiracı değilsin dava konusu yerde ne işin var.Benim başımdan öyle bir dava geçti.Ancak şahitlerin beyanı çok önemli

Meslektaşımız 13 no.lu mesajıyla sorunu hallettiğini yazmış.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi