Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdarenin Tek Bir işlemle İki Ceza Uygulaması Ancak Bu İki Cezaya Tek Dava Açılamaması

Yanıt
Old 31-05-2019, 16:04   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan İdarenin Tek Bir işlemle İki Ceza Uygulaması Ancak Bu İki Cezaya Tek Dava Açılamaması

Tüm meslektaşlara İyi günler ve şimdiden iyi bayramlar dilerim.

Memur olan müvekkile disiplin amiri tarafından soruşturma başlatılmış ve neticesinde; " “KINAMA CEZASI İLE TECZİYE EDİLMENİZ AYRICA GÖREV YERİNİZİN KALICI OLARAK DEĞİŞTİRİLEREK ATAMANIZIN YAPILMASI TARAFIMDAN UYGUN GÖRÜLMÜŞTÜR." şeklindeki bir yazı ile disiplin cezası verilmiştir.

Cezanın ve işlemlerin usulsüzlüğüne alıştık;konuşmak istediğim o değil.

İdare Mahkemesi; dava dilekçemi; hem kınama cezası hemde atama yapılmasına aynı dilekçe ile dava açamazsınız diyerek reddetmiş

Ne yapayım? İdare tek işlemle iki adet işlem ve ceza tesis etmiş, işlemi mi böleyim?

Dilekçemde o kadar açık ki; dava konumuz dilekçemizin 1 no'lu ekinde yer alan ... tarih ve ... sayılı İdari işlemin iptali talebidir.

Benim atladığım bir şey mi var? Yoksa bu idare mahkemeleri iyice rayından çıktı ama umut kesmeyerek ben mi hata ediyorum?
Old 01-06-2019, 17:02   #2
Av. Can DOĞANEL

İşlemin tarih ve numarasının tek olması onun tek işlem olduğu anlamına gelmiyor. ...işlemin kınama cezasına ilişkin kısmına ayrı, atama yapılması kısmına ayrı dava açılması gerekiyor. Ben de bir kere böyle bir cümleyi üçe bölerek dava açmak zorunda kalmıştım.
İki işlemin istinaf daireleri farklı olabiliyor. Bu ve benzeri sebeplerle idari yargıda yerleşik bir uygulamadır. İslemlerin biri diğerini etkiler nitelikte ise bu durumu iki dosyaya bildirmek, birini diğerine delil göstermek gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi