Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: En çok Hangi İcra Takiplerini yapıyorsunuz? (Birden fazla seçenek işaretlenebilir)
İlamlı Taşınmaz Tahliyesi/Taşınır Teslimi [Örnek 2] 31 5,02%
Çocuk Teslimi/Kişisel İlişki Kurulması [Örnek 3] 8 1,29%
İlamlı Para Borcu/İş Yapılması [Örnek 4-5] 173 27,99%
İpoteğin Paraya Çevrilmesi [Örnek 6] 27 4,37%
İlamsız Takip [Örnek 7] 322 52,10%
Taşınır Rehninin Paraya çevrilmesi [Örnek 8] 16 2,59%
İpoteğin Paraya Çevrilmesi [Örnek 9] 16 2,59%
Kambiyo Senetlerine Özgü Haciz [Örnek 10] 345 55,83%
İflas Yolu ile Adi Takip [Örnek 11] 6 0,97%
Kambiyo Senetlerine Özgü İflas [Örnek 12] 35 5,66%
Kiralara Ait Takip [Örnek 13] 82 13,27%
İlamsız Taşınmaz Tahliyesi [Örnek 14] 31 5,02%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 618. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 343)

En Sık Yaptığımız İcra Takipleri

Yanıt
Old 11-12-2012, 12:07   #1
Admin

Varsayılan En Sık Yaptığımız İcra Takipleri

Avukat meslektaşlarımızın en sık yaptığı takibin ilamlı takip (örnek 4-5) olduğunu tahmin ediyorum ancak ikinciliği kim alır bir fikrim yok. Anketimize katılırsanız hep birlikte öğreniriz.

Ankette birden fazla seçeneği aynı anda işaretleyebilirsiniz, ancak en çok yaptığınız takipleri seçer ve daha nadir olanları işaretlemezseniz daha sağlıklı bir istatistik oluşturabiliriz diye düşünüyorum.
Old 11-12-2012, 12:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Ben de en çok ilamlı takip ve favorim örnek 13'ü kullanıyorum.. ))
Old 11-12-2012, 14:25   #3
Av. Ali YILMAZKARA

100 kişilik (veyahut katları) kullanıcı/katılımcı anket sonucuna göre Örnek 7'nin ilk sırayı alacağını düşünüyorum
Old 11-12-2012, 14:45   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
100 kişilik (veyahut katları) kullanıcı/katılımcı anket sonucuna göre Örnek 7'nin ilk sırayı alacağını düşünüyorum

Ben kambiyo senedine özgü takiplerin(Örnek:10) ilk sırada olacağından eminim.
Old 11-12-2012, 17:34   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Bence örnek 7 birinci, örnek 10 ikinci olur

Örneğin, şimdiden örnek-10 örnek-7'yi ikiye katladı. Örnek-7 birinci olamaz, çünkü piyasada tanzim tarihsiz senet yok. Fatura vs. takibi ise çek-senet kadar yoğun yapılamaz.

İlamlı takip de birinci olamaz. Mesleğe yeni başlayan bir avukatın ilk ilamı, 3-4 sene sonra olur. 3-4 senede epey örnek-10 yapmış olacaktır. Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.
Old 11-12-2012, 17:38   #7
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İlamlı takip de birinci olamaz. Mesleğe yeni başlayan bir avukatın ilk ilamı, 3-4 sene sonra olur. 3-4 senede epey örnek-10 yapmış olacaktır. Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.
Şunu unutmayalım: Her avukat icra işi yapmaz ama (danışmanlar olarak çalışanlar hariç) hemen hepsi dava alır. Ve her davanın sonunda da en azından vekalet ücreti için bir örnek 4-5 gönderimi olur. Şu anda geride kaldıysa da ilamlı takipten halen umutluyum.
Old 11-12-2012, 17:45   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Şunu unutmayalım: Her avukat icra işi yapmaz ama (danışmanlar olarak çalışanlar hariç) hemen hepsi dava alır. Ve her davanın sonunda da en azından vekalet ücreti için bir örnek 4-5 gönderimi olur. Şu anda geride kaldıysa da ilamlı takipten halen umutluyum.

THS toplantısı düzenlemesine iddiaya girerim.
Old 11-12-2012, 18:34   #9
Av.Bülent AKÇADAĞ

Herkes çok iddialı,

Fake hesap açıp oylamaya mı katılsak

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
THS toplantısı düzenlemesine iddiaya girerim.
Old 11-12-2012, 18:41   #10
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Admin

İlamlı takiplerin ,kambiyo senedi takiplerini geçmesi ihtimali, İcra mevzuatımızda alacaklı lehine değişiklik yapılması ihtimaliye aynıdır.Yani sıfırdır

Yukarıdaki görüşü yazdıktan sonra biran düşündüm de.. Çek ve bonoların bu hızla itibarsızlaştırılmasına,hacizlerin imkansızlaştırılmasına devam edilirse, yakında çek ve bonolar piyasadan silinecek gibi duruyor.Gözlemlediğim kadarıyla ticaret yapan pek çok insan mümkün olduğunca bono ve çek almaktan kaçınıyor.

Dolayısıyla 2-3 yıl süren davalar sonunda alınan ilamlara istinaden yapılan tek tük ilamlı takipler orta vadede kambiyo senetleri takiplerini geçebilir.

Sayın Admin bana sorarsanız bu oylama da Suat beye geçilirsiniz.Ancak yılmayıp bir kaç sene sonra yeniden yapın bu anketi, zaman sizin lehinize çalışıyor
Old 12-12-2012, 00:32   #11
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Örneğin, şimdiden örnek-10 örnek-7'yi ikiye katladı. Örnek-7 birinci olamaz, çünkü piyasada tanzim tarihsiz senet yok. Fatura vs. takibi ise çek-senet kadar yoğun yapılamaz.

TTK.m.1530 hükmü, "faturaya dayalı" takibi (Örnek-7) öne geçirebilir düşüncesindeyim.

Saygı ve sevgilerimle
Old 12-12-2012, 06:35   #12
olgu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Kredş kartı- kredi ve abonelik sözleşmelerinden doğan alacakları yabana atmayın. Ankara da bu kurumlardan birini bağlayan avukatların şahsi icra dolapları var daire kapısının önü ve yanında
Old 12-12-2012, 12:02   #13
Av. Ali YILMAZKARA

An itibari ile Daha 35 kişi oy vermiş ben hala iddialıyım
Old 12-12-2012, 12:09   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

TTK.m.1530 hükmü, "faturaya dayalı" takibi (Örnek-7) öne geçirebilir düşüncesindeyim.

Saygı ve sevgilerimle

Üstadım, Şile'de balık yemecesine iddiaya girerim.
Old 12-12-2012, 12:14   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu
Kredş kartı- kredi ve abonelik sözleşmelerinden doğan alacakları yabana atmayın. Ankara da bu kurumlardan birini bağlayan avukatların şahsi icra dolapları var daire kapısının önü ve yanında

Haklısınız. Ama ben hala örnek-10 un birinci olacağını tahmin ediyorum. Kaldı ki, Sayın Admin THS üyesi meslektaşlarla anket yapıyor. Benim de tespit ettiğim kadarıyla, bahsettiğiniz icra takiplerini yapan fazla üyemiz yok. Ayrıca, 100.000 ilamsız takibi olan meslektaşın oyu sadece ve sadece 1 tane olacaktır. Ama her avukatın örnek-10 yapacağı ve/veya yapmış olacağı kolayca tahmin edilebilir. Dedim ya, Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.
Old 12-12-2012, 12:57   #16
Av.Bülent AKÇADAĞ

Bir üyemiz en çok "Kambiyo Senetlerine Özgü İflas [Örnek 12] " yapıyormuş.

Cidden kendisini merak ettim
Old 12-12-2012, 13:05   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ

Cidden kendisini merak ettim

Muhtemelen "kambiyo senetlerine özgü" ibaresini görüp, yanlış oy veren üyedir. Ya da mesleğe yeni başlamış olup da ilk icra takibi bu şekilde olan bir üyemizdir.
Old 12-12-2012, 13:30   #18
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Üstadım, Şile'de balık yemecesine iddiaya girerim.

Suat Bey, icra müdürlüklerinde ki gerçeklik ile THS anket sonucu gerçekliğinin örtüşeceğine inanmıyorum.

Ankete 7 örnek için oy veren bir kişi ama belki de açtığı takip sayısı 5000 adet.

10 örnek için de bir kişi oy veriyor ama belki de açtığı takip sayısı 100 adet.

Sonuç itibari ile iddia THS anket sonucuna göre mi? İcra Müdürlüklerinde ki gerçek sonuca göre mi?

Dayanaklarınızı reel hayata göre yaptığınız için, iddia konusunda Hulusi Bey tarafında yancı olduğumu belirtirim...

Örnek no 7, açık arayla önde gider, 4-5 örnek 2. sırada yer veriyorum, kambiyo takipleri de 2012 ve sonrası için artık 3. sıraya geriledi derim...
Old 12-12-2012, 13:37   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Suat Bey, icra müdürlüklerinde ki gerçeklik ile THS anket sonucu gerçekliğinin örtüşeceğine inanmıyorum.

Ankete 7 örnek için oy veren bir kişi ama belki de açtığı takip sayısı 5000 adet.

10 örnek için de bir kişi oy veriyor ama belki de açtığı takip sayısı 100 adet.

Sonuç itibari ile iddia THS anket sonucuna göre mi? İcra Müdürlüklerinde ki gerçek sonuca göre mi?

Dayanaklarınızı reel hayata göre yaptığınız için, iddia konusunda Hulusi Bey tarafında yancı olduğumu belirtirim...

Örnek no 7, açık arayla önde gider, 4-5 örnek 2. sırada yer veriyorum, kambiyo takipleri de 2012 ve sonrası için artık 3. sıraya geriledi derim...

15 no.lu mesajda da belirttiğim gibi, Sayın Admin THS üyeleri ile bu anketi gerçekleştiriyor. Şu an itibariyle de benim tahminim açık ara tuttu.

Hulusi Bey iddiaya girsin, ben senin "yancı" olmanı keyifle kabul ederim.
Old 12-12-2012, 13:51   #20
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Haklısınız. Ama ben hala örnek-10 un birinci olacağını tahmin ediyorum. Kaldı ki, Sayın Admin THS üyesi meslektaşlarla anket yapıyor. Benim de tespit ettiğim kadarıyla, bahsettiğiniz icra takiplerini yapan fazla üyemiz yok. Ayrıca, 100.000 ilamsız takibi olan meslektaşın oyu sadece ve sadece 1 tane olacaktır. Ama her avukatın örnek-10 yapacağı ve/veya yapmış olacağı kolayca tahmin edilebilir. Dedim ya, Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.

Aristo değil, Yüzbaşı Jack yaşasaydı gurur duyardı. (google da "yüzbaşı jack fıkrası" yazın)

Saygılar....
Old 12-12-2012, 13:53   #21
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
100.000 ilamsız takibi olan meslektaşın oyu sadece ve sadece 1 tane olacaktır. Ama her avukatın örnek-10 yapacağı ve/veya yapmış olacağı kolayca tahmin edilebilir. Dedim ya, Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.

Haklısınız her avukatın örnek -7 yapacağı ve/veya yapmış olacağı da kolayca tahmin edilebilir. Bu bağlamda 100.000 kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile takibi olan meslektaşın oyu DA sadece ve sadece 1 tane olacaktır.

Bence bu ankette bizim iddialaşmamızı sıkıntıya sokan şey birden fazla işaretleme seceneğinin olması. Aslında bu başlığın amacına da uyuyor çünkü başlığın adı "En Sık Yaptığımız İcra Takipleri" FAKAT KİM OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZ BİLEMEYECEĞİMİZ (ŞUAN İÇİN) 25 KADAR ÜYE sadece örnek-10 u seçmiştir. Sanki 2.sırada olması gereken örnek-7'den hiç yapmıyormuş gibi

Sanırım bunu da başlığı yanlış değerlendirip "En çok yaptığınız icra TAKİBİ" imiş gibi değerlendirilmesinden ve çoklu seçim yapabileceğinin farkında olmamasından dolayı.

Sevgili Admin eğer başlığın sonuna parantez içerisinde "Çoklu seçim mümkün" ibaresi koyar ise şuan ki farkın daha da artmayacağını ve örnek-10 ile örnek-7 arasındaki yarışı diğer takip tercihlerinin belirleyeceğini düşünüyorum.

Ya da yeni bir başlık açılsın sadece örnek-7 ve örnek-10 yarışsın
Old 12-12-2012, 14:06   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Aristo değil, Yüzbaşı Jack yaşasaydı gurur duyardı. (google da "yüzbaşı jack fıkrası" yazın)

Saygılar....

Çok iyiymiş.
Old 12-12-2012, 17:14   #23
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
..... Aristo yaşasaydı, benimle gurur duyardı.

Seninle gurur duyuyorum Suat
( Aristo'nun sana Suat abi diye hitap etmesini beklemiyorsun umarım )

P.S. İlamlı takibi işaretledim ama birinci sıranın örnek 10 olacağını düşünüyorum
Old 12-12-2012, 17:16   #24
olgu

Örnek no 12 yapanların sayısı yavaş yavaş yükseliyor
Old 12-12-2012, 17:22   #25
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan olgu

Old 12-12-2012, 17:42   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan olgu

Old 12-12-2012, 18:15   #28
Admin

Alıntı:
Yazan olgu
Admin, bu üstadları bizimle paylaş
Oy verenlerin isimlerinin gözüküp gözükmeyeceğine anketi açarken karar veriyoruz ve herkes oy verirken bu kararı görerek oy veriyor. İsminin gizli kalmasını tercih ettiği için oylamaya katılmış bir üyemiz olabilir, o nedenle ben kimin hangi seçeneğe oy verdiğini söyleyemem.

Tabii dileyen üyelerimiz -uygun görürse- oy verdiği seçeneği konu içinde paylaşmakta özgür.

Alıntı:
Bir tek onu işaretlemiş olma ihtimali bence düşük ancak 5-6 seçenek işaretleyen bir üyemiz en çok yaptıklarından biri olarak onu da işaretlemiş olabilir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Kendi adıma kimseyle iddiaya girmediğimi peşinen arz ederim, sadece tahminde bulundum ve göründüğü kadarıyla da tahminim tutmayacak. Gidişatı gördükten sonra iddiaya artık hiç girmem!

Ancak sonuçları tabii THS üyelerinin oyları açısından değerlendirmek gerek. Eğer "icra dairelerinde en çok hangi icra takipleri yapılıyor"u konuşsaydık, benim de favorilerim hiç kuşkusuz Örnek 7 ve Örnek 10 olurdu. Neticede sırf bankaların yaptığı seri takipler örnek 10'u açık ara birinci yapmaya yetebilir.

İtiraf etmek gerekirse, başlangıçta örnek 4-5'i iddialı görme nedenim de anketin yapısı gereği sadece THS üyelerinin katılımına açık olmasıydı. Bu format avukat tutmayan vatandaşların sıkça yaptığı örnek 7 açısından dezavantaj yaratıyor bence. Ayrıca kaç takip yaparsa yapsın her üyemizin tek oy hakkı olması nedeniyle dosya adeti olarak çok olsa dahi yapan kişi adeti olarak örnek 10'un da dezavantajı olacağına inanıyordum ama görünen o ki, herkes bir şekilde örnek 10 yapıyor.

Sonuçlarda küçük oynamalar olabilir ve ikinci ve üçüncü değişebilir ancak bu saatten sonra örnek 10 geçilmez diye düşünüyorum. Sayın Ergin'i isabetli tahmini nedeniyle şimdiden tebrik ederim. Her ne kadar iddiaya girmediysem de borcum THS toplantısı düzenlemek olacaksa, borcumu kabul ediyorum.
Old 12-12-2012, 18:31   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Ergin'i isabetli tahmini nedeniyle şimdiden tebrik ederim. Her ne kadar iddiaya girmediysem de borcum THS toplantısı düzenlemek olacaksa, borcumu kabul ediyorum.

Old 13-12-2012, 13:11   #30
Av.Özgür KARABULUT

Çek ve senetler hala ticaretin baştacı, bence 10 Örnek birinci gelir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi