Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda işyeri olarak kayıtlı olan bir yerde dernek lokali kurma talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2010, 20:18   #1
senemü

Varsayılan Tapuda işyeri olarak kayıtlı olan bir yerde dernek lokali kurma talebi

Bir derneğin tapuda işyeri (mağaza) olarak kayıtlı bir taşınmazında lokal kurmak istiyoruz. Kaymakamlık Ruhsat başvurusu cevabına Dernekler Yönetmeliği madde 58 gereğince tüm kat maliklerinin oy birliği ile kararını talep etmiştir. Ancak anılan madde tapuda mesken olarak kayıtlı yerler için geçerlidir. Kat Mülkiyeti kanunun madde 24 gereğince de izin alınması gereken yerler sadece tapuda mesken olarak kayıtlı olan yerledir. Bu durumda diğer belgelere ek olarak kat maliklerinin tamamının oy birliği ile aldıkları kararı almak zorunlu mudur?
Old 18-02-2010, 21:05   #2
avukatselvi

Sadece tapuda mesken olarak görünen yerler için kat maliklerinin oy birliği ile aldıkları karar gerekir.
Ancak mesken ve işyerinin birlikte yer aldığı binalarda mesken sahiplerinin tamamının onayı ve işyeri sahiplerinin oy çokluğu ile aldıkları karar gerekmektedir.
Lokal açılması istenen yer işhanı ise yönetim kurulu kararı örneği gerekmektedir.
Old 19-02-2010, 10:33   #3
Armağan Konyalı

- Derneklerin lokalleri Dernekler Yönetmeliği'ne tabidir:

Başvuru
Madde 58 - İl merkezlerinde açılacak lokaller için valiliğe, büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan ilçeler dahil olmak üzere diğer ilçelerde açılacak lokaller için kaymakamlığa bir dilekçe ile başvurulur. Başvurulara aşağıda belirtilen belgeler eklenir.
a)
b)
c) Ana gayrimenkulun tapu kayıtlarında mesken olarak görünen yerler için kat maliklerinin oy birliği ile aldıkları kararın örneği, mesken ve işyerinin birlikte yer aldığı binalarda mesken sahiplerinin tamamının onayı ve işyeri sahiplerinin oy çokluğu ile aldıkları kararın örneği, iş hanlarında ise yönetim kurulu kararı örneği,

- Lokal niteliğinde olmayan diğer umuma açık işyerleri için ise Yönetim Planında aksine bir hüküm yoksa oy çokluğu ile alınacak karar yeterlidir. Oy birliğine gerek bulunmamaktadır:

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik

İşyerlerinde aranacak genel şartlar

Madde 5- İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri aşağıda belirtilen şartları taşımak zorundadır:
a) ...
b) ...
Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması,
Old 19-02-2010, 15:33   #4
senemü

Cevaplarıınız için teşekkür ederim. Yönetmelik maddesini bende okudum. Ancak sorumun cevabı olan "tapuda işyeri" olarak kayıtlı bir yerde lokal açmak için oybirliği şartmıdır?'ın cevanı yönetmelik maddesinde yer almamaktadır. Sizce "tapuda işyeri" olarak kayıtlı bir yerde lokal açmak için oybirliği şartmıdır? Çünkü ben yönetmelik maddesinde sadece mesken olarak kayıtlı olan yerlerden bahsedildiği kanaatindeyim. 58. maddesinin c fıkrasının tamamında bir yerin mesken olarak kayıtlı olması halinde kimlerden ne kadar oy alınması gerektiği tarif edilimiş. Keza Kat Mülkiyeti Kanunda da tapuda işyeri olarak görünen bir yerde lokal açılmasına engel ve koşul yok.
Old 20-02-2010, 20:22   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan senemü
Çünkü ben yönetmelik maddesinde sadece mesken olarak kayıtlı olan yerlerden bahsedildiği kanaatindeyim. Keza Kat Mülkiyeti Kanunda da tapuda işyeri olarak görünen bir yerde lokal açılmasına engel ve koşul yok.
İşhanlarında bile yönetim kurulu kararı aranıyorsa apartmanlarda da bir kabul aranmalı diye düşünülmeli ve Yönetmelik maddesi bu düşünceyle yorumlanmalı diye düşünüyorum.

Kat Mülkiyeti Kanunu'nda hüküm bulunmaması konunun Yönetmelik'le düzenlenmesine engel oluşturmaz. Nitekim İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Yönetmelik'in tapuda işyeri olarak kayıtlı yerler için maliklerin oy çokluğunu arayan hükmü de Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bulunmamaktadır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda bulunmadığından ve çalışma özgürlüğüne aykırı düştüğünden Danıştay Dairesi Yönetmelik'in ilgili paragrafını iptal etmiş ancak Danıştay Dairesi'nin bu iptal kararı İdari Dava Daireleri Kurulu kararıyla bozulmuştur. Bozma kararında tapuda işyeri olarak kayıtlı olsa da Yönetmelik'le maliklerin iznini arayan düzenleme yapılmasının hukuka aykırı düşmeyeceği gerekçe gösterilmiştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi