Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

PSIKIYATRIK TEDAVILERDE MAGDUR OLMAMAK içiN NELERE DiKKAT EDILMESI GEREKLIDIR ?:

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2011, 20:09   #1
Konuk

Varsayılan PSIKIYATRIK TEDAVILERDE MAGDUR OLMAMAK içiN NELERE DiKKAT EDILMESI GEREKLIDIR ?:

Ben, yillar ônce Tûrkiye'de gittigim bir psikiyatri klinigi tarafindan damgalandim. Sonrasinda, insani haklarim hep ailem ve akrabalarimca hiçe sayildi. Daha fazla darbe aldîm ve saglik sorunlarim fazlalastî. Dislandim, horlandim, hîrpalandim.
Esimle beni; Fransa'da yasayan bir akrabam tanîstîrdî (gerçekten severek evlendik).
7 yildir Fransa'da yasamaktayim. Bu akrabam(ve digerleri de elbette), yûzûnden burda Fransa'da da insanca yasayamadim ve Tûrk bôlgesel çevresinde, beni, yine yanlîs-yalan dedikodularla reklam etti ve akrabanin arkadas çevresince burda; gôzdagî, tehdit, laf tacizi ve hakaretlere (kisilik ve mahremiyet haklarima) maruz kaldim/kalmaktayim. Ex-esim(Fransiz)den bu nedenlerden dolayî ayrîldîk ve iki yildir bosanma davamiz/çocuk velayeti (5 yasinda bir kîzim var/çifte vatandas) konusuyla beraber devam etmektedir.
Bûtûn bu nedenlerden ve bunun negatif-yansîmalarîndan ôtûrû, dogru-dûzgûn is de bulup çalîsamadîm.
Fransîzcamî da ilerletemedim. Bahsettigim bu nedenlerden ôtûrû sakîngan ve kaçîngan davranîslarda bulunmak zorunda kalmaktayîm. Nihayetinde, buradaki bûrokratik islemlerimde; memurlar (sosyal yardim bûrosu, iskur...) tarafîndan bu durumum artîk farkedilmeye baslandî. Baska bir sehire tasînma girisimim de (çocugumun burda annesiyle birlikte yasamasîndan; diger kentlerdeki bekarevlerine basvuruma red gelip dosya altî olmasîndan; akîcî Fransîzca konusamamaktan;nereye basvuracagîm konusunda yeterince bilgim bulunmamasîndan ve bu bahsettigim sorunlarîmî anlatamamaktan ;maddi sorunlarîmdan dolayî)burada fazlasîyla zorlanmaya basladîm.
Bana 400 km uzaklîktaki bûyûk bi sehirde(oturmakta oldugum sehirde Tûrk psikiyatr yok) gitmis oldugum Tûrk psikiyatri uzmanîndan da (hakkînda olumsuz ithamlar duydum(dr,bu farkîndalîgîmî fark ettigini de anladîm); çeliskili degerlendirmeler/bol telkinler(suçlamalar da var!) ve yardîm (bu bahsettigim çevresel dislanmamdan)konusunda yan çizmesinden dolayî
ne yapacagîmî sasîrmîs durumdayîm. Kendisiyle mail ile yazîsarak sorunlarîmî anlattîgim maillerim bende durmaktadîr. Yalnîz ve çaresiz oldugumdan ve buradan da tasînîp gitme imkanîmin (maddi) olmamasîndan dolayî, sîkisîp kaldîm bu sehirde.
Daha ônce Tûrkiye'deki Psikiyatri klinigi hak ihlalinden sonra(anlatmasam dahi; farkeden psikiyatri uzmanlarî) bu magduriyet durumum yûzûnden bana olumsuz davranmaktadîrlar. Ne tedavi bazînda; ne de bu çevresel sorunlarîm (en sonunda riske edip, mailler ile anlatmak zorunda kaldîm/teshisimi dahi ôgrenemedim(mektubuma yazîlî cevap gelmedi).
Yardîm alamayînca, baska diger istemedigim riskli arayîslara (Tûrk dernek ve partileri; Fransîz yardîm dernekleri.......)girismek zorunda kaldîm.
Sonra buldugum kûçûk bir psikiyatri kliniginde, tercûman verildigini ôgrenince(diger sormus oldugum fransîz hastanelerinde, tercûman vermedikleri aksine)burada bana verilen tûrkçe tercûmanîn, ilk seansta bahsettigim konularî anlattîm ve sonrasînda, dîsarda bu tercûmana ad ve soyadînî sorduktan sonra, ôgrendimki, akrabamîn arkadas tayfasîndan birinin kîzkardesi. Bunu da ilk seansta konusmus oldugum psikiyatri hemsiresine telefonla sôyleyip, baska bir tercûman talep ettim, ancak bana, baska tercûman arastîracagînî olmazsa benimle fransîzca tedavi yapacaklarînî; ancak 3. seansta yeniden aynî sahîs verildi ve ben dûnkû 4. seansa gitmedim).
Psikolojik saglîgîm iyi durumda; ancak, baska saglîk problemlerim çîkmaya basladî(asîrî stres, uykusuzluk, halsizlik, tansiyon, kan dîskîlama, umutsuzluk, çaresizlik, bas agrilarî).
Fransa'da ûcretsiz avukat verilmekte, ancak, bedava tercûman verilip verilmedigi konusunda çeliskili cevaplar aldîm. Benim tek amacîm, bu kôtû ortamdan kurtulup; baska bi sehirde, oturmaya ve çalîsmaya (yeni bir hayat)ve çocugumdan temelli koparîlmamaktîr(bosanma ve çocuk velayeti davasîndan dolayî).
Fransa'da, bu tûrden vakalar için basvurulmasî gereken merci/-ler ve sûrece iliskin sizden, bilgi rica ediyorum. Kîsa zamanda cevap vermeniz dilegiyle.

Saygîlar.
Old 16-09-2011, 15:36   #2
Nur Deniz

Sayın Konuk, birkaç kez okumama rağmen hasta hakları ihlali ile ilgili bir soru göremediğim için, hatta nedeni de çok anlayamadığım için başlığa dayalı yanıt ister misiniz?
Old 17-09-2011, 22:39   #3
Konuk

Ben, buradan sizlere, kîsaca magduriyet durumumu anlatmak istedim. Yazdîgînîz ûzere; sormak istedigim soruyu, açikça, yazamadîgîmî fark ettim.
Fransa'da yasamakta oldugumdan dolayî, Fransa'daki hukuk sistemine dayanarak, cevaplamanîzî istedigim sorular sôyle:
1) Yazîda da anlatmaya çalîstîgîm nedenlerden dolayî, Fransa'da avukat tutmak ister ve yukarîdakî ilk mesajîmda da belirttigim nedenlerden dolayî; bu duruma dair avukattan, ne gibi bir yardîm talep edebilirim ??
2) Ruh ve akîl sagligîmî koruyabilmek için, Fransîz Psikoterapiste tekrar gitmek istersem; hukuken, Fransa'da bir Tûrkçe tercûman îstemek zorunda kalacagîmdan ôtûrû; bana ûcretsiz Tûrkçe tercûman verirler mi ??
3) Ûcretsiz avukatî Fransa'da, nereden talep edebilir ve yukarîdaki mesajîmda belîrttigim konular, hukukta ne tûr kapsamda degerlendirilir ??
Ben su an itibariyle, devletten aldîgîm sosyal yardîmla geçinmekteyim !
Fransa'da ûcretsiz avukat verilmekte, ancak, bedava tercûman verilip verilmedigi konusunda çeliskili bilgiler aldîm. Benim tek amacîm, bu kôtû ortamdan kurtulup; baska bi sehirde, oturmaya ve çalîsmaya (yeni bir hayat)ve çocugumdan temelli koparîlmamaktîr(bosanma ve çocuk velayeti davasîndan dolayî).
Fransa'da, bu tûrden vakalar için basvurulmasî gereken merci/-ler ve sûrece iliskin sizden, bilgi rica ediyorum. Kîsa zamanda cevap vermeniz dilegiyle.
Simdiden tesekkûr ederim.

Saygîlarîmla.
Old 17-09-2011, 22:42   #4
Konuk

Evet, mûmkûnse baslîk hakkînda da; sizden ayrîca, yanît vermenizi dilerim.

Saygîlarîmla.
Old 19-09-2011, 08:32   #5
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
Fransa'da yasamakta oldugumdan dolayî, Fransa'daki hukuk sistemine dayanarak, cevaplamanîzî istedigim sorular sôyle

Sayın Konuk, hukukçu olmadığım için ne yazık ki sorularınızı ben yanıtlayamıyorum, ancak bilgisi olan hukukçu arkadaşların mesaj üzerinde yanıt verebileceğine inanıyorum.

Geçmiş olsun ve kolay gelsin.
Old 19-09-2011, 19:25   #6
Konuk

Sayîn Nur Hanîm,

simdi mesajînîzî okudum. Ben, sitenizi ve forumunuzu okuyup
inceledikten sonra ve hukukçularînîzîn birçok konuga verdigi cevaplara istinaden; bahsettigim sorun(-larîma)
dair sorumu sormustum. ûmit ediyorum ve diliyorum ki, avukatlarînîzdan biri, bahsettigim bu konularda beni bilgilendirir.

Saygîlarîmla.
Old 19-09-2011, 19:40   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Fransa'da, bu tûrden vakalar için basvurulmasî gereken merci/-ler ve sûrece iliskin sizden, bilgi rica ediyorum.

Sn.Katılımcı

HASDEM Türkiye mevzuatına göre destek vermektedir.

Fransadaki düzenlemeler için danışma merkezlerine veya bir avukata başvurmanızı öneriyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi